Zakaj je spanje pomembno? Kaj se takrat dogaja s telesom in možgani?
Spanje je gotovo najpomembnejši ritual za zdrav duševni razvoj posamez- nika. Če gledamo s psihološkega vidika, se v spanju predelajo vsebine, ki jih doživimo čez dan. Naša podzavest med spanjem najbolj miruje in ima takrat čas za predelavo občutkov in doživetij. Veliko raziskav dokazuje, koliko težav imajo na tem področju ljudje, ki delajo izmenično, saj se težave pokažejo tudi na drugih življenjskih področjih. Starši bi morali razumeti, da je spanje čas za počitek in da je najboljši čas zanj ponoči. Takrat se sprošča tudi največ melatonina, ki je zelo pomemben hormon. Že naše babice so govorile, da otrok, ki ne spi, ne raste. Največ rastnega hormona se namreč sprošča med nočnim spanjem. V sodobnem času se z različnimi pogledi na vzgojo in otrokov razvoj veliko odločitev prepusti otroku. Razumeti moramo, da je spanje nujno in da je otrok predvsem ritmično bitje, ki za zdrav razvoj potrebuje počitek, v katerem predela dogodke. Če se otrok zaradi tega ponoči zbuja, ga le rahlo predramimo in pomirimo, nato pa naj spi dalje v svoji postelji.
Spanje pri starših da ali ne?
"Otrok mora svojo posteljico udomačiti, enako kot v vrtcu svoj obešalnik, poličko za čevlje, stol. To mu pomeni varnost. Postelja je njegov varni prostor, v katerem se dobro počuti. Razumljivo je, da otrok prespi pri starših, kadar zboli. Toda ko je spet zdrav, pozabijo, da je treba nazaj v stare tirnice. Utrujeni starši nimajo moči vračati otroka v njegovo posteljo, potem se očetje selijo v otroško sobo in otroci v spalnico, kar se mi ne zdi prav. Imamo pa tudi otroke, ki so obremenjeni s strahovi. Ti potrebujejo pomoč, da spravimo stvari v red.
Če je otrok le občasen nočni sprehajalec, naj mu starši s čim manj besedami dopovejo, da je noč čas za spanje, in se ne odzivajo na jok in prosjačenje. Po nekaj večerih bo spoznal, da ne bo nič dosegel, in bo noč prespal. Ko se odzivamo na njegove potrebe s pregovarjanjem ali ga celo jemljemo v posteljo, pa sta motena njegov ritem in ritem staršev."
Vabljeni na predavanje
Dr. Zdenka Zalokar Divjak bo predavala na Maratonu pozitivne psihologije v Narodnem domu v Mariboru 16. novembra 2019.
Vstopnice si zagotovite pri Eventimu ali v prizidku Večera. Vabljeni!
Se perfekcionisti rodijo ali to postanejo?
"Perfekcionizem je osebnostna lastnost, podedovana po vsaj enem od staršev. Kadar je otrok zelo zahteven do sebe, moramo pri vzgoji zelo paziti, da tega ne spodbujamo z besedami 'Glej, da bo vse v redu' ali 'Vem, da boš dobro naredil'. Moramo mu odvzemati odgovornost, ni mu treba imeti samih petic, hoditi na vsa tekmovanja, čeprav je povsod uspešen. Če si naloži preveč dejavnosti, ne bo vsega zmogel. Na koncu mu stvari ostanejo, potem pa ni zadovoljen. Takega otroka je treba naučiti, kje se je smiselno truditi in kje ne."