Te dni kljub številnim omejitvam, ki jih zaradi covida-19 nalaga zdravstvena stroka, v DEOS Centru starejših Zimzelen v Topolšici poteka zanimiva praksa dijakov hrvaške Srednje šole Čakovec. Osem jih je preko programa Erasmus+ v okviru projekta SkillsUp2 prišlo to poletje na prakso v dom. Vključujejo se v izvajanje zdravstvene nege in oskrbe v domu, dijaka, ki se izobražujeta v programu za fizioterapevta, pa pod vodstvom mentorice opravljata naloge za pomoč stanovalcem doma v okviru fizioterapije. Starostnikom vsi pomagajo pri sprehodih, najbolj, pravijo dijaki, pa jih zjutraj razveseli, da jih zaposleni v Zimzelenu in stanovalci pričakajo z nasmehom.
Imajo več znanja
Dva dijaka bosta na praksi tri mesece, preostali pa tri tedne. Kot pravi Mladen Tota, koordinator projektov Erasmus+ v Srednji šoli Čakovec, sta bili en teden v Zimzelenu tudi profesorici strokovnih predmetov, na tako imenovanem "job shadowingu", v okviru katerega sta opazovali, kako deluje in je organiziran dom za starejše v Topolšici. Namen je primere dobre prakse vključiti v poučevanje in jih prenesti hrvaškim kolegom.
Dijaki dobijo izkušnje, dom starejših pa dobrodošlo pomoč
Z izmenjavo dobijo širino
S prakso v Zimzelenu je zelo zadovoljen tudi Mladen Tota: "Z domom Zimzelen smo dobili kakovostnega partnerja, dijaki pa so s prakso dobili vse tisto, kar smo si za glavne cilje zastavili v projektu SkillsUp2 - predvsem doseganje in izpopolnjevanje strokovnih veščin in znanja ter usvajanje organizacijskih in socialnih veščin dijakov. Dijaki so bili zelo zainteresirani za to prakso, saj smo prejeli v povprečju dve prijavi in pol na eno prosto mesto. Upam, da se bomo dogovorili za prakso tudi za v prihodnje, še posebno zainteresirani smo za tiste, ki trajajo tri mesece in več."
Tudi direktorica Andreja Štefan Bukovič si želi, da bi prakso nadaljevali. "Dogovarjamo se, da bi naslednje leto sodelovanje s šolo iz Čakovca razširili tudi na katerega od drugih DEOS-ovih centrov. Tovrstne izkušnje obogatijo vse - dijaki pridobijo širino vpogleda v stroko, v dejavnost, ne nazadnje si tudi krepijo samozavest. Zaposleni imamo priložnost mentoriranja, kar je navsezadnje poslanstvo vsakega izmed nas, torej da širimo in prenašamo znanje ter izkušnje na mlade, ki vstopajo na poklicno pot. Velika priložnost je, da se izkažemo in pustimo sledi. Vsak, ki vstopi v hišo, kot je dom starejših, na neki način dvigne energijo, in to čutijo tudi stanovalci, ki imajo radi mlade."