Antropolog dr. Dan Podjed je na drugi regijski strokovni konferenci Centra Šteker, ki deluje pod okriljem društva Indijanez, na temo zasvojenost in raba digitalnih tehnologij med mladimi, spregovoril o odvisnosti od sebe v času selfijev. Da bi še bolj nazorno prikazal, o čem bo tekla beseda, je najprej naredil selfie, saj se sicer dogodek ni zgodil, je šaljivo pripomnil.
Podjed je govoril o fasciniranosti z lastno podobo in obsedenosti s sabo, ki je povezana s tehnologijami, ter skušal ugotoviti, zakaj se v sodobnem svetu vse več opazujemo in razkazujemo.
Do leta 2013, sodeč po pogostosti pojavljanja, pojem sebek praktično ni obstajal, tako prikazuje Google Trends, za tem pa je sledila eksplozija in danes so selfiji del našega vsakdana, ugotavlja Podjed.
Kaj je selfie?
Fotografija sebe, ki jo nekdo običajno posname s pametnim telefonom ali spletno kamero in naloži na spletno družbeno omrežje. Obvezno je selfie (sebek po slovensko) treba deliti z drugimi, drugače ni selfie.
Na spletu nič ne izgine.
Podjed ugotavlja, da "zaradi obsedenosti s sabo, z lastno podobo in zaradi tehnoloških zombijev, ki jih vse bolj pogosto vidim na cesti, prihaja do vse več nesreč. Selfije delamo na neprimernih krajih in trenutkih. Tako je letno več kot 50 smrtnih primerov in stotine poškodb, saj delajo ljudje selfije na pečinah, pa pred prihajajočim vlakom ..." Razlaga še, da se utapljamo v pogledih in meni, da nam bo kmalu vse to prišlo v glavo. "Opažam, da smo že doživeli trenutek, ko se odklapljamo od tehnologije. Ljudje hodijo v kampe za detoksikacijo, si privoščijo denimo 14 dnevni odklop. Na svemlt moramo nehati gledati skozi telefon, in spet drug drugemu zreti v oči." Ne pozabi pa opozoriti še na eno dejstvo. Vse, kar naložimo na svetovni splet, tudi če omejimo prikaz na najkrajši možni čas, nikoli ne izgine z interneta.