Sezona tekem za svetovni pokal je končana in pod črto smo potegnili dosežke najbolj izpostavljenih Slovencev. Dočakali smo presežke - Žana Kranjca na olimpijskih igrah, zmagi Andreje Slokar v svetovnem pokalu in dokončen preboj med najboljše Ane Bucik. A hkrati razočaranja Mete Hrovat in Ilke Štuhec ob ponesrečenih sezonah. Pa celo vrsto povprečnih nastopov naših prvokategornikov, tekmovalcev na najvišjem nivoju. Tudi v tej sezoni smo pogrešali mlado kri; obetavne mlade tekmovalce, ki bi se bili sposobni prebiti na nivo tekmovalcev v svetovnem pokalu. Bolj podrobno v nadaljevanju, ko smo sezone tekmovalcev tudi ocenili (najvišja ocena je 5).
FANTJE
Žan Kranjec, 29 let, Vodice pri Ljubljani. SD Novinar, Rossignol. Tehnične discipline.
Sezono je kronal s srebrno olimpijsko medaljo v veleslalomu. V Yanqingu mu je uspela super finalna vožnja. V slabih pogojih je tam deklasiral konkurenco in ogrozil celo absolutno najboljšega veleslalomista sezone, Švicarja Marca Odermatta. V svetovnem pokalu mu je šlo precej slabše. Sezono je končal kot enajsti veleslalomist sezone, z enim tretjim mestom, na začetku sezone v Söldnu. Slalom je zanemaril, osvojil 13 točk, za 48. mesto v sicer po rezultatih najbolj spektakularni disciplini sezone. Naša ocena sezone: 4.
Štefan Hadalin, 26 let, Vrhnika. SK Dol Ajdovščina, Rossignol. Tehnične discipline.
Tik pred olimpijskimi igrami je objavil, da zaradi osebnih razlogov prekinja kariero. Športniki se štiri leta pripravljajo tudi na te tekme, Hadalin je januarja očitno preživljal hude čase, da se je odločil že takrat končati sezono. Do takrat je nastopil na petih tekmah za svetovni pokal, dvakrat je na veleslalomih osvojil 25. mesto. Na dveh slalomih se mu ni uspelo prebiti v finale. Naša ocena sezone: neocenjen.
Boštjan Kline, 31 let, Maribor. ASK Branik Maribor, Salomon. Hitri disciplini.
Za mariborskim smukačem je še druga sezona vračanja na nivo, kjer je bil v letih 2016/17. Rezultat sezone je deseto mesto v smuku na olimpijskih igrah v Pekingu. V svetovnem pokalu je odlično začel z dvema enajstima mestoma v smukih Lake Louise in Val Gardene. Zatem je popustil in sezono končal na 24. mestu v smuku in 47. v superveleslalomu. Prehitro je zadovoljen z rezultati, sposoben je več. Naša ocena sezone: 3.
Martin Čater, 29 let, Celje. SD Unior Celje, Stöckli. Hitri disciplini.
Wengen ostaja Čatrovo prizorišče. Letos je tam v smuku za svetovni pokal osvojil šesto in deseto mesto. Vrhunec sezone je izpustil, potem ko je bil na testiranju za covid-19 pozitiven tik pred vkrcanjem na letalo za Kitajsko. Najboljšo superveleslalomsko tekmo je odpeljal v Val Gardeni, ko je končal na dvanajstem mestu. V naslednjo sezono bo šel kot 23. smukač in 34. superveleslalomist. Naša ocena sezone: 3
Miha Hrobat, 27 let, Kranj. ASK Triglav Kranj, Atomic. Hitri disciplini.
Tekmo sezone je odpeljal na olimpijskih igrah v Pekingu, ko je bil na drugem treningu četrti. Na tekmi potem ni ponovil dobre vožnje, končal je na 24. mestu. V Kitzbühlu je osvojil 16. mesto, v Bormiu je bil 18. - to sta njegovi uvrstitvi sezone na tekmah za svetovni pokal. Od sezone je pričakoval nekaj več, enako športna javnost. Naša ocena sezone: 3.
DEKLETA
Ana Bucik, 28 let, Nova Gorica. SK Gorica, Salomon. Tehnične discipline.
Ana je najbolj pozitivno presenečenje v ženskem delu slovenskega smučarskega tabora v tehničnih disciplinah. Na finalu tekem za svetovni pokal je osvojila četrto mesto v slalomu, na Zlati lisici je bila peta. To in še dve sedmi mesti jo je v slalomu pripeljalo v elitno sedmerico; v veleslalomu je sezono končala na 23. mestu. Na olimpijskih igrah, kjer se ni počutila najbolje, je tako v slalomu kot v veleslalomu osvojila enajsto mesto. Ana je letos tekmovala blizu limita. Hkrati te meje nenehno dviguje. Njen cilj za naslednjo leto je osvojitev stopničk. Naša ocena sezone: 4,5.
Andreja Slokar, 24 let, Ajdovščina. SK Dol Ajdovščina, Nordica. Tehnične discipline.
Lani je Andreji uspel prodor na tekmah najvišjega nivoja in letos smo pričakovali dokončen prodor med najboljše. To ji je uspelo z dvema zmagama - na začetku sezone je bila najboljša na paralelnem veleslalomu in dobila je zadnji slalom sezone, na finalu v Meribelu. Blizu stopničkam, na četrtem mestu, je končala tudi slalom v Leviju. Odlično peto mesto je osvojila tudi na olimpijskem slalomu; a je takrat prizorišče zapustila zelo razočarana, saj je po napaki na ciljni strmini zapravila prvo olimpijsko medaljo. Sezono je končala kot osma slalomistka in 30. veleslalomistka. Naša ocena sezone: 4,5.
Meta Hrovat, 24 let, Podkoren. ASK Kranjska Gora, Salomon. Tehnične discipline.
Na olimpijskih igrah v Pekingu je na veleslalomu želela rešiti delno neuspešno sezono; po prvem teku je s četrtim mestom kazalo na uspeh; zato je končno sedmo mesto zanjo povprečen rezultat. Prvo leto pod taktirko vrhunskega trenerja Livia Magonija ni prineslo preboja. Hkrati se ji tudi ni uspelo izogniti poškodbam; po udarcu v količek na veleslalomu v Lenzerheideju je sezono predčasno končala. Tudi v veleslalomu je pristala zunaj 15-erice, na 20. mestu (lani in predlani 9. mesto). Preboja ni bilo niti v slalomu, kjer je 41., lani 48. Naša ocena sezone: 3.
Tina Robnik, 30 let, Luče. SK Luče, Völkl. Veleslalom.
Zagotovo je želela več kot 18. mesto na olimpijskem veleslalomu. Zadovoljna je bila z osmim mestom na Zlati lisici. Med sezono je dva veleslaloma izpustila zaradi izpahnjene rame. Pri 30 letih in v sezoni, ko je spet garala na treningih, si je tudi sama želela več, kot je 31. mesto v veleslalomski uvrstitvi tekem za svetovni pokal. Veleslalom je njena edina disciplina; huda poškodba pred leti jo je zaustavila na sicer zelo obetavni poti proti vrhu. Naša ocena sezone: 3.
Ilka Štuhec, 31 let, Maribor. ASK Branik Maribor, Stöckli. Hitri disciplini.
Za Ilko je še ena težka sezona brez pravih rezultatov. Po neuspehu na olimpijskih igrah in ob 21. mestu na smukih za svetovni pokal je bilo veliko ugibanja o tem, ali je Mariborčanka odpeljala svojo zadnjo sezono. Potem ko je na finalu v smuku osvojila 14. mesto, je sicer ugotovila, da v smučanju še zmeraj uživa. A pred njo je dolgo poletje, ki bi ga morala spet žrtvovati za treninge in zatem trdo delati, da bi naslednjo sezono dočakala primerno pripravljena. Vprašanje je tudi, ali bi ji uspelo zbrati dovolj denarja, da bi ohranila polno zasedbo v ekipi. Na tem nivoju odločajo malenkosti ... Naša ocena sezone: 2.