Pet zelišč za boljše spanje. Ali rastejo na vašem vrtu?

Jasna Marin Jasna Marin
16.11.2021 04:00
Več je dejavnikov, ki vplivajo na to, kako spimo: umeščenost spalnice v stanovanju in položaj postelje, kakovost ležišča, posteljnina, zračnost prostora, psihofizično stanje človeka ... Če sicer v spalnici vse "štima", a je spanec slab zaradi skrbi, vam lahko morda pomagajo zelišča.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Melisa za sprostitev

Melisin čaj izboljšuje razpoloženje in sposobnost koncentracije, zato je koristen v temnejših jesenskih dneh. Če ga skuhamo zvečer in spijemo pred spanjem, nas pomiri, sprosti napetost in po pripovedi ljudskih zeliščarjev pomaga pregnati nočne more.

Profimedia, Alamy

Hmeljevi storžki

Hmelj vsebuje čreslovine, smole, eterično olje, mineralne snovi, flavonoide, maščobe in aminoklisline. Minerali in aminoklisline pomagajo pri obnovi mišic, živčevja in skrbijo za regeneracijo celic v organizmu, sicer pa sestavine v hmelju tudi pomirjajo. Zvečer si lahko pripravite pomirjevalni čaj: dve žlički hmeljevih storžkov prelijete z 250 ml vrele vode. Pustite stati 10 minut, nato precedite in popijte. V kombinaciji z baldrijanom pa se učinek hmelje še okrepi.

Foto: Shutterstock

Pomirjajoča sivka

Blazinica, napolnjena s posušenimi sivkinimi cvetovi, ima pomirjevalni učinek in pomaga sprostiti napete mišice. Poleg tega mehka blazinica s sivko lajša glavobol, prijetno diši in zaziblje v spanec. Pomaga lahko tudi kopel, v katero položimo šopek sivke.

Pixabay

Okusni cimet

Ta začimba resda ne bo zrasla na domačem vrtu, je pa cimet vselej dobro imeti v kuhinji. Ob dolgih večerih se v telesu izloča melatonin, hormon, ki vpliva na to, da postanemo zaspani in da se telo med spanjem spočije. Če smo dolgo izpostavljeni svetlobi (dolgi dnevi), se izloča manj melatonina in včasih zato težje zaspimo. Kozarec mleka s primešano žličko cimeta v prahu spodbuja izločanje melatonina, kalcij v mleku pa pomaga pri sproščanju mišic in živcev.

Profimedia


Koristni žajbelj

Vas pesti nočno potenje? Da bo noč mirna in brez potenja, Marija Treben v knjigi Zdravje iz božje lekarne priporoča pitje žajbljevega čaja zjutraj na tešče daljše obdobje. Zelišče poparite in pustite nekaj minut, preden odcedite. Že po nekaj dneh boste opazili razliko.

Žajbelj čisti dihalne poti.
Shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta