V političnih podmladkih prosperirajo politični tehnokrati

Uroš Esih Uroš Esih
16.02.2019 06:02

V kakšni kondiciji so podmladki političnih strank, v katerih strankah je uspel generacijski preboj mlade generacije? Zakaj se mladi, med katerimi je vse bolj razširjena politična apatija, sploh odločajo za vstop v politiko?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Hunters Race

Mislim, da mora biti glavna družbena funkcija Zveze socialistične mladine Slovenije (ZSMS), da subjektivno usposablja in uvaja mlade ljudi v sistem samoupravne demokracije, se pravi v delegatski sistem, v katerem morajo mladi ljudje prevzeti enakopravno odgovornost pri sprejemanju ne samo tistih sklepov, ki neposredno zadevajo mladino, ampak tudi drugih." Tako je socializacijsko funkcijo partijskega podmladka načrtoval ideolog slovenskega socializma Edvard Kardelj v Smereh razvoja političnega sistema socialističnega samoupravljanja.

Etablirani podmladki SDS, SD in Nove Slovenije

In politična socializacija mladih je tudi glavna funkcija podmladkov političnih strank, seveda v bistveno spremenjenih družbenopolitičnih in sistemskih okvirih. "V podmladkih poteka politična socializacija. Politična socializacija se v Sloveniji praviloma ne odvija v nekih drugih sferah kot v političnih podmladkih. To pa pripomore h graditvi dolgotrajnih političnih karier. Pričakuje se, da bo del mladih, ki se angažira v političnih podmladkih, razvil svoje politične kariere kot poklic," politično udejstvovanje mladih analizira politologinja dr. Alenka Krašovec. K temu dodaja, da so podmladki političnih strank bazen, iz katerega se lahko skozi dolgotrajno delo kasneje rekrutirajo voditelji političnih strank: "Sodelovanje v podmladkih političnih strank je ponavadi prva točka grajenja politične kariere. Najprej začnejo mladi sodelovati v lokalnih predstavniških telesih, kasneje pa tudi v nacionalnem oziroma evropskem kontekstu."

Potencial za generacijsko prenovo SDS

Luka Lisjak Gabrijelčič, zgodovinar, prodorni politični analitik, urednik revije Razpotja in nekdanji član SDS, se strinja s Krašovčevo, da imajo SD, SDS in Nova Slovenija najbolj množične in najbolje razvite strankarske politične podmladke. Mladi forum SD je bil pred desetletjem in več zelo angažiran, mestoma celo radikalen. "Takrat ni bilo stranke Levica in Mladi forum je nagovarjal tudi ta del volilnega telesa. Mladi forum je takrat s svojim diskurzom pokrival tisti del volilnega telesa, ki ga SD ni mogla, saj se je poskusila širiti vedno bolj proti sredini," izgubo ostrine Mladega foruma pojasnjuje Lisjak Gabrijelčič, ki se v ilustracijo aktualnega položaja podmladka retorično vpraša, kje je na primer končal eden od bivših predsednikov Mladega foruma Luka Juri. Po poslanski funkciji je postal direktor koprskega pokrajinskega muzeja.

Isai Ramos
Tit Košir

Šibkost podmladkov strank novih obrazov

Sogovornik je s pomočjo svoje metafore o kroženju eldeesovskega gena, ki je nastal iz razpada in razploda LDS, analiziral neobstoj oziroma šibkost podmladkov strank novih obrazov, ki so v zadnjih letih vzniknile na sredinsko-liberalnem polu slovenske politike. "LDS nikoli ni imela več kot osem tisoč članov. Je bila pravzaprav stranka brez članstva, saj je delovala kot zelo široka mreža vplivnih ljudi, tudi lokalno. Vsi, ki so bili člani stranke, so bili na nek način tudi funkcionarji. LDS ni imela močne baze. Imeli so sicer podmladek, ampak bil je bolj pro forma, ker se spodobi, da ga stranka ima," je ustroj na prelomu tisočletja najmočnejše vladne stranke stranke pojasnil Lisjak Gabrijelčič in nadaljeval, da so vse stranke, ki so jo nasledile, Lista Marjana Šarca, Stranka Alenke Bratušek in Stranka modernega centra, pač podedovale ta način delovanja. Stranke novih obrazov so stranke pravzaprav brez članstva. "Imajo člane, ampak člani pretendirajo na stolčke. Ni ljudi, ki bi bili člani, pa ne bi želeli biti funkcionarji. To niso množične stranke."

Lindsay Henwood

Smešno je govoriti o podmladku upokojenske stranke

O podmladku upokojenske stranke Desus Lisjak Gabrijelčič v šali pravi, da ga v stranki predstavlja kar predsednik stranke Karl Erjavec, stranko Desus je prevzel kot relativno mlad politik leta 2005, nekako dvajset let pred upokojitvijo. "Desus je interesna stranka upokojencev in bi bilo smešno govoriti o podmladku," meni sogovornik, ki se mu zastavlja vprašanje, kako se lahko Desus odzove na staranje in odmiranje svojega volilnega telesa. Ta problem pesti tudi SD, SDS in Novo Slovenijo. Še bistveno bolj kot v Desusu sta vloga in moč predsednika poudarjeni v Slovenski nacionalni stranki, ki v svoji precej dolgi parlamentarni zgodovini ni oblikovala podmladka.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta