Ko si v vozičku, je pomembno, da ne le spiš, ležiš in sediš. "Šport zame pomeni gibanje," je jedrnat Primož Kancler, eden od treh Slovencev, ki so nastopili na letošnjem svetovnem prvenstvu v namiznem tenisu za invalide. "Vsako tekmovanje da izkušnje. Na največjih turnirjih vidiš, na kakšni ravni si mentalno in fizično. Zdaj vem, kaj je treba izboljšati, da bom za naslednje prvenstvo še bolj pripravljen," po koncu tekmovanj pove Luka Trtnik.
Športniki invalidi so dokaz, da lahko tudi ljudje, ki nimajo enakih možnosti kot večina, živijo dobro
London prinesel spremembe
Zavedanje javnosti je pomembno predvsem, ker pri športu invalidov ne gre le za tekmovanja. "Invalidi, ki se ukvarjajo s športom, se bolj uspešno vključijo v družbo, izobrazijo in zaposlijo. Premalo invalidov se ukvarja s športom," poudarja danski paraolimpijski prvak Peter Rosenmeier, ki je v Celju postal še svetovni prvak v kategoriji M6.
Invalidnost in šport se ne izključujeta
Od njegovih namiznoteniških začetkov leta 2001 do danes se je sicer precej spremenilo - še na olimpijskih igrah v Pekingu pred desetimi leti njihovih tekem po televiziji marsikdo ni mogel spremljati. Zanimanje se je povečalo po londonski olimpijadi. Televizijske pravice celjskega prvenstva je med drugim odkupil BBC. Petkove tekme si je v 50 državah po svetu ogledalo 700 milijonov ljudi.
322
športnikov iz 51 držav je sodelovalo na tekmovanju, ki si ga je po svetu ogledalo več sto milijonov ljudi