Je stvar, ki jo moraš videti oziroma doživeti, da izveš, kako te lahko možgani pretentajo, pravi Barbara Žejn, ki se je skozi Hišo iluzij sprehodila v okviru vodenega ogleda. Tako je natančno (iz)vedela, kako doživeti določeno iluzijo, ki jih je več kot štirideset. V resničnem svetu teh stvari enostavno ne vidiš. Iluzije so zelo dobro pripravljene, že v prvi sobi vidiš, česa ne vidiš, je dodala Žejnova, ki sicer meni, da vse iluzije niso primerne za najmlajšo populacijo. "Čisto majhni otroci vsega sigurno ne bodo razumeli. Večji otroci iluzijo vidijo prej, mlajši pozneje. Za svoje otroke sem ocenila, da so morda še premajhni. Od prvega razreda naprej pa se mi zdi, da otroci vse dobro razumejo."
Skrite podobe
Do leta 2019 so bili del franšize Muzeja iluzij, ki ima po svetu veliko lokacij, odtlej pa Hiša iluzij stopa po samostojni poti. Že lani so se odločili za popolno prenovo, ki jo v teh dneh zaključujejo. Zaradi pandemije koronavirusa so morali zapreti vrata, sedaj so njihove iluzije znova dostopne. Kako drugačen bo v času korone obisk Hiše Iluzij, nam je povedala vodja Hiše iluzij Urška Humar: "Po notranjosti smo razporedili razkužila, prostore ves čas čistimo in zračimo, okna so odprta. Kljub maskam se izkušnja ne bo prav nič spremenila, ne bo nič okrnjena." Tako tudi ni bojazni, da bo pri fotografiranju vaš nasmeh skrit za kosom tkanine, saj jo boste lahko za potrebe fotografije sneli. "Podobno kot v restavraciji, ko sedež za mizo in daš lahko masko dol," je pojasnila Humarjeva. Edina stvar, ki je obiskovalci trenutno ne morejo uporabljati, je igralnica.
Redne spremembe
Po besedah Humarjeve so obiskovalci v Ljubljani najbolj navdušeni nad razstavo, se pravi nad iluzijami samimi, "ker le te burijo domišljijo in ostajajo skrite oziroma razkrite, kakor jih pač obiskovalec dojame. Interaktivnost, ki jo kot Hiša iluzij nudimo, je nedvomno nekaj, kar je obiskovalcem všeč, saj se lahko fotografirajo in preizkušajo eksponate." Tudi spremembe redno izvajajo, tako je denimo Obrnjena soba enkrat takšna, drugič drugačna. "Trenutno je v sobi kamin, mizica in rožica. Decembra postavimo božično dekoracijo."
Vsaj eno uro časa si morate vzeti za obisk Hiše iluzij.
Minicity Ljubljana v prenovljenih prostorih spet odprl vrata
Minicity, mesto v malem, ki družine z otroki navdušuje že šesto leto, je ponovno odprl svoja vrata, delujejo pa po protokolih NIJZ, so sporočili. V prenovljenih prostorih čakajo obiskovalce številne novosti, pravijo, za varnost pa so poskrbeli z vrsto ukrepov, tudi z omejitvijo števila otrok, ki so lahko hkrati prisotni v malem mestu. Redno bodo razkuževali prostore, ročno in tudi parno, pripravili so tudi Mini bonton za otroke, ki usmerja v še varnejšo uporabniško izkušnjo. Omogočajo tudi spletni obisk s pomočjo interaktivnih spletnih delavnic
Najmlajši lahko spoznajo več kot 70 poklicev, ki so predstavljeni v 40 hišicah, imajo tudi štiri nove programe: barvito rojstnodnevno soba s poklici slaščičarja, dodali so tudi vsebine iz sveta pošte in logistike in pripravili igralno enoto porodnišnica. Odprti so od 10. do 20. ure od ponedeljka do sobote, v nedeljo pa od 10. do 18. ure.
Hiša eksperimentov v Ljubljani zaenkrat ostaja zaprta, načrtujejo, da bi lahko prve obiskovalce sprejeli v drugi polovici meseca junija. Kot so nam pojasnili, imajo eksponate, ki se jih je potrebno dotakniti, zato v duhu zajezitve koronavirusa ne morejo obratovati, odprti pa ostajajo na spletu in prek družbenih omrežij.
Center eksperimentov v Mariboru, na Glavnem trgu 20, pa je medtem znova odprt, za vnaprej dogovorjene in naročene obiskovalce po določenem programu. Od 18. maja znova izvajajo učno pomoč in tečaje LEGO robotike, po predhodnem dogovoru, s 25. maje pa začnejo znova izvajati rojstne dneve s prilagojenim programom v skladu z navodili NIJZ. Zaradi zagotavljanja ustrezne medsebojne razdalje bodo praznovanja do preklica potekala za 6 osnovnošolskih otrok (slavljenec + 5 povabljenih).