Mirno in hitro je v tem tednu minila ena bolj prikupnih donacij velenjskemu zdravstvenemu domu. Velenjski akvaristi so, skupaj s sponzorji, ki so ravno tako vsi tudi sami akvaristi, v čakalnici za pediatra postavili ličen akvarij z raznovrstnimi ribicami, hkrati pa so jih založili še s hrano zanje in obljubili pomoč pri negi. Zakaj? Ker sami zelo dobro vedo, da opazovanje ribic sprošča. Malčki ob tem vsaj malo pozabijo na to, da so bolni in da jih za drugimi vrati čaka zdravnik. "Ko smo mi bili majhni, je zdravstveni dom že imel akvarij. Že zato vemo, da deluje pomirjujoče. Ko se otrok joče, ga postaviš pred akvarij in se kar malo umiri. To je bil tudi smisel naše skupine, da se naredi nekaj za družbo," opisuje Edis Mustafič, ki je septembra 2017 ustanovil facebook skupino Akvaristika in teraristika Šaleške doline.
Najprej na Piki, sedaj v čakalnici
Danes šteje skupina več kot 700 akvaristov in teraristov iz bližnje okolice. "Saj podobne skupine so že, a so člani bolj geografsko raztreseni, in ko si kaj od koga potreboval, si se moral zapeljati v Ljubljano, Koper ... Sedaj je veliko lažje. Izmenjujemo si izkušnje in tudi vse drugo, rastline. Imamo tudi redna srečanja," opisuje Mustafić. In ravno na srečanjih so dobili idejo, da bi naredili kaj za otroke. Medtem je prišlo povabilo organizatorjev Pikinega festivala, da bi jim pomagali urediti del vodnega kraljestva živali. "Ideja se je 'poklopila', saj smo za Piko Nogavičko s pomočjo donatorjev uredili akvarij. Po festivalu nam je akvarij ostal, zato smo stopili v stik z vodilnimi v Zdravstvenem domu Velenje in se dogovorili, da jim podarimo ta akvarij. Zadevo je koordiniral in lepo izpeljal naš akvarist Jože Jamnikar."
"Ko se otrok joče, ga postaviš pred akvarij in se kar umiri"
Rekorder z 19 akvariji
Tudi na vprašanje, zakaj natančno imajo necartljive, neme ribice toliko oboževalcev, je težko najti enoznačen odgovor. "Po mojem gre za to, da imaš to stvar rad ali pač ne. A poznam le redko koga, ki bi se s tem že ukvarjal, nato pa bi za vselej opustil," meni Edis. Živi primer je njihov član David Umek, ki je zaradi službe in rojstva otrok za nekaj časa dal ta hobi na stran, sedaj pa ima doma kar 19 akvarijev. "Večkrat me vprašajo, koliko imam s tem dela. Ampak jaz tega ne jemljem kot delo, temveč kot veselje." Resno? Nadležna menjava vode v veselje, podvomim. "Tudi to je dobrodošlo, ker tudi s tem možgani počivajo in pozabijo na vsakdanje skrbi.
Ribe bolj zanimive kot nogomet
Za opis vsega, kar se skriva v njihovih akvarijih (vsi imajo več kot enega), en članek ne zadostuje. Edis je na primer najbolj ponosen na to, da mu je uspelo vzgojiti podmladek diskusov, rib, ki zahtevajo prav posebne pogoje. Dejan Cerovečki svoje ribe razdeljuje po kontinentih. V dveh velikih akvarijih ima tako zbranih več kot 150 rib iz Južne Amerike, v drugem pa ravno toliko iz Azije. "Letos pride na vrsto še Afrika. Meni je to pač v veliko veselje. K sreči živim v hiši, kjer je dovolj prostora. Včasih so se moji prijatelji, ki pri meni večkrat gledajo nogomet, iz tega malo zafrkavali. Sedaj so navdušeni opazovalci, gledalci teh akvarijev in organizmov, ki plavajo v njih. Gledanje nogometa jih pri meni ne zanima več," doda Cerovečki.