Pet milijonov evrov vredni projekt vodooskrbe, ki bo 14 tisoč občanom Žalca, Braslovč, Polzele, Prebolda, Tabora in Vranskega omogočil zanesljivejšo oskrbo s pitno vodo, dodatno pa se bo na javni vodovod lahko priključilo 136 gospodinjstev, je bil včeraj, skorajda tik pred dvanajsto, rešen. Žalski župan Janko Kos, ki je kot predstavnik vodilnega partnerja v projektu zaradi nepodpisa pogodbe s strani okoljskega ministra Andreja Vizjaka sklical novinarsko konferenco, je vabilo nanjo poslal ne le novinarjem, temveč tudi vsem sogovornikom na okoljskem ministrstvu.
Izsiljevanje ali še ena "bonboniera" tik pred volitvami?
V vabilu je opisal, da zaradi nerazumno dolgih rokov pri pripravi sofinancerske pogodbe na ministrstvu za okolje in prostor (MOP) ne morejo črpati evropskih in proračunskih sredstev za ta projekt, čeprav jim je Služba vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko že 21. junija lani poslala odločbo o sofinanciranju. Zaskrbljeno je dodal, da bodo zato, ker občine ne morejo financirati tako velikega projekta same, primorani ustaviti vsa gradbena dela, sicer jih bodo zaradi neplačil prej ali slej ustavili izvajalci sami. "Okoli 55 odstotkov vseh del je že izvedenih, plačanih pa je 20 odstotkov," je opisal Kos.
Predvolilni manever?
Dobro uro pred novinarsko konferenco je MOP občino in novinarje obvestilo, da je minister Vizjak pogodbo podpisal. So pa dodali, da je bila krivda za zamik na občinski strani. Prva težava je bila, ker je bila vrednost projekta po podpisani pogodbi z izvajalci za 20 odstotkov nižja od prvotne projektantske ocene. Druga pa, da se na občinski strani niso odzivali na pozive k dopolnjevanju dokumentacije, so še sporočili z MOP. "Če je sedaj pogodba podpisana, kapo dol ministrstvu. Vso krivdo prevzamemo nase, če je treba. Pa če smo za vse krivi, vse to spregledamo, samo da je pogodba podpisana," je dejal Kos. "Takoj, ko smo dobili njihovo sporočilo, smo se jim zahvalili. Vendar bi rad to podpisano pogodbo dejansko videl, da vidim, ali nas niso žejnih pripeljali čez vodo in da v njej sedaj ne bi bilo določenih stroškov. Naši ta trenutek sedijo za računalnikom in čakajo, da vidimo to pogodbo in podpis," je dodal.
Nekateri župani, vključeni v projekt, so sicer SD-jevemu županu očitali, da je ravnal neprimerno, ker je ravno v tednu pred volitvami opozoril na težavo, ki se vleče že mesece. Tako sta se na vabilo na novinarsko konferenco kar ostro odzvala Franc Sušnik, župan Vranskega, sicer član SDS, ter braslovški župan Tomaž Žohar. "Opozarjam, da Občina Vransko ni sklicatelj novinarske konference in za navedbo in uporabo občine in njenega grba na priloženem vabilu nisem dal soglasja," je medijem zapisal Sušnik. "Občina Braslovče na novinarski konferenci ne bo sodelovala, ni dala soglasja niti ga ne dajem, da se govori v njenem imenu," je dodal še Žohar. "Nekateri so bili name jezni, zakaj na to opozarjam sedaj. Ampak moja stranka so občanke in občani," je dejal Kos. Dejstvo pa je, da je medijski pritisk tik pred volitvami uspel. Od petka, ko so sklicali novinarsko konferenco, do včeraj, ko je bila pogodba podpisana, se namreč ni nič spremenilo. Nobenih novih dopolnitev niso poslali ministrstvu, zagotavlja Kos. "Čudežno se je v treh dneh veliko postorilo," doda.
Boj za delež kolača
Žalski župan je na problematiko pred volitvami opozoril tudi zato, ker bi po volitvah znova trajalo več mesecev, preden bi kdo lahko pogodbo podpisal. Pa kdorkoli bo že oblikoval novo vlado. Občine pa, sploh ob drugih projektih, ki so v teku, težko zalagajo finančna sredstva in bi lahko prišle na rob likvidnosti. Imeli so še en razlog: dobili so informacijo, da so na nivoju Slovenije kohezijska sredstva že prekoračena za 13 odstotkov. "Bal sem se, da gre za namensko zavlačevanje, ker ni dovolj sredstev. Poslal sem kup urgenc. Ob obisku vlade v regiji sem ministra na to opozoril. Ljudi, ki so blizu tej vladi, sem prosil, naj lobirajo pri ministru, saj gre za interese te doline. Skratka, bal sem se, da bo denar porabljen v kateri drugi regiji," je še dejal župan.
In še o očitku, da so podpisali cenejšo pogodbo z izvajalcem, kot je znašala projektantska ocena: ker je šlo za 20 odstotkov nižjo ceno, bi sicer morali res izdelati nov investicijski plan. A ker so se vmes cene gradbenega materiala zvišale in bodo morali podpisati kakšen aneks, se že približujejo projektantski oceni. "Če bi pa zaradi nezmožnosti plačila morali prekiniti pogodbo z izvajalcem, bi pa vsak naslednji gotovo bil še bistveno dražji," je še dodal Kos.