(FOTO in VIDEO) Putin: Rusija bi lahko zasegla sredstva tujih podjetij. Poročilo: Ruska vojska naj bi kopičila sile okoli večjih mest

A.L., Va, M.R., STA
10.03.2022 07:09

Rusija bi lahko zasegla sredstva tujih podjetij, ki v državi zapirajo svoje obrate, je povedal ruski predsednik Vladimir Putin. Sicer pa so v sredinem napadu na porodnišnico v Mariupolju umrli trije ljudje, med njimi en otrok.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ukrajinski vojako v mestu Buha
EPA

Ruski predsednik Vladimir Putin je po poročanju britanske medijske hiše BBC za medije dejal, da lahko vlada zaseže sredstva tujih podjetij v Rusiji. Rusija lahko v tistih podjetjih, ki zapirajo svoje obrate, postavi zunanje vodstvo, nato pa te družbe preda tistim, ki želijo delati, je dejal Putin in dodal: "Bomo našli način, da to storimo."

Sankcije Zahoda zaradi invazije na Ukrajino je označil za "neprijateljske korake". Sam ne dvomi, da bodo težave rešene

Nato pa je uperil prst v Zahod in dejal, da voditelji svoje državljane pozivajo, naj "zatisnejo pasove in oblečejo topla oblačila". "Vse skupaj je videti zelo čudno," je ocenil. Hkrati pa zatrdil, da Rusija izpolnjuje svoje obveze glede energetike in da je ni mogoče pripisovati krivde za rast cen. "To je rezultat njihovih slabih kalkulacij - ne kriviti nas," pravi ruski voditelj. 

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes govoril o sankcijah Zahoda
Reuters

Rusija v prepoved izvoza določenih izdelkov in opreme

Rusija je do konca leta napovedala prepoved izvoza več kot 200 izdelkov in opreme. Gre za odgovor na sankcije, proti Moskvi uvedene zaradi vojne v Ukrajini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na seznamu izdelkov, ki jih bo prepovedano izvažati, so tehnološka, komunikacijska in medicinska oprema, vozila, kmetijski stroji in električna oprema. Odredbo o prepovedi je podpisal ruski premier Mihail Mišustin. S prepovedjo izvoza želi Rusija stabilizirati domači trg.

Ukrep bo veljal za izvoz v vse države, pri čemer so določene izjeme lahko dovoljene za članice Evrazijske ekonomske unije in gruzijskih regij Južna Osetija in Abhazija.

Vlada je prepovedala tudi izvoz določenih vrst lesa v države, ki zagrešijo "sovražna dejanja" proti Rusiji. Na tem seznamu je 48 držav, tudi članice EU in ZDA. 

Janša za čimprejšnjo izključitev ruskih energentov iz EU

Premier Janez Janša se je ob prihodu na neformalni vrh EU v Versaillesu zavzel za čimprejšnjo izključitev ruskih energentov iz EU. Slovenija po njegovih besedah zagovarja zavezo, da se to stori čim prej, saj da je govoriti o tem, da se bo to zgodilo čez deset let, žalitev za tiste, ki umirajo v vojni.

Na vprašanje, kako se bo EU odzvala na rusko bombardiranje porodnišnice v Mariupolju ter ali je čas za prepoved uvoza ruskega plina in nafte, je premier odgovoril, da ne gre samo za bombardiranje bolnišnice, temveč za vrsto zločinov proti človeštvu v ruski agresiji na Ukrajino.

Akcijo humanitarne pomoči za Ukrajino pognali tudi na Ravnah na Koroškem. Poudarjajo, da šteje vsaka konzerva

Poročilo: Ruska vojska naj bi kopičila sile okoli pomembnejših mest

Britansko obrambno ministrstvo je objavilo najnovejše poročilo o Ukrajini, v katerem je zapisano, da so v mestih, ki so pod nadzorom ruskih sil (Herson, Melitopolj in Berdinsk) na jugu Ukrajine izbruhnili protesti. Ruske sile naj bi v Hersonu prijele 400 protestnikov. 

Hkrati pa britanski obveščevalci poročajo, da naj bi ruska vojska v okolici pomembnejših mest kopičila svoje sile. "Verjetno bo to zmanjšalo število razpoložljivih enot za nadaljevanje napredovanja in dodatno upočasnilo ruski napredek," so še zapisali. 

Iz Kijeva in Sumija v dveh dneh evakuirali preko 80.000 ljudi

 

Ukrajinska vlada je danes sporočila, da je bilo v zadnjih dveh dneh iz okolice Kijeva in mesta Sumi na severovzhodu države evakuiranih več kot 80.000 ljudi. Ruske sile so se medtem približale prestolnici. "V dveh dneh smo iz severovzhodnega mesta Sumi in okoliških krajev evakuirali več kot 60.000 ljudi," je v videoposnetku, objavljenem na družbenem omrežju Telegram, povedala podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk.

"Okoli 20.000 ljudi je bilo evakuiranih z območij severozahodno od glavnega mesta Kijev, še 3000 pa jih je bilo s težavo odpeljanih iz mesta Izjum na vzhodu Ukrajine," je dejala. Skupno število ljudi, ki so bili uspešno evakuirani danes in v sredo, je tako preseglo 80.000.

Zelenski o napadu na porodnišnico: To je vojni zločin

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v sredo v odzivu na ruski zračni napad na bolnišnico v Mariupolju na jugovzhodu Ukrajine dejal, da je to vojni zločin. Obsodbe napada, v katerem so bile tudi smrtne žrtve, se vrstijo.

Podžupan ukrajinskega pristaniškega mesta Mariupolj na jugu države Sergej Orlov je za britanski BBC danes potrdil, da so v sredinem napadu na tamkajšnjo porodnišnico umrli trije ljudje, med njimi otrok. V napadu naj bi bilo po navedbah ukrajinske strani poleg tega ranjenih najmanj 17 ljudi, vključno z nosečnicami. 

Reuters

"Prepričan sem, da so vedeli za porodnišnico in to je že tretja bolnišnica, ki so jo uničili v tem mestu," je še dejal Orlov. Pojasnil je, da so dan pred napadom na porodnišnico v mestu uničili bolnišnico s 300 posteljami, kjer so zdravili covidne bolnike, ter krvodajalski center.

V Kremlju so danes v odzivu sporočili, da bodo od ruske vojske pridobili podatke o podrobnostih napada na bolnišnico v Mariupolju, ki ga je Zelenski označil za vojni zločin.

"Zagotovo bomo našo vojsko povprašali o tem, saj nimamo podrobnih podatkov, kaj se je tam zgodilo. Vsekakor bo vojska posredovala podatke," je novinarjem dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je danes ostro obsodil bombardiranje porodnišnice in zahteval, da Moskva omogoči dostop konvojev s humanitarno pomočjo v oblegano mesto. "Mariupolj je oblegan. Rusko obstreljevanje porodnišnice je grozljiv vojni zločin. Ruske sile morajo nemudoma prenehati z zračnimi napadi na stanovanjska območja in blokiranjem dostopa do konvojev s humanitarno pomočjo. Potreben je varen prehod, takoj," je Borrell zapisal na twitterju.

"Rusija v Ukrajini izvaja vojne zločine. Očitno je, da deluje v nasprotju z vsemi konvencijami," pa je ob prihodu na srečanje desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP) v Versaillesu izjavil slovenski premier Janez Janša

EPA

Po današnjih pogovorih z zunanjima ministroma Turčije in Ukrajine, Dmitrijem Kulebo in Mevlütom Cavusoglujem, v turški Antalyji se je na napad na porodnišnico odzval tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Kot je dejal po poročanju ruske tiskovne agencije Tass, je Rusija že pred tremi dnevi na zasedanju Varnostnega sveta Združenih narodov dejala, da paravojaški zloglasni ukrajinski bataljon Azov bolnišnico uporablja za svojo vojašnico. "Ukrajinski nacionalisti so pregnali vse nosečnice in osebje," je dodal Lavrov.

Strokovnjak za jedrsko energijo: "Vsak čas lahko pričakujemo zasedbo tretje nuklearke"

"Večkrat smo slišali patetično retoriko o nekaterih grozodejstvih, ki naj bi jih zagrešila ruska vojska. 7. marca, pred tremi dnevi, je naša delegacija na zasedanju VS ZN predstavila dokaze, da so omenjeno porodnišnico že pred časom zasedli bataljon Azov in drugi skrajneži. Pregnali so vse nosečnice, medicinske sestre in drugo osebje. Bila je baza skrajno radikalnega bataljona Azov. Ta dejstva so bila razkrita pred tremi dnevi. Na vas je, da ugotovite, kako se svetovni javnosti perejo možgani," je dejal Lavrov.

EPA

Mariupolj je bil po navedbah ukrajinske strani tudi danes tarča ruskega obstreljevanja. Po poročanju Reutersa zaradi spopadov humanitarni konvoj še ni dosegel mesta in se je moral obrniti nazaj. Po navedbah Kijeva naj bi Rusija namerno blokirala evakuacijo civilistov iz mesta, ker ji ni uspelo zavzeti strateško pomembnega pristanišča, ki je del glavne prometne povezave med Rusijo in Krimom.

EPA

Iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so ob tem sporočili, da preverjajo navedbe o najmanj 18 različnih napadih na zdravstvene ustanove v Ukrajini od začetka ruskega napada pred 15 dnevi.

EU mora postati neodvisna od ruske nafte, premoga in plina, so odločeni voditelji

EPA

Na pogovorih Kulebe in Lavrova brez napredka. "Zdi se, da v Rusiji o tem odločajo drugi."

Današnji pogovori zunanjih ministrov Ukrajine Dmitra Kulebe in Rusije Sergeja Lavrova v Turčiji niso prinesli napredka glede prekinitve ognja v Ukrajini, je po srečanju povedal Kuleba. Oba ministra sta izrazila pripravljenost za nadaljevanje pogovorov med stranema.

(INTERVJU) Bodo od beguncev iz Ukrajine spet profitirali politiki?

"Govorili smo tudi o 24-urni prekinitvi ognja, a pri tem ni bilo napredka," je novinarjem po srečanju z Lavrovom povedal vodja ukrajinske diplomacije. "Zdi se, da v Rusiji o tem odločajo drugi," je dejal, pri čemer je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP očitno mislil na Kremelj.

Srečanje, ki ga je v Antalyi gostil turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu, je opisal kot zahtevno. Pojasnil je, da je želel doseči dogovor o humanitarnem koridorju iz Mariupolja, "vendar na žalost minister Lavrov ni bil v položaju, da bi se zavezal k temu". Bo pa ruski minister o tem govoril s pristojnimi oblastmi, je dejal Kuleba.

EPA

Povedal je še, da se je pripravljen znova srečati z ruskim kolegom, če bo "potekala vsebinska razprava in bosta iskala rešitve".

Tudi Lavrov je izrazil pripravljenost na nadaljevanje pogovorov, a v okviru, ki sta ga strani vzpostavili v Belorusiji. "Današnje srečanje je potrdilo, da rusko-ukrajinski format v Belorusiji nima alternative," je povedal na novinarski konferenci po srečanju.

Poudaril je še, da ruski predsednik Vladimir Putin nima nič proti srečanju z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. A so za to potrebne priprave, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

EPA

Znova je zatrdil, da Rusija ni napadla Ukrajine, ampak vodi "posebno vojaško operacijo" za zaščito rusko govorečega prebivalstva in lastne varnosti. Operacija po njegovih besedah teče v skladu z načrti.

Na vprašanje, ali bo Rusija napadla še kakšno drugo državo, je odgovoril, da ne.

Ob tem je bil kritičen do Zahoda, ker Ukrajini pošilja orožje. ZDA pa je očital tudi, da v Ukrajini vodi laboratorije za razvoj biološkega orožja. Moskva je od Washingtona zahtevala pojasnila glede eksperimentov v teh laboratorijih, je še dejal ruski zunanji minister. Kritike Zahoda, da za to ni nobenih dokazov, je zavrnil.

EPA

Gostitelj pogovorov Cavusoglu je medtem priznal, da srečanje "ni bilo lahko". Vendar pa je poudaril, da je bil pogovor zelo spoštljiv brez povzdigovanja glasu. "Srečanje je pomemben začetek. Ne moremo pričakovati čudežev na enem srečanju," je povedal.

Izrazil je upanje, da bosta strani ohranili stike, da bi vzpostavili medsebojno zaupanje. Dodal je, da je Turčija še naprej pripravljena posredovati v pogovorih.

Znova se je zavzel za trajno prekinitev ognja in vzpostavitev humanitarnih koridorjev v Ukrajini, poročajo tuje tiskovne agencije.

Kijev pred vojno in danes: Nekoč vrvež in veselje, danes vojska na ulicah, prestrašeni obrazi in beg za življenje

Belorusija bo poskrbela za obnovitev napajanja v Černobilu

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je ministrstvu za energetiko naročil, naj pošlje svoje strokovnjake in zagotovi električno oskrbo jedrske elektrarne v Černobilu. "Imamo daljnovod za prenos električne energije iz sovjetskih časov, ki je bil ohranjen in ga je treba nemudoma obnoviti," je ob tem poudaril Lukašenko.

Lukašenko je s tem naznanil, da je Minsk že poslal beloruske strokovnjake v jedrsko elektrarno v Černobilu, da bi zagotovili oskrbo elektrarne z električno energijo, poroča ruska tiskovna agencija TASS.

EPA

V sredo je bila prekinjena oskrba z električno energijo v jedrski elektrarni v Černobilu, potem ko so ruske sile konec februarja prevzele nadzor nad elektrarno, poroča britanski BBC.

Čeprav je Ukrajina v sredo opozorila, da obstaja nevarnost uhajanja sevanja iz elektrarne zaradi izpada električne energije, pa nadzorni organ ZN za jedrsko varnost sporoča, da izpad elektrike ne bo vplival na varnost elektrarne.

Svet ECB bo v luči dogajanja v Ukrajini storil "kar koli bo treba"

Svet Evropske centralne banke (ECB) je sporočil, da bo v luči ruskega napada na Ukrajino in njegovih posledic storil "kar koli bo treba" za izpolnitev mandata cenovne stabilnosti in za zagotovitev finančne stabilnosti. Svet je ob tem nekoliko prilagodil določene ukrepe in nakazal daljše obdobje rekordno nizkih obrestnih mer.

Kot so po drugi letošnji seji zapisali v osrednjem organu denarne politike evrskega območja, je ruska invazija v Ukrajino prelomnica za Evropo. Ob polni podpori ukrajinskemu ljudstvu bo ECB zagotavljala nemoteno likvidnost in izvajanje evropskih sankcij proti Rusiji.

"Svet bo storil, kar koli bo treba, za izpolnitev mandata cenovne stabilnosti in zagotovitev finančne stabilnosti," piše v izjavi po današnjem zasedanju.

Svet je ostal pri načrtu, da bo neto odkupov v okviru 1850 milijard evrov vrednega pandemičnega programa odkupovanja obveznic (PEPP) s koncem marca konec, pri čemer bodo centralne banke evrskega območja glavnico zapadlih vrednostnih papirjev, kupljenih v okviru PEPP, znova investirale vsaj do konca leta 2024.

EPA

Ob tem se bo postopno zmanjševanje portfelja vrednostnih papirjev v okviru tega programa pa se bo po navedbah sveta ECB izvajalo tako, da se bo preprečilo poseganje v ustrezno naravnanost denarne politike, ohranjena pa bo tudi prožnost pri prilagajanju odkupov, tudi z možnostjo vnovične obnove neto odkupov.

Dr. Leon Cizelj: Jedrska elektrarna ni jedrska bomba

Spremembe je medtem ob povečani negotovosti zaradi razmer na vzhodu Evrope svet ECB vnesel v načrt začasnega povečanja nakupov v okviru rednih programov odkupovanja obveznic (APP), ki trajajo že od začetka 2015.

Obseg mesečnih neto nakupov v okviru programov APP, ki je trenutno pri 20 milijardah evrov, bo tako aprila povečan na 40 milijard evrov, maja bo pri 30 milijardah, junija pa pri 20 milijardah. Dinamiko odkupov v tretjem četrtletju bo svet prilagodil razvoju razmer in podatkom v naslednjih tednih in mesecih.

Če bo kazalo, da se srednjeročni inflacijski obeti ne bodo umirjali po koncu neto nakupov v okviru APP, bodo z njimi zaključili v tretjem trimesečju. Če pa se bodo razmere spremenile, bodo v svetu proučili izvajanje programa tako v smislu obsega neto odkupov kot njegovega trajanja.

EPA

Pred tem je veljalo, da bo obseg mesečnih neto nakupov v drugem letošnjem četrtletju pri 40 milijardah evrov, in v tretjem pri 30 milijardah evrov, od oktobra 2022 naprej pa naj bi svet ECB neto nakupe ohranil na mesečni ravni 20 milijard evrov, in sicer tako dolgo, kot bo treba, da se okrepi spodbujevalni učinek ključnih obrestnih mer.

Obrestne mere ostajajo na rekordno nizki ravni. Svet ECB je tako po pričakovanjih pustil ključno obrestno mero, ki je že skoraj šest let pri nič odstotkih, nespremenjeno. Obrestni meri za odprto ponudbo mejnega posojila in odprto ponudbo mejnega depozita prav tako ostajata nespremenjeni pri 0,25 odstotka oz. minus 0,50 odstotka.

Žižek na kongresu Levice v Mariboru: Putin se je na invazijo pripravljal že leta, Zahod pa je to vedel

Če je bilo po februarski seji sveta ECB iz izjav predsednice Christine Lagarde razbrati, da bi ECB lahko obrestne mere začela dvigovati že letos, pa so spremenjene razmere prinesle spremembo dikcije.

Vsakršne spremembe obrestnih mer bodo tako po novem sledile precej po koncu neto nakupov v okviru programa APP in to postopno. Do zdaj je svet ECB napovedoval, da bo do dviga prišlo tik po koncu neto nakupov.

Svet ECB pričakuje, da bodo obrestne mere ostale na trenutnih ravneh, dokler inflacija ne bo dosegla srednjeročnega cilja dveh odstotkov precej pred koncem obdobja napovedi ECB in bo na doseženi ravni ostala do konca tega obdobja. Dodan je tudi pogoj, da bo moral biti dosežen tudi konsistenten napredek pri osnovni inflaciji, torej tisti brez cen energije in hrane.

Svet ECB je v luči dogajanja v Ukrajini in njegovih posledic za EU sprejel še ukrep podaljšanja likvidnostnih linij za centralne banke v članicah EU, ki nimajo evra. Ta bo po novem trajal do 15. januarja 2023. Zaradi ruskega napada na Ukrajino so se na primer pod pritiskom znašle valute Poljske, Madžarske in Češke in finančni trgi v teh državah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta