Egmont Aviation: Po izjemni rasti obsega poslovanja še veliko možnosti za rast

Mitja Sagaj Mitja Sagaj
21.11.2024 06:58

Na prodajo letal, kakovostno šolanje pilotov in celo na maloserijsko proizvodnjo lastnega letala stavi Egmont Aviation, najbolj perspektivno podjetje Podravja

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Družba Egmont Aviation ima približno 50 aktivnih kandidatov za pilote, njihovo izobraževanje poteka na višjem nivoju.
Arhiv Egmont Aviation

Predvsem uspešno mednarodno poslovanje z državami jugovzhodne Evrope, z Bližnjega in Daljnega vzhoda in članicami CIS, torej skupnosti neodvisnih držav, v veliki meri kroji uspeh mladega, leta 2019 ustanovljenega podjetja Egmont Aviation s sedežem na mariborskem letališču. Pomemben del prispeva še šolanje približno 50 kandidatov za pilote, pomemben steber poslovanja pa bo v prihodnosti tudi maloserijska proizvodnja dvosedežnega letala, ki bo nastalo iz sicer propadlega slovenskega projekta. 

Izkušena ekipa treh partnerjev, dveh Slovencev in zakonskega para iz Ukrajine, je iz nič v nekaj letih vzpostavila podjetje, ki danes že uspešno sklepa posle v letalski industriji, sicer predvsem v tujini. "V Sloveniji nas žal skorajda nihče ni jemal dovolj resno," pravi Aljaž Ferjančič, prokurist in četrtinski lastnik podjetja, ki je še lani ustvarilo dobrega 2,1 milijona evrov prihodkov, že letos pa naj bi, odvisno od še nekaterih sklenjenih pogodb, doseglo med 6 in 10 milijoni evrov. Preostali trije partnerji in solastniki so Tom Mastnak, Volodymir Kopytin in Svitlana Kopytina.

Izkušena ekipa partnerjev, dveh Slovencev in zakonskega para iz Ukrajine, je iz nič v nekaj letih vzpostavila podjetje, ki danes že uspešno sklepa posle v letalski industriji.
Arhiv Egmont Aviation

Ferjančič pove, da sta imela ukrajinska partnerja že izkušnje tako s prodajo letal kot s šolanjem pilotov v domovini, Mastnak letalske izkušnje v Sloveniji in Evropi, sam pa predvsem na mednarodnopravnem področju. Prav to pa je pomembno za poslovanje podjetja. "Zaznali smo potrebo na trgu po pilotskih licencah EASA. To so najbolj cenjene pilotske licence, saj so izdane po evropskih pravilih. Te licence je mogoče kjerkoli konvertirati, tako v Ameriki kot v Aziji. In ker tudi tudi države, ki niso v EU, zdaj delujejo po pravilih evropske organizacije za varnost letalskega prometa EASA, med temi so tudi države CIS, je bila to naša priložnost za posel," razlaga Aljaž Ferjančič. Zato podjetje danes večino prihodkov ustvari s poslovanjem v srednji Aziji. "Uzbekistan, Turkmenistan, Kazahstan itd. so države z nepredstavljivo velikim tržiščem, ozemljem, tudi številom letalskih družb, njihovih flot in potrebami pa tudi s kupno močjo," pravi sogovornik.

Aljaž Ferjančič, direktor družbe Egmont Aviation: "Kar nekaj dobrih drugih proizvajalcev letal, tudi avionike, ki se prodaja po vsem svetu, je v Sloveniji. Pa tega javnost ne ve, ker se ne izpostavljajo."
Osebni Arhiv

Slovenci smo sicer po besedah sogovornika letalski narod, pionirski na tem področju tudi po zaslugi bratov Rusjan, "geolokacija je odlična, smo v schengenski coni, imamo veliko sončnih dni, česar v baltskih državah ni. Uvideli smo, da primanjkuje kakovostnih letalskih šol z ustreznim nivojem storitve," razlaga in ob tem spomni, da je nekoč v Sloveniji veljala za odlično šola Adrie Airways. "Drug del te krajine pri nas so športni letalski klubi, kjer je mogoče dobiti licenco za športnega pilota. Zamislili smo si šolo na mednarodnem letališču in Maribor je idealen, ker tukaj ni toliko prometa. Naši kadeti, ki letijo, imajo uniforme, enake nahrbtnike, vso potrebno opremo ... To sicer pomeni nekaj višje cene, a na trgu je dovolj povpraševanja za to," razlaga Aljaž Ferjančič. Imajo približno 50 aktivnih kandidatov za pilote, vendar vseh ne sprejmejo. Za začetek je nujen intervju v angleščini in šele, če kandidat preide ta test, lahko nadaljuje šolanje. "Tudi če to pomeni manj šolanih pilotov, a za nas je ključna kakovost izšolanih pilotov," pravi sogovornik in še dodaja, da se bodo na tem področju širili zelo počasi, če sploh: "Nočemo biti velika šola z ogromno učenci." 

Veliko demo poletov v Mariboru 

Sočasno se razvija tudi prodaja letal. "Ljudje v Sloveniji slabo poznajo letalsko industrijo. Kar nekaj dobrih drugih proizvajalcev letal, tudi avionike, ki se prodaja po vsem svetu, je v Sloveniji. Pa tega javnost ne ve, ker se ne izpostavljajo," pravi sogovornik in še dodaja, da tudi segment prodaje letal v tem delu Evrope ni tako razvit, spet, ko govori o ustrezni ravni storitve. "Stranka, ki pride k nam, lahko testni polet opravi v Mariboru ali v tovarni, kjer ji tudi pokažemo proizvodnjo, jo povabimo na kosilo. Pri nas na primer sodelujemo z Rimskimi termami, kjer potencialni kupci lahko prenočijo. Veliko strank prileti v Maribor, kjer imamo veliko demo poletov, tudi v Celju. Gre za ljudi, ki si želijo dobre storitve. In zato smo imeli kar težave najti kompleks, ki bi nam ponudil celovito storitev. Saj veste, ko gre za nakup letala za na primer 1,8 milijona evrov, zgolj kava pač ne zadostuje," pove Aljaž Ferjančič. 

Egmont Aviation je zastopnik za prodajo letal dveh znamk, avstrijskega podjetja Diamond Aircraft in češkega podjetja JMB Aircraft. Zastopnik za Diamondova letala so v Sloveniji, Albaniji, na Kosovu, v Črni gori, Makedoniji in Bosni in Hercegovini, za JMB pa tudi v osrednji Aziji. "Istočasno ima Diamond tako imenovani program special mission, gre za letala za policijo, vojsko in druge državne strukture. Vsa ta letala lahko prodajamo po vsem svetu," pove sogovornik in še doda, da ves posel opravljajo preko slovenskega podjetja. "Imamo pa sestrsko podjetje v Avstriji, ki je specializirano za razvoj, izdelavo prototipov in nadgradnjo letal in helikopterjev za civilno uporabo, policijo in vojsko itd.," še pove. 

Čeprav je v Sloveniji zaradi omenjene industrije in številnih podjetij, ki so prisotna v letalski panogi, veliko možnosti za sodelovanje, jim tega s tukajšnjimi podjetji ne uspe vzpostaviti. 

Iščejo bazo, dve lokaciji tudi v Sloveniji 

Ekipa Egmont Aviation, ki je bila eden večjih najemnikov infrastrukture na mariborskem letališču od poletja, ko je na terminalu začela zamakati streha, deluje v zabojnikih v hangarju na letališču. Ekipa ima velike načrte: za začetek želijo postaviti hangar v velikosti 2000 do 4000 kvadratnih metrov. "Zagotoviti si moramo bazo," je jasen Ferjančič. Pove še, da so na mariborskem letališču že štiri leta. "Za novo bazo imamo štiri možne lokacije, dve sta na Hrvaškem, dve v Sloveniji. Ena je Maribor, druga je letališče, ki je naprodaj. Potrebujemo hangar za hrambo letal, hangar za servis, hotel za nastanitve šolajočih se pilotov in kupcev, prostore za šolanje in vzletno-pristajalno stezo," je jasen. Pove še, da bi Diamond skupaj z njimi odprl tudi servis za ves Balkan. 

Mariborsko letališče je po njegovih besedah diamant v Evropi, ki ga nima nihče, le da ga mi ne znamo tržiti. "Maribor ima idealno letališče z novo infrastrukturo, je odlično za čarterske poslovne polete. Takšni so na primer malo bolj petični gosti, taki, ki hodijo v Rogaško Slatino, pa zdaj pristajajo v Zagrebu, čeprav je v Mariboru vse, kar potrebujejo. Pa tudi za šolanje in cargo, hkrati pa bi lahko imeli še dve potniški liniji, morda tri," še pravi. A to je že neka druga zgodba ...

Ekipa Egmont Aviation je kupila tudi propadli slovenski projekt proizvodnje lahkega dvosedežnega letala. "Gre za ultralahko letalo, ki pa ga želimo prenesti v drugo kategorijo; radi bi ustvarili lahko akrobatsko letalo za začetno šolanje vojaških pilotov in osnov akrobacije, platformo je mogoče uporabiti tudi za drone ..." razlaga sogovornik. Dodaja, da načrtujejo polet letala že do prihodnjega poletja, "do konca leta pa da bomo zagnali maloserijsko proizvodnjo, ki bo v Sloveniji," razkrije Aljaž Ferjančič načrte ekipe. 

Ko govori o prihodnosti, izpostavi še velik potencial za rast posla v Sloveniji, večino posla pa ekipa, ki je skupaj z zunanjimi sodelavci desetčlanska, opravi za tuja tržišča. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta