Ob najavi raziskave o prekuženosti prebivalstva s covidom-19 je bilo povedano, da naj bi bili njeni izsledki temelj, na podlagi katerega se bo vlada odločala o sproščanju ukrepov. Zakaj je vlada šla v sproščanje ukrepov pred objavo rezultatov raziskave?
"Za sproščanje ukrepov smo se odločili, saj je bilo že iz vmesnih rezultatov raziskave mogoče predvideti, kakšen bo, ob manjših odstopanjih, končni rezultat. Tudi epidemiološka slika je po vseh kriterijih, tudi tistih, ki jih je določila Evropska komisija, zelo dobra. Zdravstveni sistem ima dovolj kapacitet, da sprejme večje število bolnikov, prav tako imamo dovolj dobre podatke za spremljanje okuženih. Vse to je botrovalo temu, da smo se odločili za sproščanje ukrepov."
Kakšen vpliv pa bodo imeli rezultati o dve- do štiriodstotni prekuženosti populacije na nadaljnje sproščanje ukrepov?
"Rezultati raziskave so pomembni, saj sproščanje ukrepov pomeni tudi več kontaktov med ljudmi. Če bi bil delež okuženih v populaciji večji od tega, kot je pokazala raziskava, bi lahko posredno sklepali, da večje število kontaktov pomeni večjo možnost okužbe. Rezultati raziskave pa nam kažejo, da sproščanje ukrepov in povečevanje kontaktov ne prinašata večje nevarnosti za ponovni porast števila obolelih, če bomo tudi v prihodnje spoštovali vse dosedanje varovalne ukrepe."
Strokovnjaki že svarijo pred drugim valom. Kdaj bi lahko prišel? Nekateri pravijo, da že junija.
"To je težko predvideti, saj je to nova bolezen, ne vemo, kako se bo virus obnašal v prihodnje. Tudi zato smo se želeli s študijo in vsemi razpoložljivimi podatki zavarovati, ko se odločamo o sproščanju ukrepov. Stoodstotno trditi, da sproščanje ukrepov ne predstavlja nobene nevarnosti, ne moremo. Po drugi strani pa je treba vedeti, da so zaradi slabšanja gospodarskih razmer vedno bolj v ospredju čisto druge stiske, zato smo morali pri sproščanju ukrepov iskati ravnovesje med zdravjem ljudi, ki ima po mojem prednost, in gospodarsko situacijo, ki pa ima tudi pomemben vpliv na življenje ljudi."
Če bi bil delež okuženih v populaciji večji od tega, kot je pokazala raziskava, bi lahko posredno sklepali, da večje število kontaktov pomeni večjo možnost okužbe
Če je kaj narobe, je prav, da se to razišče, prvenstveno pa je to naloga pristojnih služb in ne politike
Kot resorni minister poskušam ravnati predvsem strokovno in manj politično, napadi pa so žal del politike
Novo infekcijsko kliniko v Ljubljani bi lahko začeli graditi v prihodnjih dveh, treh letih, pravi minister, ki se o tem že pogovarja tudi s kolegom, infrastrukturnim ministrom Jernejem Vrtovcem. Pri projektu, ocenjenem na 70 milijonov evrov, namreč oba računata na pridobitev evropskih sredstev.
Čeprav sta, kot pravi sam, za njim dva najbolj naporna meseca v karieri, mu šef, predsednik vlade, pri aprilski plači ni dodelil koronadodatka zaradi preobremenjenosti. Potem ko so mu odbili 30-odstotno znižanje funkcionarske plače, je na transakcijski račun v začetku maja prejel 2809 evrov neto plače.
V sedanjo vlado smo vstopili zaradi programa in izboljšanja položaja starejših in nikakor ne zaradi ideologije