Začniva z dogajanjem na mariborski policijski upravi. Direktor Policijske uprave Maribor je predlagal uvedbo disciplinskega postopka zoper šefa mariborskih kriminalistov Roberta Mundo zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Je Munda v tem trenutku še vodja mariborskih kriminalistov?
"Za slovensko policijo že nekaj časa velja, da dosledno sankcionira nepravilnosti v svojih vrstah. Tisti, ki me poznajo, vedo, da ne toleriram kakršnihkoli odklonov iz malomarnosti, lahkomiselnosti ali celo naklepa, in vsak od nas mora prevzeti odgovornost za svoja ravnanja. V policiji pa pričakujemo, da bodo prevzeli odgovornost za svoja ravnanja tudi vsi drugi, tudi tisti, ki nam tako radi nastavljajo ogledalo. Vedno povem, da slovenski policistke in policisti vsakodnevno profesionalno ter zakonito opravljajo svoje naloge, zagotavljajo varnost, dostikrat izpostavijo svojo lastno varnost zato, da jo zagotovijo nekomu drugemu. Ne čudi nas, da eno tako odklonsko ravnanje, ki je absolutno nesprejemljivo, vzbudi zanimanje medijev, družbe in javnosti. Se pa človek vpraša, ali je slovenska policija edina institucija, od katere se zahteva stoodstotna brezhibnost. Ob tem se mi zastavi vprašanje, preden odgovorim na zastavljeno, ali bi tako strogo sodili tudi komu drugemu, če bi ta prekršek storil na primer zdravnik, učitelj, vzgojitelj. Ali bi ukrepali, oziroma če drugače postavim vprašanje, kdo sploh ukrepa."
Pravnica, a na prvem mestu policistka
Tatjana Bobnar, ki bo junija stara 50 let, se je v policiji zaposlila leta 1993, po končanem študiju prava na ljubljanski pravni fakulteti. Že med študijem je bila odločena, da bo policistka, zato si je za diplomsko delo izbrala naslov Ogled kraja kaznivega dejanja v teoriji in praksi.
Začela je kot kriminalistka na področju splošne kriminalitete, čez čas pa je postala vodja skupine za mladoletniško kriminaliteto. Z mladoletniki se je ukvarjala tudi v svoji magistrski nalogi, ki nosi naslov Spolna zloraba otrok v družini: kriminološki in kazenskopravni vidiki. Magistrirala je leta 2004. Leta 2009 je postala namestnica generalnega direktorja policije, skoraj deset let kasneje pa prva ženska na samem vrhu policije.
“Ni pomembno, koliko imaš mišic, ampak kaj nosiš v srcu,” je vse več žensk v policiji pospremila pred petimi leti, ko je prijela tudi za šivanko in skupaj s policistkami šivala blazinice tolažbe. Za otroke, žrtve kaznivih dejanj.
Tisti, ki me poznajo, vedo, da ne toleriram kakršnihkoli odklonov iz malomarnosti, lahkomiselnosti ali celo naklepa
V teh časih hitrih sprememb niso problematične te spremembe ali pa hitrost, ampak je nevarno, če razmišljaš s staro miselnostjo
Je slovenska policija edina institucija, od katere se zahteva stoodstotna brezhibnost?
Zagotavljam, da slovenske policije ne vodi politika, ampak da slovensko policijo vodi generalna direktorica policije
Zakoni so jasni
Več let ste se ukvarjali s spolnimi zlorabami otrok. Da ni najbolj nevarna ulica, park, ampak dom, ste dejali v enem od intervjujev. Pred dnevi se je pojavilo gibanje Dovolj.je, civilna iniciativa za boj proti spolnim zlorabam v cerkvi. A javnost so razburili s pozivom vrhu Cerkve, naj se začnejo zadeve razreševati, prijave policiji in tožilstvu pa bodo v primerih, ko bo to potrebno, so dejali.
“Za vse prebivalce in institucije te države velja kazenska zakonodaja Republike Slovenije. To sta zakon o kazenskem postopku in kazenski zakonik, ki jasno določa, kakšne so obveze pri prijavi tovrstnih zavržnih kaznivih dejanj. Gre za kazniva dejanja, kjer so žrtve otroci, kjer so žrtve najbolj ranljive skupine. Vedno rečem: človek se pokaže po tem, kako ravna s tistimi, od katerih nima nobene koristi, in kako ravna s tistimi, ki so mu zaupani ali ki so nemočni. To so ena najhujših kaznivih dejanj na škodo otrok in dobrobit otroka bi morala biti v vsakem od nas na prvem mestu. Zakon o kazenskem postopku in kazenski zakonik določata, da lahko vsakdo naznani kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti. Kazenski zakonik pa določa tudi, kdaj sama neprijava že pomeni kaznivo dejanje.”