Rok Marguč: Naredil bom vse in še več, da si ne bom kaj očital

Uroš Gramc
11.11.2021 09:00

Celjan v olimpijski zimi ne namerava ničesar prepustiti naključju, energije pa ne izgubljati za zadeve,
ki jih ne more spremeniti

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Celjan se bo spomladi pogovoril s sabo in se odločil, kako naprej. Foto: Tadej REGENT

Tadej Regent

Še točno mesec dni je do starta v sezono svetovnega pokala deskarjev alpskega sloga, ki bodo prvo tekmo odpeljali v Rusiji in naslednji dve le nekaj dni kasneje v Dolomitih. Vrhunec pa bo, kot za druge slovenske zimske športe, februarja na olimpijskih igrah, kjer bodo naši zagotovo spet med kandidati za odličja. Morda tudi izkušeni Rok Marguč, za katerega je to še edini neuresničen sen v športu. V svetovnem pokalu je že zmagal in osvajal stopničke, prav tako ima 35-letni Celjan bogato zbirko kolajn s svetovnih prvenstev. V zadnjih dveh sezonah se je sicer malce oddaljil od svetovne špice, a je odločen, da še ni rekel zadnje. Zato te dni trdo trenira na avstrijskem ledeniku Kaunertal.

S Francozom in Japonci

"Ta ledenik je postal kar popularen za borderje. Tu so Korejci, Ukrajinci, Čehi, veliko ekip je tu. Prog je ogromno, danes jih je bilo postavljenih zagotovo 20. Sam sem tu s Francozom Sylvainom Dufourjem in Japonci - z njimi veliko sodelujem, pomagamo si. Prej sva bila precej časa skupaj s Timom Mastnakom," nam je včeraj razlagal Štajerec. Kakovostnih partnerjev za trening mu ne primanjkuje, Dufour je nekoč že osvojil slalomski kristalni globus in kolajni na svetovnih prvenstvih. Njegov someščan Mastnak, ki se je v začetku tedna odpravil z Nemci na Švedsko, je tudi član svetovne elite.

In kako je Marguč zadovoljen s trenutno pripravljenostjo? "Forma je kar v redu. Zelo sem zadovoljen z deskami. To je prva stvar, ki se mi zdi pomembna. Veliko sem delal na tehniki, jo spremenil, izboljšal, da vse skupaj poteka malo hitreje. Sploh pa sem veliko naredil na sebi, na psihološki pripravi. To sem pred časom zanemaril. Pred nami je najbolj stresna sezona, tako sem spet začel hoditi na jogo in početi druge stvari." Pri psihični pripravi sodeluje tudi z Marjanom Ogorevcem, ki je bil član ekipe olimpionika Primoža Kozmusa.

"Poljski prvak" je veliko spremenil

Torej je letos Celjan vložil vse, da zapolni vitrino s tistim, kar še mu manjka? "Seveda. Pri mojih 35 letih je težko kako drugače. Ja, vse bom naredil in še več, da si na koncu ne bom imel kaj očitati. Marsikaj bo verjetno tudi nepotrebnega, ampak pri športu je tako, da ko stvari delujejo, to nadaljuješ. Zdaj mi marsikaj pomaga. Vidim, da zelo napredujem, da se dosti boljše počutim tako na snegu kot drugače, mentalno in fizično," je povedal Marguč.

Naveličal se je slabih rezultatov, nazadnje je bil na stopničkah na Rogli pred skoraj tremi leti. Skoraj nič mu potem ni več šlo od rok, že uvrstitve v finale so postale misija nemogoče. Le tu in tam je dobival potrditve, da je konkurenčen; ob koncu prejšnje sezone je zmagal na poljskem državnem prvenstvu v obeh disciplinah.

Toda asu, ki je že zmagoval na najvišjem nivoju, je težko graditi na tem. No, letos se motivacija ponuja sama od sebe. "Olimpijske igre niso več daleč, le tri mesece so oddaljene. Toda moj prvi fokus sta Rusija in Italija. Trening je zelo prilagojen prvim trem tekmah, ki se bodo odvijale na strminah. Ko bo januar okoli, bo pa fokus zagotovo prešel na Peking."

Da bi bil odhod na Kitajsko zadnje, kar bo storil v karieri, se še ni odločil. "Iskreno povedano, nisem si še rekel, da bom po tej sezoni nehal. Ja, lahko je zadnja, lahko pa, da še bom štiri odpeljal, šel vse do Cortine. Naj se najprej ta odvije, potem pa se bom pogovoril sam s sabo."

Boj s SZS je boj z mlini na veter

Podporo sponzorjev še vedno uživa. "Nimam težav, čeprav je zdaj že tako, da marsikdo kaj dobi, ker je popularen na facebooku, rezultati pa so drugotnega pomena. Tako je, da jih na začetku kariere težko dobiš, potem pa je bistveno lažje. Vse komuniciranje, vse drugo. Jaz sem jim zelo hvaležen." Drugače je s Smučarsko zvezo Slovenije (SZS), pri tem kar globoko zavzdihne. "Boriti se z mlini na veter je nesmiselno. Škoda je moje energije, jo izgubljati za nepotrebne stvari v taki sezoni, kot je olimpijska. Tega sploh ne bom komentiral."

A se je zatem odločil drugače, k temu ga je spodbudilo dejstvo, da s smučarsko zvezo še zmeraj niso podpisali pogodbe: "Saj jo bomo v kratkem. A ne gre le zame, v podobnih razmerah deluje večji del ekipe. Treba se je vprašati, kdo je kaj naredil narobe, da ni mladih. Spomnim se, da smo pred desetimi leti šli na trening na Norveško in vsi so bili deset let mlajši od mene. Nihče od teh več ne tekmuje. Marsikaj so naredili narobe, in ko bomo mi končali, verjetno ne bo nikogar, ki bi ta voz peljal naprej."

Marguč sicer priznava, da mu SZS velik del priprav financira. A daleč od tega, da bi dihali kot reprezentanca. Na storitve glavnega trenerja Izidorja Šušteršiča in nekaterih drugih se zato najbrž ne bo kaj prida zanašal. "Tako so se odločili in sem si poiskal druge variante, zdaj pač sodelujem z Japonci. Borderski svet je zelo majhen, vsi se poznamo in tu velja - usluga za uslugo. Vedno si pripravljen komu pomagati in potem v zameno nekaj tudi dobiš. Moram se fokusirati nase, na svoje vožnje, da bom hiter. Če nimam moči, da bi kaj spremenil, ni smiselno, da se s tem ukvarjam," je zaključil Rok Marguč.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta