Berlinski zid je kot najbolj oprijemljiv, opredmeten izraz železne zavese, ki se je po drugi svetovni vojni spustila čez pol Evrope, vztrajal dolgih 28 let. Na vzhodu celine ni bilo svobodnih in demokratičnih volitev, ker je bila diktatura proletariata, človekove pravice so bile okrnjene in celo ogrožene, svoboda zbiranja, denimo v politične stranke, je bila prepovedana, trpela je svoboda izražanja, iz držav varšavskega pakta so smeli v tujino potovati zelo omejeno. S padcem zidu je vsa ta represija odpadla. Toda to na žalost ni bilo vse, kar je padlo skupaj z Berlinskim zidom.
Padec v podivjani kapitalizem
O tem smo se pogovarjali z zgodovinarjem z ljubljanske filozofske fakultete Božem Repetom: "Posplošena interpretacija je, da je zid zrušil papež Wojtyla ali pa ameriški predsednik Ronald Reagan z napovedjo vojne zvezd." Repe se strinja, da je bila osnovna teza, da naj bi bil v hladni vojni kapitalizem premagal socializem: "Ta teza se je sintetizirala v zelo naivni misli Francisa Fukoyame o koncu zgodovine."
Vendar te posplošene ocene ignorirajo nekaj drugih zelo pomembnih stvari. Repe: "Denimo, da je obstajal še tretji svet, povezan v gibanju neuvrščenih. Predvsem pa so obstajali sistemi, ki so združevali tradicionalno, represivno ali avtokratsko družbo s prvinami kapitalizma. To se je tedaj že začelo v Kitajski, ki je smer v državno nadzorovani kapitalizem brutalno nakazala v pokolu na Trgu nebeškega miru. In je še pred padcem Berlinskega zidu dokazala, da demokracija in kapitalizem nista sinonima. Kajti podivjani kapitalizem, ki nima več konkurence, se bolj nagiba k avtokratskim režimom," pravi Repe. "Tudi Latinska Amerika je bila in je še eksperiment za tako imenovano teorijo strahu. Z njo so uvajali najhujše oblike nadvlade in kapitalizma. Tega ameriški predsednik Donald Trump niti ne skriva več. Odkrito reče, da Američane v Siriji zanima nafta in jo bodo zaščitili. Takšnega izrazoslovja pred padcem zidu ni bilo, saj je tedaj še obstajal sicer šibek in omejen mednarodni red. Sedaj imamo kaos."
Države srednje in vzhodne Evrope so do Nemčije v polkolonialnem odnosu
Strah pred veliko Nemčijo
Pri združitvi Nemčije oziroma pri priključitvi vzhodne zahodni so se mnogi zbali znova velike Nemčije. Repe se spominja izreka nekega državnika, češ, da ima Nemčijo tako zelo rad, da raje vidi, če sta Nemčiji dve: "Strah pred Nemčijo je prvinski strah. Naprtili so ji krivdo za dve svetovni vojni, čeprav krivda ni bila v celoti njena. Meja v Nemčiji je bila premaknjena oziroma izbrisana na miren način in ne s silo, kar je v skladu s Helsinško listino. Združena Nemčija pa je v zunanjo politiko stopila z velikimi koraki in je razpad Jugoslavije izrazito podprla z argumentacijo, če smo mi imeli pravico samoodločbe do združitve, naj pa imajo drugi še pravico do razdružitve. Že tu se je videlo, da združitev Nemčije le ni bila tako nedolžna. Zato komisije o Jugoslaviji tudi ni vodil nemški ustavni sodnik Roman Herzog, pač pa Francoz Robert Badinter. To je bil tak prvi znak, da naj ima nemška ambicija svoj limit."
"Si pa je Nemčija kot ekonomsko najmočnejša država v Evropi vzpostavila vodilno vlogo tudi zato, ker je še vedno demokratična država," ugotavlja Repe. Seveda vsaka država sledi svojim geostrateškim interesom: "Ko se nemški interes ne bo več skladal z združeno Evropo, bomo dobili problem. Nemška ekonomska moč je primarna. Vpliva na politiko, kakor se je pokazalo v nemški, pa tudi v francoski politiki do zadolžene Grčije. Tukaj je padla evropska politika solidarnosti. EU po svojem bistvu ostaja imperij, kar Slovenci in drugi manjši narodi še posebej čutimo. Namreč, kdo bo imel naše letališče in čigava letala bodo tam pristajala. Kaj bomo proizvajali, odločajo v Berlinu, ne v Ljubljani. Države srednje in vzhodne Evrope so v resnici v polkolonialnem odnosu do Nemčije, deloma tudi prek Avstrije."
Kako so dvignili zapornice
Vzhodna Nemčija je zid v Berlinu pričela graditi 13. avgusta 1961, da bi nekdanji sovjetski sektor ločila od sektorjev treh zahodnih zaveznikov. Železobetonski zid sicer ni bil posebno debel, je pa bil visok dobre tri metre in pol. Skozi mesto se je vil na skoraj 168 kilometrih. Bil je močno zastražen. Vojaki so na njem ali ob njem ubili od 136 do 245 ljudi. Leta 1989 so v mestih Vzhodne Nemčije izbruhnili siloviti protesti zoper komunistični režim. V Kremlju je vladal reformator Mihail Gorbačov. Vzhodni Nemci pa so že množično bežal na zahod čez Madžarsko, katere reformna vlada je poleti ne le simbolno odstranila žico na meji z Avstrijo. Naposled je v Berlinu na današnji dan pred tridesetimi leti član centralnega komiteja vzhodnonemške vladajoče komunistične partije, stranke Socialistične enotnosti Nemčije (SED), Günther Schabowski na tiskovni konferenci napovedal svobodni režim potovanj za vzhodnonemške državljane. Ko so ga novinarji vprašali, kdaj ta režim začne veljati, je v zadregi in oklevajoče odgovoril: “Takoj ... Torej nemudoma.” Še isti večer so se tisoči Vzhodnoberličanov zgrnili na mejne prehode v mestu. Organom reda ni preostalo drugega, kakor da dvignejo zapornice. Ljudje pa so začeli razbijati in rušiti osovraženi zid.