(KOMENTAR) Nove varnostne naloge Damirja Črnčeca, človeka iz ozadja

Matija Stepišnik Matija Stepišnik
23.01.2025 13:00
Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Damir Črnčec in Robert Golob
Robert Balen

V znani restavraciji višjega ranga v Ljubljani naj bi bila 18. oktobra običajna gneča v času kosila. Četudi se tam običajno nabere kar nekaj znanih obrazov slovenskega javnega življenja, tudi političnega in gospodarskega, sta marsikomu posebej v oči padla dva možakarja. Tedaj naj bi bila v Miklošičevi ulici h kosilu sedla državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec in predsednik uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Žiga Debeljak. Ne vemo, o čem vse sta govorila, a lahko predpostavljamo, da tudi o poslu, službi. Sosledje dogodkov je bilo namreč takšno: 7. oktobra je bil kot minister za obrambo potrjen šef poslancev Svobode Borut Sajovic. Primopredajo je imel s premierjem Robertom Golobom, ki je resor začasno vodil po odhodu Marjana Šarca v Bruselj. V praksi je čez poletje na Morsu "dežural" Črnčec. Da obvladuje Mors, se mu je pripisovalo že pod Šarcem. Ko se je Sajovic pojavil v kombinacijah za ministra, so zaokrožile špekulacije, da bo z "ministrom v senci" težko (so)deloval. In obratno. V javnost so uhajale tudi informacije o tem, da je Črnčec razočaran, ker ga Golob ni postavil na čelo Morsa, saj da ni želel tvegati koalicijskih viharjev. 

Odhod Damirja Črnčeca iz vlade v gospodarstvo ni odhod "kar enega" državnega sekretarja. Prvič, Mors je poklicni dom, baza Damirja Črnčeca. Tam je preživel, in to na različnih položajih, velik del kariere, na Morsu je imel in ima pomembne formalne in neformalne vzvode moči. Drugič: Črnčec je pomemben mož v strukturi vladno-koalicijskih centrov vpliva, pripisujejo mu doseg onkraj njegovih uradnih nalog, vsaj tiho svetovalno funkcijo v ožjem krogu oblasti. Med njegove ljudi spada minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ki je ta teden preživel interpelacijo. Vpliv nekdanjega pristaša Janeza Janše naj bi bil močan vzdolž celega represivnega aparata in v obveščevalni skupnosti. Je človek z bolj ali manj občutljivimi informacijami, uporabnimi tudi v političnih bojih. Vedno je veljal za operativca iz ozadja, s premikom v (para)državno gospodarstvo bo prestrukturiral dosedanji model delovanja, še bolj bo stopil v sivo cono. V SDH bo pristojen za korporativno varnost. V Sloveniji imamo razvpite, kontroverzne primere pomembnih ljudi, ki so bili v državnih firmah uradno zadolženi za varnostno področje, v resnici pa so opravljali mnoge druge (posebne) naloge, zase in za druge. Damir Črnčec naj bi bil še plejer v operacijah naslednjega potencialnega energetskega projekta stoletja, Jek 2. Že pred leti se je pisalo o njegovih morebitnih povezavah z enim od ponudnikov jedrske tehnologije, ameriškim Westinghousom. Kar je Črnčec zanikal.

Žiga Debeljak
Luka Cjuha/Dnevnik

Žiga Debeljak je biznismen, ki obvlada sklepanje zavezništev, razume pomen omrežij. Sistem vrtljivih vrat in zlatih padal na transakcijski liniji politika-gospodarstvo deluje. V vladajoči kompoziciji je nekdanji prvi mož Mercatorja še bolj kot premierju Golobu blizu finančnemu ministru Boštjančiču. SDH upravlja 12-milijardno premoženje, radi se pohvalijo z 10-odstotno donosnostjo. A v Večeru smo spomnili na bolj trpke plati: stečaj MLM je odnesel 300 delovnih mest, likvidacija CSS 40, v Uniorjevem obratu strojegradenj jih dela 150 manj. Tudi to je del bilance, in sicer za zadnjega pol leta. Slike ne popravi dejstvo, da je Debeljak v zadnjih dneh "rešil" vsaj eno delovno mesto.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta