Perutnina Ptuj: Cilj je milijarda evrov letnih prihodkov

Srečko Klapš Srečko Klapš
21.11.2024 05:00

Lanski prihodki Perutnine Ptuj višji za 15 odstotkov, prihodki Skupine pa so že presegli pol milijarde evrov. Precej višji je bil tudi dobiček, plače so letos za desetino višje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Skupina Perutnina Ptuj načrtuje do leta 2027 prodajo 200.000 tona perutninskega mesa in izdelkov.
Perutnina Ptuj

Skupina Perutnina Ptuj, ki jo vodi generalni direktor Enver Šišić, zaposluje več kot 4600 delavcev, od tega 2158 v Sloveniji. Lani so ustvarili preko pol milijarde evrov prihodkov, ob čemer so jih na slovenskem trgu povečali za 15 odstotkov na 261 milijonov evrov. Od leta 2019, ko je ukrajinski MHP holding prevzeli ptujsko Perutnino, so za naložbe namenili 200 milijonov evrov: "Samo v letu 2023 je bilo na ravni Skupine Perutnina Ptuj investiranih 53 milijonov evrov, od tega 24 milijonov evrov v Sloveniji. Ta odločitev se je izkazala za pravilno, saj smo v letu 2023 presegli 500 milijonov evrov prihodkov ter 130.000 ton prodaje mesa in izdelkov ter dosegli okoli 90 milijonov evrov normaliziranega EBIDTA, kar predstavlja dobrih 36 odstotkov več kot leta 2022," je v letnem poročilu zapisal Enver Šišić.

Šišić napoveduje še naložbo v nadgradnjo klavnice na Ptuju, posodobili bodo proizvodne linije in opremo. Potrebna sredstva za investicijo so že zagotovljena, v načrtu pa je tudi hkratna modernizacija Tovarne krmil. Skupaj naj bi v celostno prenovo in povečanje kapacitet Mesne industrije Ptuj investirali okoli 110 milijonov evrov, v prenovo in rekonstrukcijo Farme Trnovec 15 milijonov evrov in v prenovo Tovarne krmil Draženci 12 milijonov evrov.

Piščancem prijazna reja brez antibiotikov

Kot prvi v regiji so uvedli poseben standard piščancem prijazne reje in certificirali vzrejo brez antibiotikov. Zavzemajo se za nadaljnjo izboljševanje pogojev vzreje piščancev, ki sledi iniciativi Better Chicken Commitment (BCC). Perutnina Ptuj povečuje in nadgrajuje proizvedene količine po višjih standardih vzreje in zakola, ki vključuje večanje prostora za gibanje piščancev, dostop do naravne svetlobe in izboljšane pogoje transporta. Zato bodo v prihodnjih letih del vzrejnih površin namenili tudi uvajanju novih metod tako imenovane slow growing reje.

Na področju trajnosti v prihodnjih treh letih načrtujejo investicije v lastne sončne elektrarne, kar bo bistveno povečalo delež obnovljivih virov energije v njihovi proizvodnji in zniževalo ogljični odtis. Investirajo tudi v projekte za zmanjšanje vpliva na okolje, kot so čistilne naprave za prečiščevanje odpadnih vod, proizvodnjo proteinskih koncentratov iz stranskih produktov mesnih industrij, prečiščevanje in filtracijo zraka ...

Kadre zadržujejo in privabljajo tudi z višanjem plač

Tudi v Perutnini Ptuj se v obdobju intenzivne rasti soočajo s pomanjkanje kadrov. Te zadržujejo in privabljajo tudi z dvigom plač. Lani so tako plače zvišali po celotni tarifni lestvici v višini 12 odstotkov in pričeli projekt Workplace Improvement (izboljšanje delovnega okolja). Na podlagi dobrih polletnih rezultatov poslovanja in dogovora med upravo ter predstavniki sindikata so junija letos plače zvišali še za pet odstotkov, kar po januarskem dvigu pomeni skupaj desetodstotno zvišanje plač v tem letu. Tako imajo poslej vsi zaposleni v Perutnini Ptuj, d.o.o., in njenih hčerinskih družbah v Sloveniji izhodiščno bruto plačo višjo od zakonsko določene minimalne plače. Poleg tega so vsem zaposlenim izplačali regres v višini 1950 evrov. "Prizadevanje za višanje ekonomskega standarda zaposlenih je pripeljalo tudi do uvedbe nove sistemizacije delovnih mest in prenovljenega plačnega modela. S tem smo jasno definirali vloge in odgovornosti ter ustvarili boljše možnosti za karierni razvoj. Zavedamo se namreč, da je pravična in konkurenčna plača temelj zadovoljstva in motivacije zaposlenih," poudarja Goran Gledić, direktor za kadre v Skupini Perutnina Ptuj. 

In kaj načrtujejo v Skupini Perutnina Ptuj do leta 2027? Zastavili so si ambiciozne cilje, med drugim tudi doseči 200.000 ton letne prodaje perutninskega mesa in izdelkov. "Ta cilj nameravamo doseči s kombinacijo organske rasti in nakupov novih družb. Zato iščemo možnosti za akvizicije v regiji, pri čemer smo v letu 2023 investirali v največjega albanskega perutninarja." Še naprej zasledujejo cilj postati vodilni evropski perutninar s preko milijarde evrov letnih prihodkov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta