Z akcijo Polet s knjigo k dvigu bralne pismenosti med najmlajšimi v socialno šibkejših družinah

Rozmari Petek
23.04.2022 07:00

Celjan Kristjan Veber se je podpisal pod nov dobrodelni projekt.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kristjan Veber je pobudnik akcije Polet s knjigo, s katero bodo tudi malčki socialno šibkejših družin z vašo pomočjo lahko prišli do svoje slikanice. 
Rozmari Petek

Kristjan Veber, ki je že pet let aktiven predvsem na področju dobrodelnosti (njegov najbolj prepoznavni projekt je Misija človek, v katerega je vpetih okoli sto prostovoljcev), se je kot skoraj diplomirani vzgojitelj predšolske vzgoje Pedagoške fakultete Univerze v Mariboru lotil novega dobrodelnega projekta - založbo Mladinska knjiga je prepričal, da je na prodajnih pultih našla prostor za lično škatlo, v katero lahko kupci oddajo eno kvalitetno otroško literaturo. Ne le to, založba bo za vsako tako knjigo še sama dodala eno, vse pa bodo maja podarili malčkom iz socialno šibkejših družin. Kot namreč ugotavlja Veber na podlagi svojih doživljanj iz vrtca, nimajo vsi malčki izkušnje, da bi doma kdo z njimi bral knjige. "Covid je bil sploh odličen pokazatelj. Ko so se po zaprtju otroci vrnili v vrtce, sem bil čisto šokiran. Kot študent sem bil vpoklican na delo in sem dobil skupino malčkov, starih od štiri do pet let, ki so govorili kot dvoletniki. Ne vsi, prav opazilo se je, kdo je doma z njimi tudi kaj bral. Navsezadnje so tudi knjižnice bile zaprte in vsi starši doma niso imeli te literature." In ker je sam človek akcije, se mu zdi odločno premalo, da bi v mesecu knjige o nujnosti bralne pismenosti le govorili. Zato je 21-letnik k sodelovanju nagovoril še omenjeno knjigarno. "Njih zato, ker imajo fizične poslovalnice po celi Sloveniji. Ker to, da starš kupi knjigo za nekoga drugega in to njegov otrok vidi, je še dodaten vzgojni moment."

Koncept je sila preprost: obiskovalec po svoji izbiri kupi otroško knjigo katerekoli založbe in vsebine ter jo odda v škatlo na pultu. Od začetka aprila do danes se je zbralo nekaj več kot sto knjig, do konca aprila, ko se akcija za letos zaključi, računajo, da se jih bo zbralo še nekaj. S pomočjo centrov za socialno delo Ljubljana, Maribor in Celje ter materinskih domov, varnih hiš in kriznih centrov bodo prišli do seznama družin, da bodo knjige šle res v prave roke. "Slikanice so odlične tudi za dinamiko družine. Knjiga spravi ljudi skupaj, da se otrok identificira znotraj družine, da se čuti ljubljenega," opisuje Kristjan. Poskrbel je tudi za nadaljevalni del. Ob knjigi bodo družine prejele letak, kako priti do poceni in kakovostne otroške literature, kje si jo najbližje izposoditi in kako se ne nazadnje o prebranem pogovarjati. "Če ni bralne pismenosti, se nobena druga kompetenca ne more razviti. Več ko bereš, bolj si lahko uspešen. Ne mislim poklicno, za dojemanje sveta gre. Da znaš stvari razumeti, ne le prebrati. Saj vidimo, koliko nekakovostnih novic je, pa tega ljudje ne znajo razbrati."

Veber je tudi sam avtor slikanic. Prva, Košček mojega srca, je izšla leta 2020, druga, v kateri gosenica Fani razbija predsodke o moških in ženskih poklicih, je ravno v vezavi, tretja, ki opisuje pomen vztrajnosti, pa bo na knjižnih policah jeseni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta