Božičkov vilin Tjan letos med vse koroške otroke: Knjigi brez bralcev je dolgčas

Nejc Strojnik Nejc Strojnik
25.12.2024 07:00

Boštjan Gorenšek je pred letošnjimi prazniki izdal že četrto knjigo o Božičkovem vilinu Tjanu. Ta je brezplačno razveselila kar 30.000 tisoč otrok po Sloveniji, svoj izvod je prejel prav vsak otrok iz Koroške.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ob predaji knjig na Drugi OŠ Slovenj Gradec: Boštjan Gorenšek in ravnateljica Helena Gaberšek
Nejc Strojnik

"Velikokrat se zgodi, da zaradi takšnih ali drugačnih razlogov projekt izzveni, ugasne, a čarobnost božiča ima svojo moč," pravi Prevaljčan Boštjan Gorenšek, ki je v letošnjem predprazničnem času izdal že četrto knjigo o vilinu Tjanu. Tudi letošnjo, z naslovom Kako lahko postaneš Božičkov vilin, so oziroma jo še bodo brezplačno prejeli vsi koroški otroci, svojo pot pa bo našla tudi zunaj regije, v Velenje, Celje, na Savinjsko, v Maribor, Ljubljano in do posameznih šol iz drugih regij in prek Zveze prijateljev mladine Slovenije do otrok širom Slovenije. "Letošnja zgodba govori o devetletnem fantku, ki sam čaka očeta, pri čemer mu družbo dela mala vrana Frana, ki prav tako potrebuje pozornost in nekoga, da skrbi zanjo. Ravno takrat pa svoje sami preizkuša Božiček, psiček Nudli pade iz njih in … Več pa v sami knjigi," zgodbo opiše Gorenšek. "Glavni poudarek je letos na osamljenosti, pomoči, solidarnosti in skrivnosti božičnega časa."

Letos bo knjigo prejelo 30.000 otrok, ob upoštevanju, da prihaja tudi zvočna knjiga, pa bo ta številka še višja. "Cilj je bil, da jo izdamo v 50.000 izvodih, a smo se na koncu morali odločiti, da bomo to spet poskusili storiti naslednje leto. Odziv vrtcev in šol je odličen, predvsem pa sem najbolj vesel odzivov staršev in otrok, ki skozi vse leto opominjajo na to, da smo na pravi poti. Knjigi brez bralcev je namreč izredno dolgčas," pove sogovornik, ki ima zgodbe že zamišljene do same knjige, pri čemer se mu zdi najbolj pomembno, da ima vsaka svoje sporočilo in da je aktualna. "Ideje se rojevajo vsak dan, velikokrat jih je največja umetnost zložiti, razvrstiti, kakšne odložiti in katere tudi predati. Tudi to velikokrat storim. Zgodbe črpam iz življenjskih utrinkov, opažanj, razmišljanj in bujne domišljije. Te mi na srečo že iz ranega otroštva ne manjka. Vsaj tako mi pravijo starši."

Tudi letošnje ilustracije so delo Jerneja Kovača Myinta. "Odlično sodelujeva, se dopolnjujeva in včasih se mi zdi, da si skoraj identično predstavljava motive, ki jih tako dobro spravi na papir in v življenje." Ne le besedilo in ilustracije, celotna knjiga, tudi lektura, oblikovanje, tisk, zvočnice in vse, kar spada zraven, je narejena na Koroškem. "Na to sem ponosen. Imamo obilo talentov in podjetij, ki jih velikokrat ne znamo povezati in izkoristiti. Prav tako si želim, da naslednje leto uprizorimo igrano predstavo o vilinu Tjanu za otroke."

Projekta pa ne bi bilo brez podjetij in organizacij, ki vsakič znova nesebično finančno pomagajo. "Trinajst jih sodeluje že od prve knjige, letos pa bi se še posebej rad zahvalil Klubu koroških študentov in predsednici Maruši Dolinšek, saj so partnersko pristopili k projektu, Rotary distriktu 1912 z guvernerjem Miroslavom Štravsom, RC Slovenj Gradec, RC Celje, drugim klubom in rotarijcem, ki zelo pomagajo projektu. Iskrena hvala tudi vsem ostalim podpornikom," še doda Gorenšek, ki si je skupaj z ekipo za cilj postavil, da sedmo knjigo dobijo prav vsi slovenski otroci, pri čemer bi, kot vsako leto doslej, pomembno vlogo odigrala tudi Zveza prijateljev mladine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta