Ukvarjali ste se z imperiji, sedaj sta središče vašega dela kibernetska varnost in vojskovanje. Kdo izvaja imperialni nadzor nad kibernetskim svetom?
"Naše družbe se vseskozi spreminjajo. Pridejo pa obdobja velikih sprememb, denimo ko smo prešli iz kmetijske v industrijsko družbo in zdaj, ko smo vse globlje v informacijski dobi. Te spremembe vplivajo na vse: kako delujejo gospodarstva pa tudi, kako delujejo vojske, kako vlade izvajajo nadzor nad ozemljem in kako ljudje komunicirajo z oblastjo. V informacijski dobi so informacije vse večji vir moči. Ta moč pa se nadzira in kaže v kibernetskem prostoru. Ljudje danes dobivamo informacije predvsem na internetu, s pomočjo informacijske tehnologije - od telefonov do satelitov, vsi so viri naših informacij in del kibernetskega prostora. Če želijo države postati močnejše, morajo ta prostor znati uporabljati, nadzirati in upravljati. Lahko gre za diplomatsko ali vojaško komunikacijo - oboje morajo biti varne in zavarovane.
Izvajanje nadzora temelji na ideji, da vam prednost pred drugim daje vaša sposobnost, da izvajate večjo stopnjo nadzora in oblasti - na fizičnem teritoriju ali v kibernetskem prostoru. Gre za to, da lahko tam počnete, kar želite, in hkrati preprečujete sovražniku, da zasleduje svoje cilje. Kibernetski prostor se še vedno razvija, prav tako orodja za nadzor komunikacij. Ključno je razumevanje, da so informacije postale vir moči. Nadziramo in uporabljamo pa jih preko kibernetskega prostora."
David Fahrenkrug je vojaško kariero začel v Nasi in kot vojaški pilot sodeloval v testnih letih in operacijah iz Nemčije in Amerike. Akademsko kariero je nadaljeval s strateškimi študijami, v doktoratu pa se je posvetil imperijem in njihovi življenjski dobi. Nato je deloval kot svetovalec poveljnika osmega vojnega letalstva za strategijo in doktrino odvračanja in vojskovanja v kibernetskem prostoru.
Leta 2009 je postal direktor strateške študijske skupine v poveljstvu ameriškega letalstva v Pentagonu. Predava na univerzi Georgetown, po 26 letih dela v ameriškem vojaškem letalstvu pa se je leta 2014 pridružil letalsko-vesoljski in obrambni korporaciji Northrop Grumman kot direktor strateškega planiranja.
“Tehnologija za kriptovalutami bo lahko morda uporabna pri zaščiti informacij in zagotavljanju transparentnosti transakcij. A vlade se morajo odločiti, kako bodo to področje uredile in nadzorovale. Obstoj neregulirane valute je izziv sam po sebi. Pomeni nestabilnost in negotovost. Je pa to trenutno dobičkonosen prostor za tiste, ki ne želijo delovati znotraj tradicionalnega bančnega sistema.”
“Sam iščem čim več virov informacij in najbolj me skrbijo ljudje, ki zaupajo le enemu viru. Šest ljudi bo prometno nesrečo videlo na šest načinov; če slišim vseh šest vidikov, bom imel boljšo predstavo. Državljani imamo dolžnost, da pridobimo informacije iz več različnih virov, sčasoma pa ugotovimo, kateri vir informacij je bolj zanesljiv in ponudi praviloma sliko, ki se izkaže za resnično.”
Za Kitajsko je bila lekcija sovjetske Glasnosti ta, da ne smeš prepustiti in spustiti nadzora. Drugače razpade država
Slišal sem ideje politikov, da morda pa potrebujemo ministrstvo resnice, in težko si zamislim bolj grozljivo in grozečo vladno institucijo
Ali verjamemo, da neodvisni mediji in svoboda informacij okrepijo državo in terjajo odgovornost od politikov? Osebno v to verjamem: da so temelji demokracije položeni v svobodne in neodvisne medije
Oblike prenosa informacij se spreminjajo, a skozi te procese smo zgodovinsko že šli. Boji za moč so vselej podobni
Slovenija bo tudi letos sodelovala na Natovi vaji kibernetske obrambe med 26. in 30. novembrom, pravijo na ministrstvu za obrambo. Cilj vaje je preveriti odziv nacionalnovarnostnega sistema na grožnje in varnostna tveganja v primeru “kibernetske grožnje ali incidenta v kibernetskem prostoru” ter vadba postopka zaprosila za pomoč Natu in sodelovanja pri takšni pomoči. V belgijskem Monsu se ustanavlja Natov kibernetski operacijski center, ki bo polno operativen leta 2023, zato na obrambnem ministrstvu še ne vedo, ali bodo tam med 70 strokovnjaki delovali tudi slovenski predstavniki. Bo pa obrambno ministrstvo svojega pripadnika napotilo v Natov center odličnosti za kibernetsko obrambo v estonskem Talinu v začetku prihodnjega leta.