Globoka žalost preveva Velenje po tragični smrti treh rudarjev, Aleksandra Judeža, Dejana Črepa in Mitje Stropnika. V petek, na uradni dan žalovanja za preminulimi rudarji, je v Velenju potekalo več spominskih dogodkov, vključno z žalno sejo in polaganjem venca pred spomenikom Rudarja na Titovem trgu. V Šoštanju so dan žalovanja razglasili že dan prej, v obeh občinah so odpovedali vse prireditve vse do konca tedna. Simbolno, ob 19.10, ob uri, ko se je v Premogovniku Velenje v jami Preloge v ponedeljek zgodila ena hujših rudniških nesreč, so prižigali sveče, ki jih pretreseni občani na pobudo Ljudske iniciative Velenje ob večerih prižigajo že od torka. Ob žalni seji so se pred domom kulture v Velenju zbrali številni, tudi rudarji, ki na ta dan niso delali; smrt rudarskih kolegov, kameratov, je močno zarezala v rudarsko lokalno skupnost, bolečina družin, svojcev, prijateljev, znancev je nepojmljiva. Žalne slovesnosti sta se udeležila tudi predsednica Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob.
Delo rudarja ni poklic, je način življenja
"Danes se zbiramo v globoki žalosti in pravzaprav še vedno ne moremo dojeti krute resnice, da naših treh sodelavcev, stanovskih bratov, kameratov, ni več. V teh težkih časih se morda še bolj zavemo, kakšen je rudarski poklic. Rudar vsak dan iz podzemlja naravi trga njene zaklade. In včasih ga narava opomni, kako zahtevna, nepredvidljiva in neizprosna je. Zaradi tega delo rudarja ni le poklic, je način življenja. Način življenja, ki zahteva znanje, moč, vztrajnost in tovarištvo. Vse to so vrline, ki rudarju omogočajo preživetje v spopadu s silami narave," je na žalni slovesnosti dejal Marko Mavec, generalni direktor Premogovnika Velenje. Kot je poudaril, se pogosto pozablja, da rudarji s svojim trudom v podzemlju poganjajo življenje na površju, ter poudaril, da si za svoje delo zaslužijo preredko priznano globoko spoštovanje. "Naši trije sodelavci so bili ljudje, ki so razumeli, da njihovo delo pomeni več kot zgolj izkopavanje premoga. S svojo predanostjo in vztrajnostjo so zagotavljali energijo, toplino in stabilnost za tisoče domov in družin," je dejal. "Ta tragedija nas je globoko pretresla. A nas tudi spominja na pomen tovarištva in solidarnosti, ki ju rudarji živijo vsak dan. Sandi, Dejan in Mitja so bili več kot sodelavci – bili so bratje, kamerati, ljudje, ki so si med seboj zaupali in delili najtežje trenutke v teminah globin. In skupaj so tam tudi ostali," je še dejal generalni direktor. Izpostavil je tudi izjemne napore reševalne ekipe rudarskih reševalcev, hkrati pa ponovil zavezo, da v nesreči ne bodo ostali sami. Pomoč družinam pokojnih so že obljubili tudi premier Golob, občini, donacije zbirajo v svetu in sindikatu premogovnika.
Želijo si, da bi bil poklic rudarja bolj spoštovan
Pred žalno slovesnostjo in po njej se je v spomin padlim kameratom trikrat oglasila kanonada, po žalni slovesnosti pa so Peter Dermol, župan Mestne občine Velenje, Boris Goličnik, župan Občine Šoštanj, in generalni direktor Premogovnika Velenje k spomeniku Rudarja položili venec. "Nikoli si nisem mislil, da bom videl trenutek, ko kamerati iz globin jame nosijo mrtvega rudarja – človeka, ki je srce in duša naše skupnosti. Premogovnik Velenje ni le simbol našega mesta, temveč tudi kraj, kjer so rudarji s svojo neomajno močjo in pogumom skozi generacije gradili našo prihodnost," je poudaril velenjski župan Peter Dermol. V Velenju so se ob 12.00 in 19.10 oglasile sirene. Ob teh urah so se župan, člani mestnega sveta in občinska uprava poklonili žrtvam pri spomeniku Rudarja. Župan Šoštanja Boris Goličnik je v četrtek, na dan žalovanja v Šoštanju, dejal, da mu je težko in da je bolečina vseh svojcev in rudarjev tudi njegova bolečina, da jih je nesreča zelo prizadela. "Težko je najti prave besede sočutja, podpore. Si pa želim, da bi se ob tej nesreči bolj povezali, da bi iz nje izšli kot boljša družba, da bi se bolj spoštovali, tudi poklic rudarja, ki je v tem času premalo cenjen," je dejal. Dodal je, da bo tudi občina pomagala družinam, kolikor bo to možno, saj nobena pomoč ne more nadomestiti izgube.