Digitalno razstrupljanje med počitnicami

Franja Žišt Franja Žišt
16.02.2019 06:32

Ali so počitnice brez mobilnih in digitalnih naprav mogoče? So, a zahtevajo veliko discipline cele družine, ne le otrok, temveč tudi staršev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Anna Samoylova

Počitnice! Za jugovzhodni del Slovenije se začenjajo v ponedeljek, za preostalo polovico države teden dni kasneje. Kako v tem času zaposliti otroke in mladino, se pogosto sprašujejo starši. Če so bile zimske počitnice nekdaj namenjene vragolijam na snegu, jih vedno več otrok preživlja za ekrani mobilnih in digitalnih naprav. Kaj pa počitnice brez pametnih pripomočkov in odklopljene od interneta?

Ko jim spodrežemo noge

"Če se le da, poskušamo počitnice preživeti brez vseh tovrstnih naprav, saj je take vrste odklop popolnoma drugačen," pravi arhitektka Lara Romih, mama treh otrok in predstavnica sveta staršev na OŠ Grosuplje. A takoj prizna, da popolnoma brez moderne tehnologije ne gre, saj jim marsikakšno stvar na dopustu olajšajo, praktične so, ko na primer potrebujejo GPS in podobno. Zato je, ko pomislimo na to, da bi otrokom popolnoma onemogočili uporabo pametnih tehnologij med počitnicami, dobro pomisliti na to, kakšen zgled jim dajejo starši, doda: "Če smo starši nenehno na telefonu, računalnikih, ob mailih, je jasno, da bodo tudi otroci vse to počeli." Ne le otrokom, težko se je odklopiti tudi staršem.
Romihova pri svojih otrocih vidi, da je neuporaba telefonov ali računalnika med počitnicami za otroke problematična tudi zato, ker so na vseh omrežjih tudi njihovi prijatelji. "Stik imajo z navideznim krogom prijateljev - in če jim to vzameš, jim je, kot da bi jim spodrezal noge. Enostavno ne morejo izstopiti iz svojega sveta, podobno kot mi v osemdesetih nismo mogli izpred televizije." Najbolje je, če se zna otrok omejiti sam, če ne, pa morajo to vlogo vendarle prevzeti starši, obstajajo tudi aplikacije, ki po določenem času dostop do interneta zaklenejo. "Potem imajo priložnost, da se njihovi možgani razvijajo še v kakšno drugo smer," pove sogovornica in dodaja, da so se v njihovi družini odločili za srednjo pot, z dogovorom o uporabi, sploh v času počitnic naj bi bil fokus drugje, čeprav ima že njihova šola zapisano prepoved uporabe telefonov in so otroci tudi v šoli brez njih.

Andrej Petelinšek

Otroci se znajdejo tudi ob prepovedih

Klinična psihologinja dr. Mateja Hudoklin, ki deluje v ljubljanskem Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše, opaža, da se danes mladi veliko težje odklopijo kot nekdaj. Ob tem opozarja, da je, če mladim omejimo uporabo ali odvzamemo mobilne in digitalne naprave, treba ponuditi alternativo, druge aktivnosti in dejavnosti in se organizirati tako, da tudi drugi, torej starši in vrstniki, ki jih obkrožajo, nimajo telefona neprestano v rokah. "Zelo pozitivno se mi zdi, ko gredo otroci v šolo v naravi in morajo telefone pustiti doma," izpostavi psihologinja in poudarja, da jih mladi tam gotovo manj pogrešajo, ker so zaposleni z različnimi dejavnostmi. Če te ne bi bile na razpolago, pa bi si s prepovedjo uporabe telefonov nakopali upor.
Glede na to, da Hudoklinova večinoma dela z otroki, ki imajo učne ali vedenjske težave, so pri njih pogost spremljevalec tudi težave s kontrolo uporabe telefonov, tablic, računalniških igric. Težko jih je omejiti. "Otroci se pogosto tudi znajdejo. Če naprave ali povezave z internetom nimajo, gredo v knjižnico ali najdejo kakšno drugo možnost, denimo pri prijateljih. Že desetletniki so povezani prek socialnih omrežij, ki pa jih lahko uporabljajo pametno ali nespametno."
Pogosto je smiselno ubrati vmesno varianto, da vnaprej določimo, koliko časa so lahko otroci za elektronskimi napravami in na primer igrajo igrico. "A tudi pri tem moramo biti zelo dosledni, saj ne moremo pričakovati, da so otroci sami toliko disciplinirani in sposobni samokontrole." Hudoklinova izpostavi še zelo pomemben vidik uporabe mobilnih in digitalnih naprav – dejstvo je, da otroci danes z njimi živijo in so sestavni del njihovega življenja: "Zato je bolje jih naučiti, kako jih pametno uporabljati in kaj pomeni zdrav odnos do njih. Brez tega v prihodnje ne bo šlo."

Rene Bernal

Sebe ne vidimo, za otroke pa se bojimo

Izštekani najstniki in starši, ki štekajo, je knjiga psihologa dr. Alberta Mrgoleta in Leonide Mrgole, ki že vrsto let terapevtsko delata z družinami. "Mislim, da se da vse, če to želimo," razmišlja Mrgoletova o popolnoma odklopljenih počitnicah. Pri tem se ji zdi zelo pomembno, da starši otrokom uporabe telefona ne prepovejo zaradi kazni. "Otrokom bi morali zelo jasno sporočiti, da telefoni niso ok, če jih preveč uporabljamo. Več bi se morali pogovarjati o vsebinah na spletu, ki niso v redu. Če pa bi jim radi omejili uporabo telefonov med počitnicami, bi se tudi starši morali vprašati, ali tudi sami zmorejo biti brez mobilne naprave oziroma z izklopljenim internetom in socialnimi omrežji. Torej, da bi imeli telefon le za to, da bi poklicali staro mamo. Tudi odrasli namreč zelo nenadzorovano uporabljamo telefone, hodimo z njimi na stranišče, strmimo vanje, ko hodimo po cesti, jih preverjamo pri semaforju, ko je rdeča luč. Sebe ne vidimo, za otroke se pa bojimo."

Vedno več fizične agresije ob prepovedi

Sogovornica zaznava kar nekaj težav pri uporabi modernih tehnologij – od tega, da jih starši uporabljajo za nagrajevanje in kaznovanje, do tega, da omejitve niso jasne. "Pri delu z družinami opažava, da zelo narašča nasilje pri otrocih. Če igrajo igrice in jim starši poberejo napravo, na primer za en teden, nekateri otroci do staršev postanejo fizično agresivni. Tega je zelo veliko in gre za znake, ki kažejo na hudo odvisnost. Zaskrbljujoče je tudi, da otroci velikokrat, kadar jim je težko, kadar so jezni, kadar morajo nekaj narediti in se jim ne da, uporabljajo te naprave in z njimi zelo velikokrat potolažijo svoje čustvene stiske. Ko igrajo igrice, se ne zavedajo svojih občutkov, jeze, veselja, žalosti. Vse zakrijejo z igricami. Ko nehajo igrati, se občutki vrnejo, oni pa ne znajo nadzorovati svojih vedenj."
Zelo pomembno je, da se izziva preživljanja časa brez telefona loti vsa družina. Da je skupni čas, čas za vse, da se gledajo v oči, da skupaj kuhajo, pospravljajo, kam gredo, svetuje sogovornica. Niti ni treba, da skupaj počnejo kaj posebnega, važno je, da se imajo vsaj nekaj trenutkov na dan fajn, brez zapovedi, kaj mora kdo storiti, razlaga sogovornica: "To ustvarja povezanost v odnosih in ko smo povezani, delamo bolj mirno, drugače - in tudi elektronske naprave niso več toliko pomembne."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta