V delovni skupnosti 14 koroških občin z obeh strani meje ta hip tečejo glavni projekti, ki so jih pridobili na Interregovih razpisih, Na Kult in Nature Game, vrednih skupaj čez štiri milijone evrov. Nekaj od tega, kot je kolesarska baza na Poljani, je že vsem na očeh, ni pa še predano uporabi, naslednji večji vidni zadevi pa bosta zipline (žična drča) v Črni na Koroškem in panoramska restavracija z vsebinami na smučišču Peca. "Razpis bo objavljen najkasneje prihodnji teden, ves izbor traja okoli pet mesecev, pozimi lahko stečejo pogajanja, da bi spomladi lahko pričeli gradnjo," ocenjuje Gerald Hartmann, vodja Geoparka. Gradnja ziplina v Črni je že v teku. "Pristajalna ploščad je že narejena, maja bi lahko pričeli obratovati," je dejala Romana Lesjak, županja občine Črna.
To poletje so po Geoparku, katerega del so tudi Obirske jame in muzej Podzemlje Pece, okrepili vodene ture. "Obiska tega poletja v končni številki še nimamo, vse pa kaže, da smo na pravi poti, že takoj bi potrebovali ekipo petnajstih ali več ljudi, ker pričakujemo povečan obisk naših krajev in gora. V Evropi so naravna doživetja trend, kar vidimo že po skupinah, ki jih vodimo," pravi Hartmann.
Novi status za boljše in lažje delo
A največji naslednji korak, ki prihaja to zimo, je po njegovem nova pravna oblika sodelovanja občin z obeh strani meje, ki je, kot pravi, kar zgodovinski dogodek. S 1. januarjem bo namreč Geopark postal evropsko združenje za teritorialno sodelovanje (EZTS), ki je posebna pravna oblika za čezmejno sodelovanje v javnem sektorju. "Pridobili bomo tak pravni status, da bomo lažje kandidirali za evropske projekte in lažje upravljali Geopark. Ne bo več potrebe, da za vse zadeve sklicujemo štirinajst občinskih svetov, nastopali pa bomo enakovredno tako v Sloveniji in Avstriji kot stoodstotna javna institucija. To je pravna nadgradnja bivših evroregij," pravi Hartmann.
Geopark bi lahko predramil čezmejne prometne načrte
Brv čez Sočo
"EZTS (evropsko združenje za teritorialno sodelovanje) je instrument, ki je bil idejno zastavljen za premagovanje težav pri uresničevanju in upravljanju projektov čezmejnega sodelovanja zaradi različne zakonodaje in postopkov ter za lažje uresničevanje skupnih nalog, ki niso zgolj ekonomske narave. Je pravna oseba, njegova naloga pa je, da uresničuje programe in projekte ali specifične naloge s področja čezmejnega sodelovanja," je zapisano v predstavitvi EZTS Go s slovensko-italijanske meje. Nadalje naštevajo široko paleto možnih nalog. Nazadnje so sodelovali in podpisali pogodbo za gradnjo kolesarske in peš brvi čez Sočo v Solkanu, ki da simbolično predstavlja premostitev pravnih in administrativnih ovir med državama in je del Interregovega programa med Italijo in Slovenijo.
Peterica občin se želi vključiti v Geopark
Na naslov Geoparka pa je medtem priromala pobuda štirih občin - Jezersko, Preddvor, Tržič in Solčava -, da bi se tej skupnosti, ki nosi Unescovo oznako naravnega parka, formalno pridružile. Pred dnevi so se v Šent Tihoji, na sedežu skupnosti, sestali, a zdaj še preučujejo možnosti le programskega sodelovanja, v katerega bi vključili še mestno občino Slovenj Gradec. Ob formalni širitvi bi namreč moral Geopark znova kandidirati za naziv Unescovega globalnega parka, postopek pa traja od tri do štiri leta.
"Za zdaj govorimo o neformalnem projektnem sodelovanju, pogledamo pa lahko tudi možnosti za pridobitev evropskih sredstev, ki jih bomo preverili v prihodnjem letu, ko smo v pripravljalnem obdobju nove programske perspektive. Iščemo enostavne opcije, ampak v sedanjem obsegu Geoparka, ki bo formalno ostal v tej obliki. Preverjamo možnosti sodelovanja preko drugih evropskih ukrepov, če je interes v Celovcu in Ljubljani," je dejal Hartmann. Skupna vsebina s temi občinami je turizem v naravi. Geopark ima sicer štiri zaposlitve in pol, dodatno pa lahko angažira pet vodnikov.