Sluznico nosu in sinusov kot odeja ves čas prekriva sluz, ki jo sluznica izloča. Sluz zagotavlja pomembno obrambo sluznice. Kot zaščitna plast preprečuje, da bi se sluznica pod njo izsušila in poškodovala.
Sluz deluje zaščitno na sluznico tudi zato, ker se nanjo, kakor na lepljive obliže za lovljenje mrčesa, ulovijo mikrobi, prah, dražeči delci in drugo, kar z vdihom gre v nos in sinuse. Zato mora biti ravno prav lepljiva (da te smeti ujame) in ravno prav viskozna, da jo lahko migetalke, ki ležijo pod njo in se zibajo kot žitno polje, premikajo iz nosu in sinusov.
To pa ni vse, kar sluz zmore. Ulovljeno se v njej tudi onesposobi. Pri tem sodelujejo protitelesa, ki prepoznajo škodljive bakterije ali viruse, encimi in tudi razni protimikrobni peptidi, ki so v sluzi. Ti zagotavljajo učinkovito obrambo sluznice pred mikrobi, ki jih vdihnemo z zrakom. Poznamo okoli 200 različnih protimikrobnih peptidov, ki neposredno in hitro uničujejo številne bakterije (tudi odporne proti antibiotikom), glivice, plesni in viruse (vključno z virusi gripe). Uničijo jih tako, da jih dobesedno preluknjajo in s tem povzročijo njihovo puščanje in propad. Protimikrobni peptidi so zato nepogrešljiv sestavni del obrambe na sluznicah, seveda pod pogojem, da so te primerno prekrite s sluzjo.
Sluzi se običajno ne zavedamo, dokler ...
Naše telo vsakodnevno proizvede približno liter do liter in pol sluzi. Veliko te se neprestano premika tudi po nosu in sinusih (ter po grlu navzdol), le da se tega ne zavedamo. Običajno pomen in obstoj sluzi zaznamo šele, ko je je premalo in se nam nos boleče zasuši, celo razpoka, zakrvavi ali postane poln krastic. To se pogosto zgodi pozimi, če bivamo v zelo suhem prostoru. Vlaženje prostora in izdatnejša hidracija telesa običajno v tem primeru pomagata, da je sluznica ponovno oskrbljena s sluzjo, se navlaži in zaceli.
Prav tako se obstoja sluzi zavemo, ko se njena količina enormno poveča. Spomnite se samo, kako nam nos zalije, ko zaužijemo malo preveč čilija, popra ali hrena.
Sluz bolj zaznamo tudi, kadar se prehladimo, saj se takrat lahko zelo spremeni. Izločati se začne v večjih količinah, lahko pa se samo zgosti in zato postane zelo moteča. Prav tako se lahko obarva rumeno, zeleno ali rdeče. Pravzaprav nam lahko prav sprememba v sluzi pove, da se z nami nekaj dogaja. Nadaljnji znaki (mrazenje, vročina, kašelj ...) pa običajno razjasnijo, kako resno je stanje.
Kako ukrepati, ko se sluz zelo zgosti
Glede na to, da je sluz naš obrambni mehanizem, ki sluznice pomaga ščititi pred mikrobi, se je težav, povezanih s spremembo sluzi, treba lotiti modro. Naš cilj mora biti vračanje sluzi in sluznice pod njo v normalno stanje. Migetalke so namreč pod težo zgoščene sluzi popolnoma nemočne. Dela (izločanja sluzi, polne smeti) ne zmorejo več učinkovito opravljati. Zgoščena in smeti polna sluz prav tako nima več tolikšne obrambne moči kot prej. Vse to pomeni tudi, da so celice sluznice zdaj lahka tarča prehladnih mikrobov. Telesu je torej treba priskočiti na pomoč celostno, da bo lahko z mikrobi na sluznici čim bolj učinkovito opravilo, sluznico pa pozdravilo. Pomemben del te pomoči pa je redčenje zgoščene sluzi in lajšanje njenega izločanja iz dihal.
Mnogi ob zamašenem nosu, polnem sluzi, najraje posežejo po hitrih rešitvah, kot so sintezne kapljice ali pršila za nos (dekongestivi). Ta resda odpirajo zamašen nos, ampak tudi izsušujejo sluz. Seveda si lahko pomagamo tudi z njimi, vendar ne več kot tri dni. Takšni pripravki namreč ožijo krvne žilice v nosu, kar zmanjša naval krvi v ta predel in nabreklost sluznice, zaradi česar res lažje zadihamo. Problem pa je v tem, da zaradi zmanjšanega pretoka krvi nastaja manj sluzi, kar pa ni dobro, glede na vse, kar o sluzi vemo. Še več, če takšne kapljice ali pršila uporabljamo predolgo, se lahko težave z nosom še povečajo. Zaradi njih se lahko razvije celo kronični sinuzitis. Težave lahko odpravimo povsem varno in na naraven način. Kako? Na primer z uživanjem kombinacije petih zdravilnih rastlin: rumeni svišč, jeglič, kislica, črni bezeg in navadni sporiš namreč dokazano varno in učinkovito zmanjšajo oteklino vnete nosne sluznice in sinusov, zaradi česar se zamašen nos odpre in lažje zadihamo.