"Ko vstanem, najprej odigram kakšno partijo ali dve. Šele potem pride na vrsto zajtrk," svoj jutranji ritual opisuje upokojeni velenjski rudar Jože Borštnar iz Silove pri Velenju, ki se bliža 80 letom. "S tem ostajam pri pameti, igra je odlična za bistrenje možganov, ki starejšim v moji starosti pogosto začnejo pešati."
Kdo ali kaj je slepi zajček
In česa se je v tistem zgodnjem jutru domislil? Borštnar na mizo položi lesen okvir, v katerem so zložene oštevilčene lesene ploščice, eno mesto pa je prosto. Ko so zložene po vrsti od 1 do 63, se razkrije vzorec šahovnice. Od tod ime slepi zajček. Šele ko je igra pravilno rešena, ta zajček "spregleda", nenavadno ime za igro pojasni izumitelj.
Kocke iz okvirja dobro premešaš, jih po naključnem vrstnem redu zložiš v okvir, šele nato se začne igra ...
V črni torbi še druge igre
Za izdelavo ene igre potrebuje vsaj teden dni. Da dobi lepo šahovsko kombinacijo, uporablja dve vrsti lesa, uradno fotografijo slepega zajčka, ki krasi vsako doma izdelano igro, pa je narisala njegova soseda. "Saj sem sicer tudi to poskušal sam, a moj zajček je bil bolj podoben konju, soseda pa je zajčku narisala še prevezo čez oči, kar me je od srca nasmejalo."