Kot fascinantno označujejo pri spletnem portalu New Atlas novo študijo skupine ameriških raziskovalcev, ki je s tehnikami strojnega učenja razvila algoritme, ki lahko analizirajo podatke o vožnji in s pomočjo obnašanja osebe za volanom odkrijejo lažje kognitivne motnje in demenco pri vozniku. Znanstveniki izpostavljajo, da je projekt še v začetni fazi, vendar trdijo, da bi lahko bilo v prihodnosti mogoče zgodnje znake demence odkrili z uporabo aplikacije za pametne telefone ali naprav in senzorjev, ki bodo vgrajeni v sodobne avtomobile.
Vpliv demence na vozniško vedenje je razmeroma dobro preučena tema, pišejo, saj nevrodegeneracija vodi v kognitivni upad, kar je mogoče zaznati v spremenjenem načinu vožnje. V novi raziskavi so tako skušali ugotoviti, ali bi lahko tehnike strojnega učenja uporabili za prepoznavanje teh sprememb v vzorcu vožnje. V okviru študije LongROAD so raziskovalci približno štiri leta spremljali blizu 3000 starejših voznikov, pri 33 odstotkih sodelujočih so zdravniki potrdili lažjo kognitivna okvara, pri 31 odstotkih pa demenco. Znanstveniki so na podlagi spremljanega vzorca ljudi prilagodili in "usposobili" vrsto modelov strojnega učenja.
"Na podlagi spremenljivk o vožnji in osnovnih demografskih značilnosti, kot so starost, spol, rasa, narodnost in izobrazba, lahko z 88-odstotno natančnostjo napovemo blago kognitivno okvaro in demenco," je povedala Sharon Di, osrednja avtorica študije, objavljene v reviji Geriatrics. Čeprav je bila starost dejavnik številka ena za odkrivanje kognitivne okvare ali demence, ji tesno sledijo druge spremenljivke. Med njimi odstotek potovanj, ki jih oseba prevozi v razdalji do 24 kilometrov od doma, dolžina potovanj, ki se začnejo in končajo doma, število minut, kolikor traja vožnja in denimo število močnih zaviranj. Tudi ko so upoštevali zgolj naštete spremenljivke, je bila natančnost napovedi voznikov z lažjo kognitivno okvaro ali demenco 66-odstotno natančna.