Taleb Jawad Al Abdulmohsen iz Savdske Arabije je prišel v Nemčijo med specializacijo iz psihoterapije. Pozneje je zaprosil za azil zaradi groženj s smrtjo, ker je zapustil islam, in ga dobil leta 2016. Živel je v Bernburgu in bil znan kot strokovnjak za psihiatrijo in psihoterapijo.
Daily Mail je objavil, da je bil aktivist, ki je pomagal bivšim muslimanom, zlasti ženskam, v begu iz Savdske Arabije. Vodil je online stran, ki je informirala o smereh bega. V intervjuju za Frankfurter Rundschau pred petimi leti je izjavil, da so večina njegovih klientov ženske, ki jim je azil edina možnost, da pobegnejo od patriarhata v domovini.
V objavah na družbenih omrežjih je kritiziral islam in podpiral nemško desničarsko stranko AfD. Svojo podporo je izražal tudi Elonu Musku in desničarjem, kot sta Tommy Robinson in teoretik zarot Alex Jones. Delil je videe kamenjanja žensk in komentiral: "Lahko najdete karkoli pozitivnega v islamu?"
Pet dni pred napadom je dal intervju za desničarsko platformo RAIR Foundation in povedal, češ da je Nemčija naklonjena sirskim beguncem, vključno z islamisti, zavrača pa savdske odpadnike, ki resnično bežijo pred šeriatskimi smrtnimi obsodbami. "Le 70 % savdskih državljanov prejme azil, medtem ko je ta številka za sirske državljane 99,8 odstotka," je izjavil. "Če sirski državljan zaprosi za azil v Nemčiji, je možnost, da ga dobi, 99,8-odstotna. Če pa savdski državljan zaprosi za azil v Nemčiji, je ta možnost le 70-odstotna in vem, da je veliko zavrnjenih bivših muslimanov."
Kancler Scholz na mestu tragedije o grozljivem in norem dejanju
V Magdeburg je dan po napadu na božičnem sejmu prispel nemški kancler Olaf Scholz, bil na prizorišču napada in pred tamkajšnjo cerkvijo položil cvetje. Napad je obsodil kot grozljivo in noro dejanje ter svojcem žrtev izrazil sožalje in solidarnost. "Tistim, ki želijo sejati sovraštvo, tega ne smemo dovoliti," je še poudaril in napovedal, da bodo pristojni organi dogodek temeljito preiskali. Vlada pa bo zagotovila pomoč vsem tistim, ki jo potrebujejo.
V videoposnetkih, objavljenih nekaj ur pred napadom, je trdil, da nemške oblasti odpirajo njegovo pošto in mu kradejo predmete, vključno s ključki USB. "Nemški državljani so odgovorni za preganjanje, ki sem mu izpostavljen. Nemški narod kriminalno preganja kritike islama," je govoril v enem od videoposnetkov.
Retvital je izjave kot: "Levičarji so nori. Potrebujemo AfD, da zaščiti policijo pred njimi", in "Tiranija temelji na pokornosti strahopetcev. Izbiram pogum."
Na Nizozemskem ocenjujejo, da obstaja resna grožnja napada
Avstrijske oblasti so po petkovem napadu na božični sejem v nemškem Magdeburgu okrepile varnostne ukrepe na več božičnih sejmih po državi. Med ukrepi je povečanje števila policistov. Varnostne ukrepe bodo okrepili tudi v Italiji, na Nizozemskem pa ocenjujejo, da obstaja resna grožnja napada.
Na Dunaju so varnostne ukrepe dvignili na višjo raven, je sporočila policija. Ob tem so spomnili, da je v državi že od začetka vojne v Gazi povečana stopnja ogroženosti zaradi terorizma. Po oceni notranjega ministrstva so božični sejmi sicer že sedaj dobro varovani. Kljub temu nameravajo na Dunaju povečati število policistov tudi na sejmih. V Linzu so medtem med drugim uvedli dodatne tehnične varnostne ukrepe, so sporočile lokalne oblasti.
Italijanski notranji minister Matteo Piantedosi j v soboto sklical varnostni sestanek s predstavniki policije in obveščevalnih služb, da bi lahko ocenili grožnje pred prihajajočimi prazničnimi dogodki in cerkvenim jubilejnim letom. Po srečanju so sklenili okrepiti varnost na bolj obljudenih krajih, kot so božični sejmi.
Po napadu v Magdeburgu, ki je terjal najmanj pet življenj, je nizozemski koordinator za boj proti terorizmu Pieter Jaap Aalbersberg ocenil, da obstaja resna grožnja napadov. V državi zato ostaja v veljavi druga najvišja stopnja ogroženosti, ki so jo uvedli decembra lani. (STA)