Ponarejena potrdila: Ptujski zdravnik, ki ni imel licence, že deset let izdajal lažna spričevala, tudi za covid-19

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
11.11.2021 16:14

Upokojeni zdravnik, ki je imel licenco, je delo prepustil kolegu brez nje, dobiček, šlo naj bi za okoli 1,2 milijona evrov, pa sta si razdelila.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Četudi predkazenski postopek še poteka, so policisti predstavili nekaj podrobnosti o korupcijski aferi s ponarejenimi zdravniškimi spričevali. Dva štajerska zdravnika, ki sta osumljena zlorabe uradnega položaja in uradnih pravic v sostorilstvu, so sinoči privedli k dežurni preiskovalni sodnici, ki je odredila nato sodno pridržanje. Danes za njiju ni odredila pripora in ju je spustila na prostost. 

Kot je povedal Beno Meglič, vodja mariborskih kriminalistov, so v postopku ugotovili, da naj bi bil zdravnik, ki je imel licenco za delo na področju medicine dela in športa, prepustil drugoosumljenemu, zdravniku splošne medicine, da je izdajal zdravniška spričevala, ki so potrebna za popravljanje dela ali športno dejavnost, čeprav je vedel, da ta te licence nima.

Kot smo poročali, sta bila prijeta upokojeni zdravnik Rajko B., ki je pogodbeno še opravljal delo za lenarški zdravstveni dom, ter Izudin K., ptujski splošni zdravnik. Že leta 2001 naj bi bila zdravnika pričela s svojim početjem, vse do danes pa naj bi bilo izdanih okoli 14 tisoč ponarejenih zdravniških potrdil.

Posel je potekal tako, da se je eden od zdravnikov vnaprej dogovoril s podjetjem ali društvom, teh je bilo okoli 400 širom Slovenije, katere podatke naj pošljejo za izdajo spričeval zaposlenim ali športnikom, ta spričevala pa so bila nato izdana, ne da bi ljudje res bili pregledani. "Motiv za dejanje je bilo izključno koristoljubje, zdravnika pa sta zanemarila svoje osnovno poslanstvo in sicer skrb za zdravje ljudi," je dejal Meglič in dodal, da je šlo za okoli 1,2 milijona evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi, ki sta si jo zdravnika razdelila.

Koliko so plačevali nezakonite usluge?

Za spričevalo športniku je bilo treba plačati od 10 do 15 evrov, za zaposlenega od 50 do 65 evrov. Od 30 do 40 evrov pa je bilo treba plačati za covidna potrdila. Policisti so namreč odkrili, da je eden od zdravnikov v tem času izdajal tudi potrdila o prebolelosti koronavirusa posameznikom, za katere je vedel, da virusa niso preboleli, ter potrdila o opravljenih PCR in hitrih testih. Teh potrdil, povezanih s covidom, naj bi bilo okoli 90.

V ovadbi, s katero so zdravnika privedli na sodišče, je poleg kaznivega dejanja zlorabe položaja opisano tudi eno kaznivo dejanje jemanja podkupnine ter devet dejanja podkupnine, kar pomeni, da je ovadenih že tudi nekaj posameznikov, ki so koristili nezakonite usluge. Predkazenski postopek poteka še zoper 69 ljudi, ki so vsi osumljeni dajanja podkupnine. 

A kot je dejal Meglič, policija s postopkom še nadaljuje in preiskuje odgovorne osebe podjetij ali društev, ki so se povezala z zdravnikom. Vodja mariborskih kriminalistov je še pojasnil, da so s preiskavo pričeli na podlagi anonimne prijave, pri pregledu poslovanja pa ugotovili, da gre za večletno nezakonito početje.

Za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja in uradnih pravic je zagrožena kazen od enega do osem let zapora, enako za jemanja podkupnine, ki pa predvideva še denarno kazen, za dajanje podkupnine pa od enega do šestih let ter denarna kazen, je predpisane sankcije nizal Meglič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta