Večer - Zagrabi znanje.

Spletna svetovalnica Zgrabi znanje, ne sošolca

Odnosi v razredu in medvrstniško nasilje: kako čim bolje zakorakati v novo šolsko leto

Svetujemo. Odgovarjamo. Predlagamo.

Dober nasvet je zlata vreden, pravi pregovor. Za marsikoga je dober nasvet tudi neprecenljiv. Predvsem pa lahko nasvet ali izkušnja iz prve roke reši marsikatero dilemo in prihrani veliko slabe volje.

V uredništvu Večera skupaj s partnerji v okviru projekta Zgrabi znanje, ne sošolca pripravljamo spletno svetovalnico, kjer bomo na vaša vprašanja in dileme poiskali odgovore.

V spletni svetovalnici Zgrabi znanje, ne sošolca z naslovom Odnosi v razredu in medvrstniško nasilje: kako čim bolje zakorakati v novo šolsko leto, je bila z nami dr. Katja Košir, psihologinja, profesorica s Filozofske fakultete Univerze v Mariboru, ki se že vrsto let ukvarja s problematiko medvrstniškega nasilja.

S sogovornico smo naslovili zanimive in za dobre odnose pomembne teme:

  •  Kaj je nasilje in kako ga prepoznati: Kakšne vrste medvrstniškega nasilja zaznavajo učenci in učitelji? Zakaj se dogaja na vseh šolah in zakaj je pogosto očem skrito?  Kdaj ga je največ? Na katere spremembe v vedenju otrok moramo biti pozorni?
  • Kdo so povzročitelji nasilja in kdo žrtve nasilja: Ali imajo eni in drugi kakšne psihosocialne značilnosti, ki so vsem skupne? Zakaj sta odobravanje in naklonjenost vrstnikov otrokom in mladostnikom tako pomembna? Zakaj prepričanji, da se mora otrok naučiti postaviti zase in da je kdaj biti žrtev del odraščanja, nista dobri? Katerim prepričanjem pri vzgoji se je dobro izogniti?
  • Kakšna je vloga staršev in učiteljev pri preprečevanju medvrstniškega nasilja: Ali je pomembnejša vloga staršev ali učitelja? Kako z vzgojo otrok dobro vplivati na njihovo vedenje? Kakšni so podporni odnosi, ki so ključni za učinkovito preprečevanje ter prepoznavanje medvrstniškega nasilja in odzivanje nanj?
  • Neznosna lahkost moraliziranja o nasilju: Zadnje čase smo priča vedno več zgodbam o medvrstniškem nasilju. Je to res v porastu ali smo samo bolj senzibilni? Kakšna je vloga družbe in medijev pri preprečevanju nasilja?
  • Zakaj je praksa ničelne tolerance do nasilja lahko problematična: Medvrstniškega nasilja najbrž ne moremo povsem izničiti. Kako se torej »spopasti« z njim? Kako opolnomočiti posameznika in družbo, da bomo izšli brez večjih prask, oziroma kako se iz negativnih zgodb čim več naučiti? Kakšni so kakovostni odnosi (v razredu) in kako jih krepiti? 

 

Pogovor je vodila novinarka Franja Žišt.

 

Oglejte si posnetek!

PARTNERJA PROJEKTA: SAVA zavarovalnica Intersport