Potem ko so pred nekaj leti v Slovenj Gradcu odprli Hišo Ančka, boutik hotel, je gostom odslej na voljo še njena izpostava Hiša Maja. Nekdanja "fantomska hiša" na Glavnem trgu 41 je v celoti prenovljena, v njej sta dva apartmaja in tri sobe. Vse so vrhunsko opremljene v stilu moderno s starim. Na obeh lokacijah je gostom zdaj na voljo deset sob s skupno 25 ležišči.
Luksuzni apartma za posebne priložnosti
"Tako smo jo poimenovali, ker menim, da se hiše in ladje poimenuje po ženskah. Poleg tega je moja žena Maja Gabrovec poskrbela za oblikovanje in design," je ime dislocirane enote komentiral Peter Uranc, direktor in solastnik invalidskega podjetja Ipsima. Obnove so se lotili zelo temeljito. Prenovili so celotno stavbo, vključno s streho. V kleti, kjer je dolga leta deloval lokal, potem pa picerija Fantom, so uredili poslovne prostore za podjetje Sintal, v mansardi bo sedež podjetja Ipsima, v srednjih dveh etažah pa sta dva apartmaja in tri sobe. Vse so opremljene v starinsko modernem stilu. Posebej zanimiv je luksuzni apartma v velikosti preko 70 kvadratnih metrov s savno in kadjo za posebne priložnosti. "Na ta način želimo na Koroško pripeljati neko dodano vrednost. Posla se lotevamo precej butično, saj imamo malo sob in vsa imajo svoja imena. Da delamo butično, kaže tudi odlična ocena na portalu booking, ki je 9,6," je navdušen Uranc. Računajo na poslovne goste in turiste, ti prihajajo v glavnem čez vikend. Odkar so turistični boni, ki so izredno pomagali, imajo veliko slovenskih gostov, zlasti iz osrednje Slovenije. Zasedenost je dobra, v povprečju okoli preko 70 odstotna. Številni gostje obljubljajo, da se bodo vrnili oziroma se že vračajo, tako da se za bodoče rezervacije ne bojijo.
"Vedno pravim, da bo natakar sčasoma znova postal gospod natakar."
Naložbo v prenovo objekta ocenjujejo na okoli pol milijona evrov, financirali so jo z lastnimi sredstvi. Računali so sicer na sredstva gospodarskega ministrstva za naložbe v turizem, a niso bili uspešni. "Razpis je bil objavljen lani spomladi, pridobili smo vse potrebno za prijavo, a so nas izločili. Bili smo zelo razočarani," pove Uranc.
Vračanje k tradiciji
To pa ni edina novost, ki jo letos uvajajo. Do začetka poletja bodo zaključili z ureditvijo odprte kuhinje na zimskem vrtu Hiše Ančka. "Temu bi lahko rekli tudi vračanje k tradiciji, saj bomo jedi pripravljali na starinskem štedilniku, ki ga bo postavil pečarski mojster. Odkar obstaja človeštvo, se je največkrat kuhalo na odprtem ognju. Pri nas za pripravo jedi ne uporabljamo umetnih arom, le začimbe, želimo pa okus jedi nadgraditi, saj sta dim in ogenj ojačevalca okusa," razlaga Uranc. Spremenili in nagradili bodo tudi obstoječi jedilnik ter mu dodali koroške dobrote z žerjavice pripravljene na modernejši način (talili bodo grumpe, pekli pečenko...).
Podjetje Ipsima se poleg gostinstva ukvarja še s čiščenjem. Zadnja leta tudi oni opažajo predvsem težave pri iskanju gostinskih delavcev. Kljub koroni jim je uspelo ohraniti ekipo, a težko je pridobiti nov kader. Že dlje časa iščejo natakarja, pa ni velikega odziva. "Želimo si oblikovati svojo ekipo. Glede na splošno pomanjkanje kadra je to mogoče le na način, da jih sami vzgojimo. Zato zaposlimo tudi delavcev brez izkušenj," je povedal. V luči, da obstoječe zaposlitve ohranijo in tudi, da pridobijo nove delavce, so letos zaposlenim plače dvignili za okoli trideset odstotkov. Osnovna neto plača natakarja se pri njih začne pri 1100 evrov. "Vedno pravim, da bo natakar sčasoma znova postal gospod natakar, kot je to bil pred tridesetimi, štiridesetimi leti. Vmes se je poklic popolnoma razvrednotil, zato je mnogo gostinskih delavcev 'zbežalo' v proizvodnjo. Deset let in več bomo potrebovali, da bo poklic znova postal cenjen. Vsekakor bo temu mogla slediti tudi višina plače," sklene Uranc.