(REKLI SO) Miran Lesjak: V najbolj odprtem času je najmanj svobode in najmanj demokracije. To je čas epigonov

DR
25.12.2024 16:00

Miran Lesjak, odgovorni urednik Dnevnika, o identitetni krizi slovenske politike

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

"Vtis, da je slovenska levica razglašena, medtem ko je njen antipod, desnica, monolitna sila in je njena pot premočrtna, je napačen. V veliki meri je ta vtis posledica veselja, ki ga imajo levičarji sami s sabo, ko si vsem na očeh zagnano demokratično drug drugemu puščajo kri. Dejansko pa desne (desnosredinske) stranke z levico in levo sredino povezujeta enaka kriza identitete in izključevalnost. /.../ Seveda so stranke svoje neposlušne člane kaznovale že v preteklosti, a značilno za ta čas je, da se vse te diferenciacije zgoščajo v minuli dve leti in da so njihov skupni imenovalec konceptualna nesoglasja in nestrinjanja z načinom upravljanja medsebojnih razlik. V najbolj odprtem času, v najbolj odprti družbi, v kateri lahko vsakdo kriči v svet s svojega accounta, je največ izključevalnosti, največ netolerance, najmanj svobode in najmanj demokracije. To je čas epigonov.

Miran Lesjak
Tomaž Skale

V ta čas je sedel tudi letni nagovor predsednice republike v državnem zboru. Ko je predsednica stala za govorniškim odrom, v dvorani ni bilo ne predstavnikov vlade ne njenih glavnih oponentov, poslancev SDS. Leta 2024! In pod režimom dozdevno svobodomiselne koalicije, ki je v svojo koalicijsko pogodbo zapisala, da bo 'v ospredje postavljala vse tisto, kar nas v Sloveniji združuje in povezuje, ter zagovarjala sodelovanje na podlagi pripravljenosti delati za skupno dobro'. Bojkot predsedničinega nastopa, njegova agresivna izključevalnost je seveda v očitnem neskladju s to zavezo in je izraz omalovaževanja ustavne vloge predsednika republike in tudi gospe Pirc Musar. 'Neke babe, ki se nekaj gre'. Je ob vsem tem umestno voščiti za 26. december, dan samostojnosti in enotnosti? Ali pa bi se morali vprašati, kaj smo postali in kam takšni gremo." 

Vir: Dnevnik

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta