Gaza je poznana kot največji zapor na svetu. Kako ste prišli iz njega?
"Gaza je zapor na prostem, da. Malo območje je pod izraelskim obleganjem z vzhoda in severa, pa tudi z zahoda, saj izraelska mornarica popolnoma nadzoruje sredozemsko obalo Gaze. Razen redkih izjem Izrael ne dovoli, da bi ljudje prišli v Gazo ali odšli iz nje. Leta 2000 je Izrael uničil edino letališče v Gazi in do danes preprečuje, da bi zgradili pristanišče, ki bi nas lahko povezalo s svetom. Na severu je meja z Egiptom, ki jo zaznamujejo številni politični zapleti, a prehod Rafah je načeloma odprt. To nam nekaterim omogoča, da odidemo, in to pot sem uporabil tudi sam."
Koliko vnaprej ste morali prijaviti prehod v Egipt?
"Zagotovo sem med srečneži, saj sem dobil vabilo evropskih mirovniških organizacij, kar mi je omogočilo, da sem dobil vizum. Dva meseca vnaprej sem se prijavil za prehod meje, ker je čakalna lista dolga, o njej pa načeloma odloča Egipt. Nekateri čakajo tudi pol leta in dlje. Imel sem srečo."
Nazaj boste šli po isti poti?
"Da. Letel bom v Kairo, nato bom z avtom potoval do meje, kar je zoprna pot, ki lahko včasih traja tudi dan ali dva. Tam bom lahko ponovno vstopil v Gazo."
Evropski poskus, da bi ograje okoli Gaze padle
Sredi januarja je Izrael aretiral skupino evropskih državljank in državljanov, ki so se odločili, da poskusijo prerezati in podreti ograjo, ki jo je Izrael postavil okoli Gaze. Obleganje in blokada, ki ju izvaja Izrael, pomenita po mnenju ZN kršitev mednarodnega prava in temeljnih človekovih pravic. Med tistimi, ki so poskušali prerezati ograjo, so bile finska parlamentarka Anna Kontula, Avstrijka Lisa Duschek in britanska fotografinja in učiteljica Julia Lister.
Prepričani smo, da je prihodnost na naši strani. Ker je to, za kar si prizadevamo, svoboda. To, za kar si prizadeva Izrael, je apartheid
Izraelsko-ameriški načrt, ki ne sliši palestinskih glasov
Konec januarja je ameriški predsednik Donald Trump skupaj z izraelskim predsednikom vlade Benjaminom Netanjahujem predstavil načrt za Bližnji vzhod. V kolumni za Al Jazeero je Ahmed Abu Artema zapisal, da načrt popolnoma ignorira temeljni problem, ki vztraja že več kot 70 let: "Palestinci si ne želimo izboljšati pogojev našega ujetništva, želimo pravico do vrnitve beguncev in konec okupacije." Izraelsko-ameriški načrt so zavrnili tudi vsi palestinski voditelji s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom na čelu. "Situacija se ne bo spremenila, še posebej ker mednarodna skupnost miži pred resničnostjo, ki jo živijo običajni ljudje pod okupacijo," opozarja Ahmed Abu Artema.
Denar, ki je izšel iz poslov z Evropo, je šel tudi za nakup orožja, nabojev, ki so poškodovali telesa protestnikov, postal je material, s katerim se gradijo izraelska nezakonita mesta na palestinskem okupiranem ozemlju, in šel je v nakupe buldožerjev, ki rušijo palestinske hiše