Stari nasveti, denimo da je treba vsak dan zaužiti kaj toplega ali da slivovka dezinficira črevesje, so tako razširjeni, da jih ljudje pogosto sprejemajo brez pomislekov. Pa ti nasveti držijo, jih je resnično treba upoštevati ali pa bi kazalo seči po drugačnih oblikah pomoči?
Mleko blaži zgago
Pogosto je mogoče slišati ali brati ljudsko modrost, da kadar te zapeče v želodcu, bo velika čaša mleka pogasila požar. Vsekakor drži, da mleko v prvem trenutku resnično olajša zgago. Povprečno je vsak tretji odrasli občasno žrtev zgage in mnogi verjetno kar pogosto uporabijo ta domači recept. Žal pa je učinek mleka kratkotrajen in "ogenj" v želodcu se po njegovem zaužitju kmalu še bolj razplamti. Delež maščobe v mleku namreč dodatno spodbuja nastanek želodčne kisline. Zato priporočamo trajnejšo rešitev iz lekarne: pripravke, ki nase vežejo kislino in tako nevtralizirajo njeno delovanje, nakar se izločijo iz organizma.
Likerji spodbujajo prebavo
Poglejmo še eno zmoto glede učinka rastlin. Mnogi po obilnem obroku, denimo mastni raci ali zelju z mesom, sežejo po priljubljenem digestivu, pijači, ki spodbuja prebavo. Grenke snovi v takšnih napitkih naj bi spodbujale nastajanje žolča, s tem pa preprečile občutek napihnjenosti in prebavne težave. A to ne drži! Ljudje z občutljivim želodcem bi se morali izogibati likerjem. Rastlinski likerji vsebujejo veliko grenkih snovi, te pa lahko razdražijo želodčno sluznico in povzročijo bolečine in zgago. Boljša možnost je nakup kapljic z izvlečki rastlin kumine, melise, krvavega mlečnika in lakrice v lekarni. Te kapljice vsebujejo manj aktivnih snovi, zato učinkovito umirijo želodec, ga obvarujejo preveč kisline in delujejo protivnetno.
Žganje zoper drisko
Pogosto slišan dobrohoten nasvet pravi, da je najboljše sredstvo zoper drisko žganje, ker da dezinficira črevesje. Sporočilo nasveta je jasno: bakterije se razmnožujejo na črevesni sluznici, alkohol pa bo to preprečil. Vendar bi lahko bila ta modrost zgolj izgovor za pitje. V resnici namreč le malo alkohola prodre do čreves, saj se ga največ zaradi želodčnih sokov razredči, kar ga ostane, pa ne more uničiti bakterij. Obstaja pa napitek, ki deluje zoper drisko in ne vsebuje alkohola: brusnični sok. Njegove sestavine bakterijam v organizmu preprečijo, da bi se oprijele celičnih membran - tako je vsaj pokazala raziskava newyorške univerze Columbia. Zaščito zagotovi okoli 300 mililitrov tega soka na dan. Brusnični sok torej odstrani bakterije iz prebavnega trakta.
Začimbe - tabu za občutljiv želodec
Tajski kari, mehiška salsa, pikatne jedi s čilijem? Ne, hvala! Tako se odzivajo ljudje, ki imajo težave zaradi občutljivega želodca. Občutek pekoče bolečine v gornjem delu trebuha, spahovanje, občutek napihnjenosti so značilni znaki razdraženega želodca. Prizadeti zato pogosto namerno uživajo jedi brez močnih začimb. Vendar ravnajo narobe, saj močne začimbe želodčnih težav ne spodbujajo, marveč jih lahko celo blažijo. Pospešujejo namreč prekrvljenost želodčne sluznice. Raziskave so potrdile, da manjša vnetja zaradi njih hitreje minejo. Nemara so Tajci, ljubitelji začinjenih jedi, zato redkeje žrtev želodčnih bolezni.