Zlasti v večstanovanjskih stavbah, kjer je odločitev odvisna od soglasja sosedov, se namesto mineralne izolacije pogosto uporablja sintetična, ta pa v kombinaciji s sodobnim stavbnim pohištvom povzroči tesnjenje stavbe. Da bi imeli v notranjosti ves čas svež zrak in optimalno vlago, moramo zato prostore redno zračiti, običajno to storimo z odpiranjem oken. Vendar pa je takšno prezračevanje ne samo zamudno, temveč z odpiranjem oken pozimi spustimo v notranjost mrzel zrak, poleti pa pregretega, da o porabi energije sploh ne izgubljamo besed.
Opisanim nevšečnostim se je mogoče izogniti hitro in enostavno - z vgradnjo ustreznega prezračevalnega sistema. Kaj s tem pridobimo? Kisik se bo kontrolirano dovajal v vse potrebne prostore, zrak se bo filtriral in odstranili se bodo vonjave in alergeni, trdni nanodelci in zdravju škodljiv prah. In kar je najbolj pomembno, Milan Kuster, direktor podjetja i-Vent, poudari, da s prezračevalnim sistemom poskrbimo za čist in kakovosten zrak, zdravo stanje zgradbe in klime, preprečimo nastanek plesni in ugodnih življenjskih pogojev za pršice. In obenem privarčujemo energijo. Številke v odstotkih kažejo, da lahko s prezračevalnimi sistemi stanovalci privarčujejo kar za okoli 30 odstotkov energije v primerjavi z zračenjem skozi okna.
Prihranek energije z zamenjavo strešnih oken
Eden izmed izjemno učinkovitih načinov, ki bistveno izboljšajo kakovost doma, hkrati pa ohranijo prijetno bivanje, je zamenjava starih strešnih oken, ki pogosto niso vgrajena po potrebnih standardih. Takšna strešna okna čez mnogo let začnejo slabo tesniti, posledično se na stenah nabira plesen, medtem ko okvirji začnejo počasi trohneti. Vse to je tudi razlog za večjo porabo energije za ogrevanje.
Neža Močnik, arhitektka pri podjetju Velux, poudarja: "Dobro vgrajeno, energijsko učinkovito strešno okno zagotovo izboljša vsakodnevno udobje, hkrati pa prispeva tudi k znatnim prihrankom energije. Po raziskavi, ki smo jo izvedli v našem podjetju, lahko že z zamenjavo strešnega okna in znižanjem notranje temperature za dve stopinji Celzija porabo energije za ogrevanje zmanjšamo za do 40 odstotkov, ne da bi pri tem sprejemali kompromise glede udobja."
Sodobne klimatske naprave se regulirajo same
Prej kot prezračevalni sistem ljudje sicer v stanovanja ali hiše namestimo klimatske naprave, ki nam posebno v poletni vročini pomagajo nižati temperaturo v notranjosti. A tudi pri uporabi klimatske naprave lahko ravnamo ekonomično in stroške z njo znižamo na minimum. "Novejše klimatske naprave so zelo učinkovite, lahko so vklopljene tudi ves dan, ponoči jih lahko izklapljate," pojasni Miha Glavič iz podjetja E2E. "Ekonomičnost lahko povečate tako, da poskrbite za senčenje, predvsem pa v največji sončni pripeki zaprite vsa okna in vhodna vrata, da ne boste metali energije skozi okno." Sicer pa za ekonomičnost delovanja poskrbijo sodobne naprave že same. Maja Račič iz podjetja Harvey Norman opozori, da ima danes že vsaka naprava tako imenovano samodejno funkcijo, s katero sama regulira delovanje moči ventilatorja: ko doseže zastavljeno temperaturo v prostoru, se izklopi oziroma se zmanjša delovanje ventilatorja na minimum. Račičeva še priporoča, da se klimatska naprava ponoči izklopi. V podjetju Energija Plus pa še dodajajo, da naj se naprave v času vročinskih valov ne izklapljajo niti čez dan, čeprav uporabnikov ni doma, saj klima tako deluje optimalno in porabi manj električne energije kot pri večkratnih vklopih in izklopih. "Zračenje prostorov pa je najbolj ustrezno v zgodnjih jutranjih urah," še svetujejo.