(FOTO) Za končni rezultat niso šteli le robotki, temveč tudi vrednote ekipe

Brina Kerič Brina Kerič
18.01.2025 16:05

Šolski center Velenje je gostil drugo letošnje regijsko tekmovanje FIRST LEGO Liga. Tekmovalo je 14 ekip iz vzhodne Slovenije

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Velenje je gostilo drugo regijsko tekmovanje FIRST Lego lige 
Brina Kerič

FIRST (ang. For Inspiration and Recognition of Science and Technology) LEGO League (FLL) je mednarodni interdisciplinarni program za celostni razvoj otrok in mladine, njegova osnova pa so raziskovalno delo, izobraževalna robotika in vrednote. Drugo letošnje regijsko tekmovanje je potekalo v Velenju.

Letos raziskovali oceane

Štirinajst ekip iz osnovnih in srednjih šol vzhodne Slovenije je nestrpno čakalo, da na tekmovalno mizo položijo svoje lego robotke, ki so jih sestavljali, izpopolnjevali, nadgrajevali in pripravljali, da bi bili kos izzivom regijskega tekmovanja. Prijavljene ekipe v kategoriji Izzivalci (Challenge) se lahko namreč po približno 10 tednih dela udeležijo regijskih turnirjev, kjer svoje delo predstavijo in dobijo koristne povratne informacije. Skupina strokovnjakov vsako leto izbere novo temo, gre pa za enega od aktualnih globalnih izzivov, pojasnjuje Natalija Premužič, ustanoviteljica in vodja zavoda Super Glavce, ki je odgovoren za organizacijo, izvajanje ter financiranje programa in dogodkov FLL v Sloveniji. V letošnji sezoni so nosilna tema oceani, udeleženci pa so morali prepoznati in raziskovati probleme, ki so povezani z raziskovanjem oceanom. Poglobiti so se morali v problem, s katerim se soočajo tisti, ki raziskujejo oceane. "Pilotna sezona se je odvila leta 2012. Takrat smo povabili 14 ekip iz Slovenije, eno iz Črne gore in eno iz Zagreba," se začetkov spominja Premužičeva, ki pojasnjuje, da so do danes, ko teče že 14. sezona projekta, vanj vključili več kot 100 držav in preko 710.000 mladih. FLL je v šolah vključen na različne načine, cilj pa je otroke in mlade navdušiti nad znanostjo, tehnologijo, jih opremiti z idejo timskega duha, jih učiti samoiniciativnosti in jih spodbuditi, da kompleksne naloge rešujejo na ustvarjalen način. Kot pojasnjuje Premužičeva, v programu uporabljajo tehnologije in edukativne robotske sete programa LEGO Education, ki so učinkovita in motivacijska učila ter orodja. Kot poudarja, je to veliko več kot le tekmovanje iz robotike. "Tekmovalci se učijo programirati, raziskovati, predvsem pa sodelovati, se poslušati in delovati kot ekipa," pojasnjuje. 

Projekt pri otrocih in mladih spodbuja inovativnost ter jih uči sodelovanja
Brina Kerič

Tekmovanje otrokom predstavlja izziv

Že drugič zapored se je projekta udeležila ekipa Jeruzalemčki iz Osnovne šole Ormož, ki je letos tekmovala v isti zasedbi kot v preteklem letu. "Otroci so letos zasnovali pametno bojo, ki bi pomagala pri zbiranju podatkov tistim, ki se ukvarjajo z raziskovanjem oceanov," opisuje Darko Špacapan, eden od mentorjev ekipe. "Raziskati so morali poklice, ki se ukvarjajo z raziskovanjem oceanov, in najti eno težavo, s katerim se eden od teh poklicev sooča. Izbrali so si oceanskega meteorologa, kot težavo pa pomanjkanje podatkov," pojasnjuje Špacapan, ki dodaja, da težav z motiviranjem otrok niso imeli. "Priprave so se začele že septembra, temu pa smo namenili tri šolske ure ob torkih popoldne. Otroci so bili res pridni, imeli so ogromno idej, veliko smo jih morali tudi izločiti, saj so bile skoraj neizvedljive," pojasnjuje. Da je prednost projekta predvsem v tem, da poleg programiranja, učenci pridobivajo splošna znanja o področju, ki ga raziskujejo, še dodaja. Povratniki so tudi učenci I. osnovne šole Celje, njihova ekipa se imenuje Black&White, ki so lansko leto na Norveškem postali prvaki FLL. "To je uspeh, ko se ga tistega dne, ko smo ga dosegli, nismo čisto zavedali. Da uspeš do popolnosti izpopolnit projekt, robota, vrednote in izstopiti iz množice izjemnih ekip, je res velik uspeh," pravi mentorica Ingrid Zupanc Brečko"V projektu vztrajamo, ker vidimo, kako dobro je zasnovan, kako celostno se otroci razvijajo. Raziskujejo, odkrivajo, se učijo programiranja, nenazadnje pa program vzpodbuja tudi dobre vrednote," pojasnjuje. Ker so lansko leto postali prvaki, težav s pridobivanjem novih članov nimajo. "Tisti, ki pridejo v ekipo, so zelo motivirani, da dosežejo podoben rezultat," pravi. "To tekmovanje otrokom predstavlja izziv, saj se vsako leto soočijo z novo temo, novim robotskim poljem, nenazadnje pa tudi ekipa ni vedno enaka," pojasnjuje.

Ekipa Jeruzalemčki iz Osnovne šole Ormož je sodelovala drugič
Brina Kerič

Četrtino ocene prinesejo vrednote

Kot poudarja ustanoviteljica zavoda, gre za eno izmed redkih tekmovanj, pri katerem četrtino uspeha ekipe prinesejo vrednote. Končna ocena je namreč sestavljena iz štirih enakovrednih delov. Četrtino točk jim prnese inovacijski projekt, četrtino zasnova robota, ki svojo učinkovitost pokaže na tekmi robotov, četrtino pa temeljne vrednote (odkrivanje, inovativnost, vpliv, vključevanje/inkluzija, skupinsko delo in zabava). Najboljše ekipe iz treh slovenskih regijskih tekmovanj se bodo uvrstile na Odprto državno prvenstvo - Finale regije Adria, ki bo 15. marca 2025 v Kopru. Finalisti bodo znani, ko bodo zaključili še s tekmovanji na Hrvaškem, v Črni gori in Srbiji. Ekipe, ki se bodo najbolje odrezale na državnem prvenstvu, pa bodo dobile povabila na mednarodna prvenstva - odprto evropsko ter svetovno prvenstvo, ki se v letošnji sezoni odvijajo v Grčiji, Južni Afriki in ZDA.

Končno oceno ekipam prinesejo štirje enakovredni deli
Brina Kerič
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta