Čeprav je Smučarska zveza Slovenije (SZS) doma slavnostno pričakala zmagovalca petkovih poletov v Oberstdorfu Timija Zajca, manjkala nista niti torta in šampanjec, je slednji ostal neodtaknjen. Jasno, skakalni svet žaluje za Mattijem Nykänenom, s katerim se je na skakalnicah širom sveta meril tudi sedanji direktor SZS Franci Petek: "Že prva današnja novica je bila tragična novica. Sam sem ga sicer spoznal zelo pozno – to je bila njegova zadnja sezona, moja pa druga (1990/1991) v svetovnem pokalu. Kot prihajajoči, mlad skakalec sem ga jemal kot idola. Predvsem sem si ga zapomnil po njegovih nizih zmag, dosežkov in rekordov."
Vse to je Nykänen dosegal v 80-ih, ko je Petek šele sanjal o svetovnem pokalu: "Kot mulc sem imel zvezek in sem si beležil njegove raznorazne statistike. Zelo sem ga spremljal. Je pa res, da ko sem sam začel vstopati v svetovni pokal, je že bil malce v zatonu. Pa tudi sam se več nisem z nikomer obremenjeval, bil sem osredotočen le nase. Vseeno ti pa taki športniki pokažejo, kaj vse je moč doseči."
Jelko Gros: Velik otrok, ki bi lahko bil velik ambasador
Gledal ga je v Planici, kjer je leta 1985 postavil svetovni rekord, poletel 191 metrov daleč. Toda največji vtis je na Jelka Grosa, nekoč trenerja naše reprezentance, zdaj direktorja Nordijskega centra Planica, Matti Nykänen naredil v Calgaryju '88. Na olimpijskih igrah, ki so bile tudi naše: "Toliko boljši je bil od vseh drugih, da se sploh nismo sekirali. Saj smo imeli Matjaža Debelaka z medaljo." Ko je bil Finec v formi, je bilo vedno tako: nihče se ni sekiral. "Nanj gledam kot alpski smučarji na Stenmarka. Če je bil v formi, so se drugi borili za drugo mesto."
Ljubo Jasnič: Nykänen je rad prišel v Planico
Za razliko od njegovih varovancev, ki so še premladi, je Nykänena pozorno spremljal tudi aktualni trener skakalcev Gorazd Bertoncelj: "Ker je bil tako dober, da je serijsko zmagoval, smo avtomatsko kar vsi navijali zanj. Žal pa njegovo življenje po skokih ni bilo najbolj primerno."
Čast osebno spoznati Nykänena pa je imel Ljubo Jasnič, predsednik zbora in odbora za skoke pri SZS: "Spoznal sem ga v Planici. Velik športnik, velik šampion. Ogromno tekem je zmagal. Kar se tiče naših takratnih reprezentantov, smo bili vsi veliki prijatelji. Rad se je družil, rad je prišel v Planico. Rekel je, da še ni videl lepšega kraja za skoke kot je Planica s svojo kuliso. Tudi ko je šel v pokoj, je še obiskoval Slovenijo, nastopal na prireditvah in populariziral naš šport. V spominu vse skakalne Slovenije bo ostal lepo zapisan."
SZS je finski zvezi in Nykänenovi družini poslala tudi žalno brzojavko. "To je najmanj, kar lahko storimo za Nykänena in za vse tiste lepe trenutke, ki nam jih je pustil v Planici," je zaključil Jasnič.
{embed_youtube}https://youtu.be/3sAARLFViZc{/embed_youtube}
Miran Tepeš: Odstopal je od ostalih
Nekdanji smučarski skakalec Miran Tepeš, dobitnik srebrne olimpijske kolajne na igrah v Calgaryju 1988, se legendarnega Finca spominja kot dominantnega smučarskega skakalca in znanilca nove generacije.
"On je dominiral v tistem obdobju, tudi v mojem najboljšem skakalnem obdobju. Ima vrsto medalj. Odstopal je od ostalih. Marsikdaj je bil za en razred boljši od ostalih. Ne zmeraj, kdaj smo bili tudi mi pred njim. Bil je znanilec nove generacije. Pred njim so bili skoki na moč. Na treningih se je hodilo peš na skakalnice, šele kasneje so uvedli žičnice. On je bil lažji in je spremenil skakanje. Ostali smo morali hujšati, da smo bili lahko konkurenčni. Bil je velik talent," se Nykänena, ki je umrl sinoči, spominja Tepeš.
"Imel je težave z alkoholom. Zelo malo ga je prenesel. En deciliter ali dva piva je bilo dovolj, da je postal agresiven. Ni se nadzoroval, na žalost je bil znan tudi po tem. Po športni karieri je na žalost precej zabredel," se je bolj temačnega obdobja legendarnega Finca dotaknil Tepeš, ki zdaj opravlja vlogo pomočnika direktorice tekem svetovnega pokala smučarskih skakalk Chike Yoshida.
Tepeš je leta 1988 na olimpijskih igrah v Calgaryju skupaj s Primožem Ulago, Matjažem Debelakom in Matjažem Zupanom osvojil srebro na ekipni tekmi, pred slovensko četverko so bili Finci, med njimi je bil tudi Nykänen. Ta je na igrah v Kanadi osvojil vse tri možne zlate medalje, tudi obe na posamičnih tekmah.
"Bili smo precej močni. In čisto konkurenčni. Toliko pa Finci niso dominirali. Dobro so skakali, mi prav tako, ampak na koncu so bili boljši. Matti je takrat dominiral na OI. Dobil je obe posamični tekmi. Največ je pripomogel k zmagi svoje ekipe," se spominja Tepeš. (sta)
Primož Ulaga: Občudovali smo ga
Mnogi so Nykänena že v času njegovega življenja zaradi njegovih številnih zmag v svetovnem pokalu in na velikih tekmovanjih proglasili za najboljšega smučarskega skakalca vseh časov. Ljubljančan Primož Ulaga je iz iste generacije kot sloviti Finec, skupaj sta tekmovala in se potem še videvala po končanih karierah.