(POROČILO IZ KIJEVA) Rusi bodo videli obraze Ukrajincev, ne njihovih hrbtov

Čez kijevski Trg neodvisnosti je na podzemno železnico hitel mlad moški v novi maskirni uniformi in nahrbtnikom. Bil je brez orožja. "Kam greste?" "Ja kam?" Odhajal je v vojno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ostanki ene od izstreljenih ruskih raket sredi Kijeva
EPA

Zgodaj zjutraj so se v Kijevu zaslišale sirene. Rusija je po ukazu predsednika Vladimirja Putina sprožila splošno ofenzivo na celo državo. Čez Trg neodvisnosti je na podzemno železnico hitel mlad moški v novi maskirni uniformi in nahrbtnikom. Bil je brez orožja. Prejšnji večer je bilo razglašeno vojno stanje in so bili vpoklicani rezervisti.

"Kam greste?"

"Ja kam?"

Ni bilo nobenih dvomov, da se je začela vojna. Nekaj minut prej so rakete zadele letališče na vzhodnem robu mesta, iz vseh obmejnih mest pa so prihajale konfuzne novice, da je ruska vojska povsod prestopila mejo. Napadali so z motorizirano pehoto, mornarico in letalstvom. Pristali so v Mariupolu na robu že leta 2014 zasedenega Krima, izkrcali naj bi se bili v Odesi na drugi obali Črnega morja (kar ukrajinske oblasti zanikajo), tanke pa premaknili v milijonsko mesto Harkov, ki je le nekaj deset kilometrov oddaljeno od ruske meje. Putin je ponoči napovedal "demilitarizacijo in denacifikacijo Ukrajine". Za začetek je začel iz zraka razbijati letališča, vojašnice in skladišča ukrajinske vojske. V prvem valu raketnega napada so po poročilih iz različnih virov zadevali vojaške objekte od Lvova na zahodu Ukrajine do Črnega morja.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ponoči kar preko družbenih omrežij nagovoril rusko prebivalstvo. Vpraševal jih je, če res hočejo vojno. Rekel je, da jim sam ne more odgovoriti, da pa bi rad slišal, kakšen je njihov odgovor. Dobil ga je z eksplozijami vodenih raket, ki so imele cilje nastavljene že vsaj pred mesecem dni.

Rekel pa je tudi, da bodo Rusi, ko pridejo v državo, videli obraze Ukrajincev, ne pa njihovih hrbtov. Ukrajinska vojska si je v osmih letih pozicijske vojne na meji z odcepljenimi ozemlji v Donbasu nabrala nekaj vojaških izkušenj. Upirati se znajo, vendar imajo v primerjavi z ruskimi enotami skromno oborožitev. V zadnjih tednih so bili deležni nekaj malega vojaške pomoči, vendar kaj več od ročnih metalcev protizračnih raket in pehotnega protitankovskega orožja po razpoložljivih podatkih niso videli. V zadnjih tednih so bili deležni velikega diplomatskega viharja iz Evropske unije in Združenih držav Amerike, vendar se zdaj z rusko vojsko soočajo sami.

Z vseh strani govorijo o ponovitvi prve ali druge svetovne vojne. Vendar se spopad dogaja v zelo modernih okoliščinah. V kiosku Aroma kafe v središču mesta ponujajo izbiro med espressom, kapučinom, arabico in tudi sojinim mlekom. Kijev se ne razlikuje od drugih evropskih prestolnic, le da je na njegovem robu na drugem bregu Dnjepra slišati eksplozije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.