Kentaro Kato je bivši japonski diplomat z izkušnjami iz Brazilije, ko je bila njihova prestolnica Rio de Janeiro leta 2016 prizorišče olimpijskih iger. Zdaj pri japonskem organizacijskem komiteju Tokio 2020 skrbi za informiranje o novem tovrstnem športnem projektu, ki ga prihodnje leto pripravljajo Japonci. Olimpijske igre bodo prihodnje leto med 24. julijem in 9. avgustom.
Japonci so smisel tokratnih iger strnili v misli, da lahko športniki spreminjajo svet in ustvarjajo prihodnost. "Ta cilj bomo dosegli skupaj s športniki, ki jim bomo s skupnimi močmi omogočili segati po mejah. S tem bodo postali vzorniki mladine, torej naše prihodnosti. Na Japonskem si zdaj tega ne želijo samo športniki, ampak vsi, ki imajo kakršnokoli povezavo z olimpijskimi igrami. Tudi okoli 80.000 prostovoljcev, ki bodo sodelovali v projektu," filozofijo, ki naj bi spremenila svet, razlaga Kato.
Pripravljeni bolje kot predhodniki
Gradili le, če je bilo nujno
Naslednjim generacijam bodo prebivalci Tokia poleg velikih idej prepustili tudi objekte, ki jih po koncu iger po večini ne bodo razstavili ali porušili, temveč jih bodo uporabljali za enak namen. Med 45 prizorišči olimpijskih in paraolimpijskih iger je vsega osem novogradenj in deset začasnih objektov. Večina je obstoječih, tudi takih, ki so jih gradili za olimpijske igre leta 1964 in so jih zdaj prenovili.
"Japonski" športi
"Tradicionalni olimpijski športi so atletika, plavanje, košarka, odbojka. Mednarodni olimpijski komite pa je za Tokio 2020 nekoliko spremenil pravila in zdaj lahko organizatorji izberemo pet športov, ki jih želimo spremeniti v olimpijske - začasno, za organiziranje naših iger. Mi smo se odločili za bejzbol, ker je to pri nas eden najbolj popularnih športov. Zato tega nismo mogli pogrešati. Naslednji je karate, tradicionalni japonski šport.
Skejtanje, športno plezanje in deskanje na valovih zaokrožajo naš izbor in so pri mladini zelo popularni. Naša ideja je bila privabiti mladino na naša olimpijska prizorišča. Plezanje pridobiva domovinsko pravico tudi na Japonskem, kjer še pred nekaj leti o tem ni bilo govora. Potem so začeli postavljati plezalne stene in danes plezajo tudi otroci v vrtcih. Vsega tri leta smo potrebovali, da se je šport prijel," ugotavlja Kato. Ko bodo naslednje olimpijske igre pripravili v Parizu, bodo ohranili štiri izbirne športe iz Tokia, novost bo breakdance, ki je v Franciji precej popularen.
Olimpijska vas
V naslednjih mesecih bo dokončana olimpijska vas, ki jo gradijo v tokijskem pristanišču. Kot je to običajno, gre za bodoče stanovanjsko naselje. Stroške gradnje so prevzela zasebna podjetja, ki bodo prostore posodila organizatorjem iger. "Tudi tako smo hoteli varčevati, ne zapravljati in tukaj smo našli skupni interes z zasebnim kapitalom," ugotavlja Kato.
Milijarde za igre
Organizacijski odbor Tokio 2020 skrbi za večino projektov, povezanih z olimpijskimi igrami, ne pa tudi za osrednji olimpijski stadion, ki je projekt japonske vlade. V finančni strukturi, stroški so se ustavili pri 12,5 milijarde dolarjev, sodelujejo še svetovni olimpijski komite, sponzorji. Nekaj denarja nameravajo dobiti s prodajo vstopnic, prodajo televizijskih pravic ... “Proračun je naravnan tako, da igre ne bodo prinesle niti profita niti izgube. Leta 2017 smo objavili proračun, ki ga od takrat nismo spreminjali. Če stroški nekje narastejo, jih je treba na drugi strani znižati. Polovico denarja prispeva organizacijski komite in znaša 5,6 milijarde dolarjev, še toliko denarja prispevajo japonska vlada in tokijske oblasti,” pojasnjuje Kentaro Kato.
Priložnost za spoznavanje življenja invalidov
Pa Japonci ne govorijo le o olimpijskih igrah; pozornost namenjajo tudi paraolimpijskim igram, ki jih bodo pripravili mesec dni po osrednjem dogodku (med 25. avgustom in 6. septembrom). "To je velika priložnost, da v Tokiu bolje poskrbimo za invalide, jim olajšamo življenje in - jih bolje spoznamo. Japonska vlada je tako uvedla šolski program spoznavanja paraolimpijskih iger. Za japonsko družbo je to velika sprememba; sam v šoli pač nisem imel možnosti spoznati življenja invalidov. Moji otroci bodo imeli zdaj drugačno videnje paraolimpijskih iger tudi na osnovi tega, kar jih učijo v šoli. Ena generacija lahko naredi velik korak naprej. To je lahko signal naslednjim rodovom ...," razmišlja Kato.
Japonska vlada je uvedla šolski program spoznavanja paraolimpijskih iger
Naj delajo doma
Takšna tekmovanja zahtevajo ogromno logistike. Ker je treba zbrati vsaj deset milijard evrov, si organizacijo lahko privoščijo samo še največje in najbogatejše države, ki prizorišča pripravljajo v največjih mestih. Tokio je s 36 milijoni prebivalci tipičen prireditelj sodobnih športnih iger.
"Pri transportu računamo na izredno dobre železniške povezave, od podzemnih železniških linij do hitrih medmestnih vlakov. Zato med igrami v Tokiu ne bo posebnega cestnega olimpijskega pasu, ki so ga imeli denimo v Londonu. Na ta način bi preveč zmotili tokijski cestni promet. Morda bo na kakšnih krajših razdaljah, zagotovo pa ne bo dolgih tovrstnih linij. Med igrami bomo pozvali prebivalce Tokia, naj za prevoze ne uporabljajo svojih avtomobilov. Hkrati bomo nagovorili podjetnike, naj delavcem med igrami omogočijo delo od doma. Tako lahko vsaj za krajše obdobje predstavijo tudi novi tip delovne organiziranosti in tako pomagajo organizatorjem OI," pravi Kato.
Material za vseh 5000 medalj za zmagovalce so naredili z reciklažo odsluženih elektronskih naprav
Varnost med igrami
Največji športni dogodki s seboj prinašajo tudi največje tveganje za varnost tako športnikov kot obiskovalcev. "Naša odgovornost je varnost športnikov in gledalcev znotraj olimpijskih objektov, za drugo poskrbi vlada. Naše varnostnike na dogodek pripravljamo s posebnimi urjenji, v katerih simuliramo izredne dogodke. Hkrati bomo varnost zagotavljali s tehnološkimi pripomočki. Vpeljujemo prepoznavanje s pomočjo sistema za primerjavo portretnih fotografij na uradnih akreditacijah in njihovih lastnikov, kar bo omogočalo hiter in varen vstop na prizorišča. Tega sistema ne moremo uporabiti za gledalce, a tudi na račun hitrejšega prehoda uradnih oseb bo hkrati krajši čas tovrstnega preverjanja."