Hisense je sprva napovedal, da bo v Sloveniji odpustil tisoč ljudi, nato je število sicer zmanjšal na dobrih 800. Kakšno je po takšni novici vzdušje v Gorenju?
"Slabo. Ljudje so razočarani. Toliko nekih obljub je bilo danih, pa besed o tem, da se v proizvodnji ne bo odpuščalo, sedaj se zmanjšuje tudi tu. Ko se pogovarjamo z ljudmi, nihče ne želi nič drugega kot delo, ne državne pomoči, da nas ne bi kdo napačno razumel. Od začetka, ko je Hisense prišel, je obljubljal denimo novo halo za proizvodnjo televizorjev. A to se kar prelaga in prelaga. Že pred prihodom krize covida-19. Enako velja za povečevanje proizvodnje, iz katere tudi ni nič. Obljubili so namreč tudi širitev dodatnih trakov v proizvodnji pomivalnih strojev."
Pa bodo po vašem mnenju te številke tokrat res dokončne?
"Ne vem. Danes (v torek) so denimo že postregli z nekoliko manjšimi. Sedaj sem rekel, da se z njimi sploh ne bom več ukvarjal. Kakršnekoli so, so previsoke. Sploh za ta velenjski bazen. Pa naj bo 1000, 1200 ali 800, vse je absolutno previsoko. Bi pa rad, da se oglasijo tudi tisti, ki so v času prodaje Gorenja bili v politiki, na Kadu, naše tedanje vodstvo. Tisti čas, ko se je Gorenje prodajalo Hisensu, sem se z nekaterimi, ki so imeli vpliv na to prodajo, pogovarjal. Zato vem, da so bile pripravljene zaveze, ki pa jih Hisense ni podpisal. Takrat je nekdo bil močnejši in je uspel zlobirati, da se niso sprejele."
Kakšne so bile te zaveze?
"O številu zaposlenih, investicijah, da ne bo odpuščanj. Vsaj večjih ne, manjše smo pričakovali. Vedeli smo, da je morda nekaterih služb preveč, a da se bo odpuščalo v tako velikem obsegu, pa ne. Ob prevzemu nas je bilo 11 tisoč, danes nas je 9300, jutri nas bo 7100. Pa četudi bo nekaj ljudi šlo skupaj s podjetji, ki jih bodo prodali, je obseg odpuščanj še prevelik. In še: ne ve se, kaj bo z delavci, ki jih prodajo skupaj s podjetjem. Pogoji tam niso taki, kot so pri nas."
Zakaj vam podjetje najprej poda brutalno visoke številke odpuščanj, ki jih kasneje omilijo?
"Saj to tudi nam ni jasno. V Gorenju sem 33. leto. Včasih smo bili ogromen sistem, ki je tudi imel težave (od nakupa Körtinga do razpada Jugoslavije). Število zaposlenih se je zmanjševalo, morda smo se celo prepolovili, a nikoli odmevno, vedno dogovorno, z upokojitvami, ponudbami drugih del. Ni nam jasno, zakaj je sedaj način takšen. Potem pa se sprašujejo, zakaj smo tako reagirali."
Enkrat so nam celo rekli, kakšno samoupravljanje se tu gremo. Mi imamo delavsko soupravljanje, ki je v celi Evropski uniji. Če prideš sem, moraš to spoštovati, se prilagoditi
Ponekod je praznovanje 1. maja že čisto izgubilo namen