(INTERVJU) Grega Koštomaj: Kdaj je bilo treba tudi udariti po mizi

Bojan Bauman
09.11.2021 19:16

Priprave se bližajo koncu. V četrtek se ekipa, v kateri so Martin Čater, Boštjan Kline, Miha Hrobat in Nejc Naraločnik, odpravlja na severnoameriško turnejo, ki je sestavljena iz treh smukov in treh superveleslalomov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Grega Koštomaj, vodja reprezentance slovenskih smučarjev v hitrih disciplinah 

Matevz Persin/szs

Za Ilko Štuhec, ki že trenira v ameriškem Copper Mountainu, se na treninge v Kolorado odpravlja tudi moška smukaška ekipa; v postavi Martin Čater, Boštjan Kline, Miha Hrobat in kot najmlajši 21-letni Nejc Naraločnik. Moški se bodo na prvi tekmi pomerili 26. novembra v Lake Louisu, kjer bodo na sporedu dva smuka in superveleslalom. Severnoameriško turnejo bodo nadaljevali v Beaver Creeku v ZDA, kjer bodo ob smuku izpeljali še dva superveleslaloma. Oprema je že na poti v ZDA, fantje bodo krenili v četrtek. Glavni trener Grega Koštomaj je uvodoma strnil ocene pripravljenosti vseh članov reprezentance.

"Uvodoma bi pozitivno ocenil učinek spremembe ob zamenjavi materiala pri Boštjanu Klinetu. Občasno se mu še prikradejo tehnične pomanjkljivosti, ki se pokažejo na zahtevnih delih superveleslalomov in veleslalomov. V smuku deluje dobro. Martin Čater se ukvarja s psihološkimi izzivi na prehodih čez prelomnice - ob večjih hitrostih in slabši vidljivosti. V takih razmerah je doslej slabše funkcioniral. Zato sva bila med drugim poleti nekajkrat na smučarski skakalnici s plastično podlago. Miha Hrobat prihaja v leta zrelega smukača in bi moral to unovčiti. Tehnično je dobro podkovan, težave mu povzročajo bolečine v hrbtu. Nejc Naraločnik je tokrat prvo leto z nami in se je dobro vključil v ekipo. Odprli smo mu nova obzorja v hitrih disciplinah, kjer pa bo letos tekmoval predvsem v evropskem pokalu. Je med potniki v ZDA. Klemen Kosi je prejšnji konec tedna po poškodbi spet stopil na smuči. Prvi odzivi so pozitivni, a na severnoameriško turnejo ne bo odpotoval. Takrat bo v Evropi treniral, kdaj se bo vrnil na tekme, še ni jasno."

Szs

Bi bilo smiselno, da bi ga poskušali pripraviti za decembrsko tekmo v Bormiu, kjer je lani staknil hudo poškodbo?

"V Bormio ga skoraj zagotovo ne bomo poslali, to ne bo njegova prva preizkušnja ob vrnitvi. Zadnji dve leti ima tam slabe izkušnje. Bormio je eden težjih smukov v sezoni in ni smiselno, da bi se vrnil na tako težko tekmo. Ne bi bilo niti fer zahtevati od Klemna, da se ob fizičnih naporih tam spoprime še z vrsto mentalnih izzivov."

Pravkar se odpravljate v ZDA, kjer boste imeli še nekaj dni piljenja forme v Copper Mountainu, kjer naj bi bili odlični pogoji.

"Drži, tamkajšnjo progo namenjajo izključno treningom hitrih disciplin. Na sosednjih bregovih je hkrati mogoče trenirati tehnične discipline. V zadnjih dneh so sicer imeli toplo vreme in trenutno proga še ni speljana do doline. V naslednjih dneh naj bi bilo že vse optimalno. Tam bomo pilili finese, mogoče se bomo odločali za končne nastavitve materiala. Treningi bodo na visoki nadmorski višini in na progah, ki so dolge kot na tekmah. Tam bomo imeli tudi konkurenco, ki bi nam lahko dala prve odgovore o tem, kje smo trenutno."

EPA

23. novembra je v Lake Louisu že prvi trening smuka. Časa ni več veliko, to smučišče za fante doslej rezultatsko ni bilo najbolj uspešno.

"Dolgoletna statistika nam ni v prid. A na zadnji tekmi smo imeli med dobitniki točk Klemna in Martina. V superveleslalomu smo bili manj uspešni. A ne iščemo terenov, ki so nam pisani na kožo. Treba bo izkoristiti vsako tekmo, ki bo fantom z višjimi startnimi številkami ponujala možnost za preboj."

Lani v Val d'Iserju se Čater s številko 41 ni samo prebil, pač pa je zmagal. Letos tega verjetno ni mogoče ponoviti; kaj pa so cilji uvodne tekme?

"Zadovoljen bi bil, če bi si fantje z dobrimi nastopi popravili startne položaje. Potem bi lahko v Evropi prišli do tako pričakovanih konstantno dobrih rezultatov. Čater ima v smuku še zagotovljen nastop med trideseterico, a to predvsem na račun zmage v Val d'Iserju. Tudi pri njem še iščemo konstantnost. Lani je imel težko sezono. Začelo se je z velikim uspehom, kmalu zatem je že tudi sklonil glavo. Trenutno je njegov največji izziv priti na nivo, kjer je bil lani v startni hišici prvi dan svetovnega pokala. Če mu bo to uspelo, tehnično in kondicijsko ne bo imel težav ob ponovitvi lanskih najboljših rezultatov."

Vrhunec sezone bodo nastopi na olimpijskih igrah v Pekingu, ki je za smučarje velika neznanka. Kaj pozitivnega je mogoče kljub vsemu povedati o Pekingu, kje bi lahko bile prednosti Slovencev?

"Na olimpijskih igrah bomo vsekakor poskušali izkoristiti priložnost za dobre rezultate. Tako kot mi tudi druge ekipe tam še niso trenirale, tu smo vsi na izhodišču. Fantje bi lahko s pozitivno klimo in naravnanostjo iskali razmere, ki bi pripeljale do presenečenja. Štejejo sicer le medalje, mi pa smo še vedno ambiciozno postavili cilj - uvrstitev med šest najboljših. Glede na naš trenutni pedigre bi to bil kar uspeh."

EPA
Tadej Regent

Lani na svetovnem prvenstvu ste dobili kar nekaj kritik na račun odpovedi nastopa Martina Čatra, ki se ni čutil dovolj sposobnega za smukaško tekmo. Ste se pomenili, razčistili dilemo o tem, kaj so naloge profesionalnih športnikov?

"O tej temi smo se veliko pogovarjali, do rešitev pa ni enostavna pot. Vsak tekmovalec ima tudi svojega športnega psihologa in iščemo odgovore, zakaj na nekaterih prizoriščih pri tekmovalcih pride do blokad. Tako ni bilo le na svetovnem prvenstvu. S prečiščeno glavo se je treba na start postaviti bolj samozavestno."

So bile te reakcije presenečenje tudi za vas in kako se z njimi soočite kot trener in kot človek?

"S fanti smo skupaj veliko časa, poznamo se. S temi problemi se nismo soočali le na dan tekme. Problem je globlji in z njim se spopadamo že dlje časa. Torej ni bilo presenečenje, a zmeraj upaš, da bo drugače. Problem je obstajal in treba se ga je bilo lotiti na različne načine. Kdaj je bilo treba tudi udariti po mizi. Po drugi strani sem bil kdaj tudi bolj demokratičen, kot bi moral biti. Z različnimi pristopi smo skušali fantom dopovedati, da vanje verjamemo, da smo na isti strani reke in da si želimo njihovih uspehov tako kot oni sami."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta