Na osem tisoč evrov denarne kazni je bil zaradi kaznivega dejanja obrekovanja lani v začetku novembra na celjskem okrožnem sodišču obsojen prvak SDS in nekdanji predsednik vlade Janez Janša. Na izrek sodbe se je Janša prek odvetnika Francija Matoza pritožil na celjsko višje sodišče, a s pritožbo ni uspel. Višji sodniki so odvetnikovo pritožbo zavrnili kot neutemeljeno in v celoti potrdili sodbo prvostopenjskega sodišča, ki je zdaj pravnomočna.
Janša, ki je bil obsojen zaradi spornega tvita, ki ga je zapisal in objavil na Twitterju (danes omrežje X) na škodo nekdanjega direktorja Slovenske tiskovne agencije (STA) Bojana Veselinoviča, mora plačati tudi sodne stroške. V tvitu je tedanji premier zapisal: "Neverjetno za EU v 21. stoletju, da sodelavec pri umoru novinarja še vedno vodi STA in zato mesečno pokasira 8500 evrov. Več kot predsednik republike." Veselinovič je od Janše zahteval tudi 7300 evrov odškodnine, vendar sodišče v kazenskem procesu zoper Janšo o tem ni odločalo, pač pa je s premoženjskopravnim zahtevkom Veselinoviča napotilo na pravdo.
Obrekovanje, napad na čast in dobro ime drugega
Višji sodniki so v sodbi še izpostavili, da je kaznivo dejanje obrekovanja "poseben način napada na čast in dobro ime drugega". "Kot je pravilno povzelo sodišče prve stopnje, storilec pri tem dejanju skriva svoje osebno mnenje o drugi osebi pod plaščem objektivnega opazovalca, ki samo ugotavlja dejstva, drugim pa prepušča, da si ustvarijo negativno mnenje," izhaja iz sodbe. Višje sodišče tudi v celoti pritrjuje, da se je obtoženi Janša zavedal neresničnosti zapisanih trditev, pa jih je hotel zapisati na družbenem omrežju, ki je dostopen širokemu krogu ljudi, "torej je ravnal s krivdno obliko direktnega naklepa".
Posegel v čast in dobro ime
Janša je bil pred senatom celjskega okrožnega sodišča obsojen 3. novembra lani. Predsednica senata sodnica Leonida Jager je v izreku sodbe dejala: "Po izvedenem dokaznem postopku je jasno, da je obtoženemu dokazano kaznivo dejanje obrekovanja. Obtoženi je na sodišču dejal, da se Veselinovič ima za moralno avtoriteto, čeprav je na cesto vrgel Boruta Meška, in to, kar je počel z njim, je povzročilo napredovanje Meškove bolezni. Iz spornega tvita pa izhaja jasen Janšev očitek, da je Veselinovič sodeloval pri umoru Meška. Žal se Meškovo ime v tem postopku mora omenjati, s tem pa se odpirajo rane njegovi družini, za kar se ji opravičujem. Ker nimamo nobene sodbe, da bi bil Meško umorjen, in to je obtoženi vedel, da je torej umrl zaradi posledice bolezni, je trdil nekaj, kar ni res." Po mnenju sodišča je Janša s svojimi besedami posegel v čast in dobro ime Veselinoviča kot direktorja STA in njega osebno. Sodišče se je odločilo za izrek denarne kazni osem tisoč evrov. "Obtoženi je že bil pravnomočno obsojen za kaznivo dejanje razžalitve, danes pa še za obrekovanje, obe kaznivi dejanji sta iz poglavja zoper čast in dobro ime. Kot predsednik vlade bi moral paziti na svoje besede, s spornim tvitom pa je sprožil reakcije pri drugih ljudeh, ki niso bile pozitivne. Sodišče zavzema stališče, da mora v družbi prevladati spoštljiva in korektna komunikacija. Zato menimo, da je denarna kazen edina primerna kazen za obtoženega, plačana pa mora biti v treh mesecih od pravnomočnosti sodbe, obtoženi mora plačati tudi sodne stroške," je v izreku sodbe še navedla sodnica Jager.
"Denarna kazen je edina primerna kazen za obtoženega".
Janša trdil neresnice
Odvetnik Franci Matoz je pritožbo na višje sodišče vložil iz vseh razlogov, ki jih dopušča zakon o kazenskem postopku, in višjemu sodišču predlagal, da Janšo ali oprosti ali pa zadevo vsaj vrne na prvo stopnjo v ponovno sojenje. Matoza je med drugim zmotilo, da sta Veselinovič in njegov pooblaščenec Gorazd Fišer obtožbo pred zaključkom sojenja spremenila. Janši sta namreč sprva očitala kaznivo dejanje žaljive obdolžitve, nazadnje pa sorodno kaznivo dejanje obrekovanja. Po mnenju Matoza naj bi bila s tem Janši onemogočila ustrezno obrambo. Višji sodniki se z odvetnikom Matozem niso strinjali. Kot so zapisali v sodbi, je sodišče na prvi stopnji spremembo obtožbe upravičeno dovolilo, saj se je tudi novi očitek nanašal na isti dogodek (tvit) in iste dokaze. Hkrati pa sta Janša in Matoz dobila tudi čas za pripravo obrambe glede na spremembo obtožbe. "Ne le iz zagovora obtoženca, temveč tudi iz vseh dokazov, ki so bili izvedeni med sojenem, brez dvoma izhaja, da so bile trditve, ki jih je obtoženi zapisal v inkriminiranem tvitu, povzetem v izreku sodbe, neresnične, in sicer tako trditve, s katerimi je Veselinoviča označil kot sodelavca pri umoru, kakor tiste, ki se nanašajo na plačo zasebnega tožilca," so v sodbo še zapisali višji sodniki.