Gospod predsednik, začnimo z za vas bolj prijetnimi zadevami. Javnomnenjska merjenja zadnjih tednov so vas in LMŠ postavila na vrh lestvic. Iz tega bi lahko potegnili tudi sklep, da Slovencev ni težko razmeroma hitro - vlada še ni stara pol leta - osvojiti in prepričati.
"Tega ne vidim kot kakšno prijetno zadevo. Anket nikoli nisem komentiral, jih ne bom ne danes in jih nisem, ko je bolj slabo kazalo. Ustvarja se percepcija, da to povečuje odgovornost do javnosti, pozabilo pa se je, da smo začeli z zelo nizko podporo. Že v kampanji smo poslušali, da nič ne znamo, nič ne vemo in tako dalje. Nobena skrajnost ni dobra. Delamo svoje delo. Berem zdaj vse možne analize in se malo tudi nasmejim."
Komu ali čemu?
"Da gre za neko zaigrano skromnost. Kje neki. V zgodovini smo videli veliko ljudi, ki so bili zelo visoko, pa so zelo nizko padli, nekateri so imeli svoje stranke, pa jih ni več."
Pričakovanja so bila pač nizka, to je bila vaša prednost.
"Seveda, če pa so ljudje vsak dan poslušali, kako Šarec nima pojma, kaj je državna politika, če pa je ja na občini delal. To se je prijelo in tudi odrazilo na volitvah."
Skupni imenovalec analiz vašega vzpona od začetka mandata je, da ste dobro prebrali, kaj si želijo Slovenci slišati. In jim znate to preprosto, ljudsko pojasniti, odigrati. Test premierske kompetence pa gotovo še prihaja.
"Če osem let vodiš občino, veš, kako se določene stvari delajo. Princip vodenja je v osnovah enak, pa najsi bo to v podjetju, občini ali državi. Delam, kot sem delal prej, nič drugače."
Kaj vas je ob vpogledu v funkcioniranje nacionalne oblasti vseeno najbolj presenetilo?
"Nič. Morda nisem bil insajder, a če dobro spremljaš, opazuješ, te zadeve ne morejo presenetiti."
Nikoli se ne bo zgodilo, da ne bi reagiral na izjave, ki ne spadajo v 21. stoletje
Morda so vse reforme v preteklosti propadle, ker so jih velikopotezno napovedovali in dajali vtis, da bodo svet vrgli s tečajev
Če se bodo razmere poslabšale, bo treba istim sindikatom, in ne samo njim, temveč še komu, povedati, da denarja ni več
Vsi iz švicarskega modela vzamejo, kar jim ustreza, pri tem pa zamolčijo, da tam za vrtec plačaš tri tisoč frankov, da so ženske dobile volilno pravico leta 1975
Imamo visoke standarde
Afera s poljskim mesom, z nadzorom, je zadnje tedne stresla javnost. Premier Šarec o tem, ali sam kot potrošnik pogleda deklaracije o poreklu, o zaupanju v slovensko mesnopredelovalno industrijo pravi: "Veste, odraščal sem na kmetiji in zaupal sem le domačemu mesu, saj smo živino hranili s suhim senom in poleti s travo. Ko smo imeli koline, smo svinjo pripeljali izza vogala od sosede, ki je kuhala v kotlu 'fronto', kot smo rekli, torej kolerabo, repo in podobno, na vsaka dva dni. Dolgo drugega kot domačega nisem sploh jedel. Glede tega, kar danes jemo, pa velja poudariti, da imamo v Sloveniji zelo visoke standarde. Problem nastane le pri predelanem mesu, kjer ni sledljivosti. Tukaj bo treba vložiti napor, da se sledljivost izboljša. Od vodstva Panvite, ki se je najbolj znašla na udaru, sem dobil ustrezna zagotovila, da je njihovo meso neoporečno. Seveda pa morajo svoje delo ustrezno opraviti tudi inšpekcije."