Ministrstvo o Tropski hiši: Odločamo na podlagi predpisov, ne izkušenj in dobrih praks

Rozmari Petek Rozmari Petek
06.12.2024 09:00

Ministrstvo za naravne vire in prostor v zvezi z zaprtjem Tropske hiše Celje in razmerami, ki so jih včeraj izpostavili v Tropski hiši, katere obstoj po zaprtju visi na nitki. Podrobnih pojasnil o postopku ne morejo podati.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tropska hiša Celje, Simon Cirkulan
Rozmari Petek

Na dogajanje v Tropski hiši v Celju so v četrtek popoldan z Ministrstva za naravne vire in prostor poslali pojasnila. Niso sicer razložili podrobnosti, ker, kot pravijo, je postopek še v teku. Na vprašanje, zakaj postopek teče tako dolgo, pa so dejali, da je bila vloga večkrat dopolnjena, "nazadnje z dodatno dokumentacijo in pojasnili z dne 25. 10. 2024 in 3. 12. 2024. V Zakonu o splošnem upravnem postopku je, če gre za poseben ugotovitveni postopek, določen rok za odločitev 60 dni od popolne vloge. Če stranka vloži vlogo, ki je nepopolna in jo po pozivu dopolni, začne teči rok za rešitev od dne popolnosti vloge. Stranka je vlogo na poziv MNVP večkrat dopolnila," pojasnjujejo na MNVP.

Direktor in ustanovitelj Tropske hiše Simon Cirkulan ter Nika Leben, ki vodi podobno ustanovo in se srečuje s podobnimi težavami, sta na četrtkovi novinarski konferenci izpostavila težave zastarele zakonodaje. "Razvoj je šel naprej, zakonodaja pa ne," je opisala Nika Leben. "Že leta na to opozarjamo, bi bilo treba zakonodajo ustrezno dopolniti. Mi smo pripravljeni sodelovati, ker vemo, da na uradih ne vedo vseh podrobnosti o živalih in kje so težave zaradi pomanjkljive zakonodaje."

Zakaj se išče birokratske ovire, če je za živali vendar dobro poskrbljeno, smo vprašali ministrstvo. Simon Cirkulan je biolog, z živalmi se ukvarja celo življenje, ima ogromno izkušenj, ugled pri kolegih v tujini, uporablja enake prakse kot so v tujini. To za odločevalca ni bistveno, gre razbrati iz njihovega odgovora. "MNVP o vlogi stranke odloča na podlagi predpisov in vseh zbranih dejstev in okoliščin v postopku (in ne na podlagi izkušenj, dobrih praks). Pravila varstva za zadrževanje živali v ujetništvu z namenom prikazovanja javnosti so določena v Uredbi o živalskem vrtu in živalskem vrtu podobnem prostoru, kjer je med drugim določeno, kdo lahko pridobi dovoljenje za živalski vrt in kakšne pogoje mora oseba, ki zaprosi za dovoljenje, izpolnjevati. S predpisom Odredba o bivalnih razmerah in oskrbi živali prostoživečih vrst v ujetništvu so predpisani tudi minimalni pogoji za zagotovitev ustreznih bivalnih razmer in ustrezne nege pri zadrževanju živali v ujetništvu, kjer so med drugimi konkretno določeni npr. velikost prostora, ureditev prostora, prehrana za živali." Ravno ta Odredba pa je v nekaterih primerih nedorečena, saj niti ne vključuje vse tropske živali, ki so zadnja leta stalnica ne le živalskih vrtov, temveč tudi zasebnih domov. Kot je dodal Cirkulan, bi bilo v nekaterih primerih, če bi se jo striktno držali, za živali to celo pogubno.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta