Mariborsko podjetje Primius gradnje d.o.o. je danes uveljavljeno ime na področju stanovanjske gradnje, čeprav je bila njegova ustanovitev konec leta 2017 prvotno usmerjena le na izvedbo enega projekta - stanovanjske soseske Primius na Studencih v Mariboru. Njihova vizija se je skozi leta pomembno spremenila, poudarek so dali dolgoročnemu razvoju in trajnostnemu delovanju v panogi. Ta usmerjenost k trajnosti in kakovosti je bila že večkrat prepoznana, temu pa se letos pridržuje še priznanje za naj mikro in majhno podjetje Podravja v letu 2023.
Primož Pinter, direktor Primius gradnje, je razkril ozadje vzpona podjetja in izzivov, ki jih prinaša nepremičninski trg, zlasti v mestih, kot sta Maribor in Ljubljana: "Na začetku smo podjetje zasnovali izključno za izvedbo projekta Primius, a vizija se je razvila; naš cilj ni več enkraten projekt, ampak trajnostno prisotnost v stanovanjskem sektorju." Podjetje se kljub velikim možnostim širitve zaposlenih namerno drži konzervativne kadrovske strategije in ohranja enak kader, kot ga je imelo že leta 2018. Trije zaposleni skupaj z direktorjem vodijo podjetje in usmerjajo njegove projekte, pri čemer dajejo prednost kakovosti nad kvantiteto, saj je njihovo glavno vodilo zadovoljstvo končnega kupca. Sprva so se osredotočali na en projekt, ki so ga, zaradi njegove velikosti, izvajali v treh fazah skozi štiri leta. V začetku naslednjega leta pa bodo zaključili še projekt Primius Pobrežje, večstanovanjski objekt v Mariboru.
"To ne pomeni, da lahko v prihodnosti mirno spimo"
Pinter je ponosen na izvedene projekte, a hkrati poudarja, da niso usmerjeni zgolj v število izvedenih objektov, ampak v trajnostni razvoj ter odgovoren odnos do vsakega posameznega kupca. Lansko leto je bilo za podjetje uspešno, kljub izzivom, ki jih je pred tem prinesla pandemija in drastične podražitve gradbenih materialov. "Nismo bili prepričani, da bomo lahko kljub podražitvam ohranili pozitiven poslovni rezultat, a smo uspeli. Vendar to ne pomeni, da lahko v prihodnosti mirno spimo," opozarja Pinter.
Od ustanovitve podjetja je Primius Gradnje sčasoma vzpostavil stabilen denarni tok, čeprav je bil prvi projekt zaradi prostorsko-urbanističnih postopkov in zahtev gradbenega dovoljenja dolgo v fazi načrtovanja. Pravo poslovanje se je začelo šele leta 2019 s pridobitvijo prvega gradbenega dovoljenja. Vendar pa zapleteni upravni postopki še vedno povzročajo največje izzive za poslovanje podjetja. Pinter posebej izpostavlja, da so bile takšne "pavze" za poslovanje podjetja izredno drage in da so zamude zaradi administrativnih postopkov eno največjih bremen panoge.
Prednost dajejo kakovosti nad kvantiteto
Pinter je tako prepričan, da nepremičninski trg danes prinaša številne izzive, ne le zaradi globalne rasti cen gradbenih materialov, ampak tudi zaradi lokalnih pogojev. Velik vpliv ima predvsem pomanjkanje sprejetih občinskih prostorskih načrtov, ki bi omogočili večjo aktivnost investitorjev na področju gradnje stanovanjskih objektov. Ocenjuje, da je pomanjkanje sprejetih prostorskih načrtov ključen dejavnik, zaradi katerega se trg ne more razvijati hitreje in bolj dinamično. Takšna ovira ustvarja omejeno ponudbo stanovanj, ki posledično zvišuje cene na trgu, kar še dodatno otežuje dostop do nepremičnin. "V Mariboru imamo predvsem problem z občinskim prostorskim načrtovanjem, saj to močno vpliva na omejeno ponudbo stanovanj in nadaljnjo rast cen. Če bi imeli razvojno zasnovan OPN, bi to omogočilo večje investitorske aktivnosti in preprečilo takšno rast cen," je mnenja.
Iz Maribora v Ankaran
V podjetju Primius gradnje se trenutno ukvarjajo z manjšim večstanovanjskim projektom Primius Pobrežje, kjer je prodaja stanovanj zadovoljiva, čeprav si podjetje ne upa izvajati večjega projekta v Mariboru zaradi cikličnosti stanovanjske gradnje. "Zelo skrbno pretehtamo tveganja v primeru neugodnih tržnih razmer," je jasen. Pri tem se spominja dogajanj izpred petnajstih let, ko so številni veliki investitorji propadli ravno zaradi velikih tržnih nihanj, kar želi s previdnim pristopom preprečiti tudi pri Primiusu. Kljub izzivom pa podjetje ohranja dolgoročno vizijo in trajnostne cilje. Eden izmed teh ciljev je tudi uvedba trajnostnih sestavin v projekte stanovanjske gradnje, kar je prineslo pomembno spremembo v poslovni filozofiji podjetja. Vse več poudarka dajejo na okoljski trajnosti, kar zagotavlja boljšo kakovost gradnje in zadovoljuje zahteve trajnostnega razvoja.
Primius gradnje, ki izhaja iz Maribora, počasi preusmerja svoje projekte na Obalo, kjer so tržne razmere stabilnejše in povpraševanje večje. V prihodnosti namreč načrtujejo večji stanovanjski projekt v Ankaranu, kjer bodo zgradili 106 stanovanjskih enot in 212 podzemnih parkirnih mest. Projekt bo zasnovan v skladu s trajnostnimi usmeritvami podjetja, zaradi česar je bil postopek prostorskega načrtovanja dolgotrajen, saj je trajal tri leta. Pinter meni, da je tako dolgotrajen postopek sicer preveč zahteven, vendar opozarja, da je to "slovenska realnost", s katero se morajo podjetja na trgu sprijazniti. S prvim delom gradnje nameravajo začeti konec naslednjega leta.
Kljub težkim razmeram na trgu se Pinter ne obremenjuje s konkurenco. Po njegovih besedah je bilo v preteklosti v Mariboru prisotnih več resnih podjetij, ki pa so v zadnjih letih izginila s trga. "Za Primius gradnje so najpomembnejši zadovoljni kupci in uspešno izvedeni projekti, ne pa število projektov. Zavedamo se, da je dolgoročna rast mogoča le ob spoštovanju trajnostnih načel, usmerjenih v varno poslovanje," še dodaja, prepričan, da bo stanje v panogi jutri slabše, kot je danes.
Zaostajanje za Ljubljano
Nepremičninski trg v Sloveniji je precej razdrobljen, pri čemer močno izstopa Ljubljana, kjer so nepremičninski projekti najštevilčnejši. Po opažanjih Primoža Pinterja vsi preostali kraji močno zaostajajo za Ljubljano, kjer so cene nepremičnin najvišje in kjer povpraševanje po stanovanjih narašča zaradi konstantnega pritoka prebivalstva v prestolnico. "Ljubljanski trg je v stalnem neravnotežju, saj visoko povpraševanje nenehno ustvarja pritisk na cene, ki jih trg kljub obsežni gradnji zlahka dosega. V drugih mestih, kot je Maribor, je situacija drugačna. Zaradi slabše demografske slike in pomanjkanja razvojnih pobud se v Mariboru gradi bistveno manj, poleg tega pa potencialni investitorji zaradi nizkega povpraševanja in visoke starosti prebivalstva pogosto preusmerijo svoja vlaganja v druge kraje," pravi. Poudarja, da ima Maribor danes bistveno manj prebivalcev kot leta 1991, demografska slika mesta pa je ena najslabših v Evropi. "V takšnih okoliščinah vlagatelji težko najdejo priložnosti za rast, zato v Mariboru gradijo predvsem lokalna podjetja," opozarja. Vseeno pa je ponudba v Mariboru v dokaj stabilnem ravnotežju s povpraševanjem, zaradi česar velikih nihanj v cenah ni pričakovati, še sklene.