"Dejstvo, da je bilo naše letalo, ki leti nad mednarodnimi vodami, osvetljeno z radarjem, predstavlja agresivno dejanje," je pojasnil polkovnik Guillaume Vernet, sicer predstavnik generalštaba francoske vojske. Osvetlitev je sicer vojaški izraz za ciljanje nekega predmeta z radarjem.
Vernet dodaja, da to na omenjenem območju ni osamljen pojav in da to kaže, da Rusija ni pasivna. Po njegovih besedah je ruska vojska s tem nadzorovano pokazala svojo sovražnost in da so se zaostrovanju razmer izognili zaradi profesionalnega odziva francoske posadke. Ocenil je, da tudi Rusija nima interesa uresničiti take grožnje, "saj bi napad na Natovo letalo lahko izzval nenadno in resno zaostrovanje odnosov z Natom". Incident, kakršnega so doživeli v francoski vojaki, je razmeroma resen, ocenjuje ameriški general in poveljnik Natovih sil v Evropi Christopher Cavoli.
Oglasil se je tudi francoski obrambni minister Sébastien Lecornu, ki je zapisal, da je bilo francosko letalo tarča ruskega ustrahovanja. Po njegovih besedah so Rusi letalo osvetlili z radarjem sistema protizračne obrambe S-400.
Francosko letalo Atlantic 2 je v sredo vzletelo v Bretaniji na zahodu Francije, na njem pa je bil tudi novinar agencije AFP. Skoraj pet ur je letelo vzdolž švedske obale in baltskih držav, pri tem pa je pregledalo okoli 200 ladij, po večini civilnih, sumljivega plovila pa ni identificiralo. Na misijo je bilo namreč letalo poslano zaradi sabotaže na podvodni kabel EstLink 2, ki povezuje Finsko in Estonijo.
Finska policija sumi, da je bil v sabotažo vpleten naftni tanker Eagle S, ki pluje pod zastavo Cookovih otokov, o njem pa se širi prepričanje, da je to del ruske "flote duhov". Policija je preiskala ladjo in jo zaradi nadaljnjih preiskav tudi zasegla.
V zadnjih mesecih je bilo v Baltskem morju poškodovanih več telekomunikacijskih in elektroenergetskih kablov. Evropski predstavniki in strokovnjaki sumijo, da so ti incidenti del "hibridnega vojskovanja", ki ga orkestrira Rusija.