Plezalci v Celju kmalu z razgledom grofov

Klara Podergajs Klara Podergajs
23.02.2021 05:45
Planinsko društvo Celje Matica in Celjski mladinski center - MCC sta bila v letu 2020 uspešna pri prijavi skupnega projekta Plezaj kot grof, s katerim bodo obnovili dotrajano naravno plezalno steno pod Starim gradom.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pri obnovi naravne plezalne stene je treba odstraniti zaraslo zelenje, sprožiti nevarno kamenje in obnoviti varovalne sisteme. 
Jan Strmole

Celjski mladinski center - MCC in športnoplezalni odsek Planinskega društva (PD) Celje Matica sta sklenila uspešno partnerstvo; prvi pripomore z mentorsko podporo pri vodenju projekta, drugi doda vrednost s svojim znanjem o obnovi stene in plezanju. Jan Strmole, trener športnega plezanja z dvajsetletnimi izkušnjami v plezanju, je povedal, da bodo poskrbeli, da bo stena lepo urejena, predvsem pa varna. "Stena je bila pred kar nekaj leti že delno urejena, ampak se vmes ni veliko plezalo in se je zarastlo rastlinje, varovalni pripomočki so zastreli. Treba je preveriti opremo, jo pregledati, sprožiti nevarno kamenje, potem bo počasi varna za uporabo. Pozneje se stena najbolje ureja s plezanjem in uporabo." Plezalna stena ni tako previsna in se na njej lažje nabira zemlja, to pa spodbuja in olajša rast rastlin. V steno bodo zavrtali svedre, v katere se vpenjajo sistemi, vanje pa pride vrv in ob morebitnem padcu to zadrži plezalca. Na vrhu bodo pripravili tudi sidrišča, preko katerih se bodo plezalci spustili k vznožju stene. Plezalci se bodo lahko s stene, ki je točno pod Starim gradom, naužili razgleda na Celje in okolico. "Kot se spomnim, so na začetku glavne stene plezali alpinisti že v 70. letih," je povedal Jernej Gračner, plezalec, trener športnega plezanja, gorski reševalec in vodja Plezalnega centra Celje pri I. osnovni šoli v Celju. V centru se lahko pohvalijo, da na njihovi steni plezajo tudi uspešni športni plezalci, kot so Janja Garnbret, Mia Krampl in Jernej Kruder, ki je novembra lani postal evropski prvak v balvanskem plezanju. V plezalnem centru imajo edino steno za treniranje hitrostnega plezanja v Sloveniji, ki je primerljiva s steno na olimpijskih igrah.

V občini ni tako velike naravne stene za plezanje. 
Jan Strmole

​Projekt končan do jeseni

Projekt je sofinanciran v sklopu programa Evropske solidarnostne enote. Gračner je povedal, da se bodo sredstva porabila namensko, nekaj pa bo tudi prostovoljnega dela. "Bistveni del narave solidarnostnih projektov je prav spodbujanje prostovoljnega dela za pomoč pri aktivnostih, ki dajejo neko dodano vrednost lokalni skupnosti. Gre pa tudi za to, da so pobudniki vedno mlade osebe, in tudi tukaj so mladi plezalci zaznali problematiko. Mi bomo pomagali pri izvedbi projekta in promociji," je pojasnila Senta Jevšenak, koordinatorka projekta pri MCC. Po prvotnem terminskem načrtu so želeli v februarju izvesti predstavitev projekta, ki bi vključevala tudi delavnico plezanja v plezalnem centru. "S to aktivnostjo bomo še počakali, tako da lahko delavnico izvedemo vsaj za manjše skupine. V spomladanskih mesecih je načrtovano, da se bo uredila stena. Pripravili bomo tudi informacijsko brošuro, ki bo vsebovala informacije o varnem plezanju in vseh novih smereh, ki bodo dodane. Na koncu imamo v načrtu slavnostno otvoritev plezale stene in takrat se bo demonstrirala njena uporaba," je še povedala Senta Jevšenak. Po naključju se je urejanje stene uskladilo z občinsko ureditvijo gozdne poti in razgledne terase v okolici.

​Pridobitev v občini

Stena je sicer dostopna vsem, bo pa njena uporaba mogoča na lastno odgovornost in za vse, ki imajo že določeno znanje o plezanju. "Za vse, ki so usposobljeni za športno plezanje, ki so opravili neke tečaje. Za alpiniste, ki znajo varno uporabljati steno. Stena je visoka tudi do 20 metrov, treba je imeti vso opremo in obvezno čelado," je pojasnil Gračner. Možnost bo tudi, da skupina najame inštruktorja, da ji pokaže pravilno uporabo stene in posameznike spremlja pri plezanju. Plezalci bodo s popravljeno in urejeno steno veliko pridobili, saj je sicer v občini Celje le manjša stena na sosednjem hribu Srebotniku. Zunaj občine je še stena v Tremerjah na poti v Laško, dvajset minut stran pa je največje slovensko plezališče Kotečnik nad Libojami. S tem projektom želijo mladim približati plezanje kot šport in kot možnost za aktivno preživljanje prostega časa. "V plezalnem centru imamo že velik bazen otrok, med katerimi se najdejo najboljši tudi za udeležbo na tekmovanjih. Plezanje se v Celju dobro razvija," je še povedal Gračner. Plezanje je postalo tudi olimpijski šport, kar še dodatno pripomore k njegovi prepoznavnosti in priljubljenosti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta