Letošnja prireditev Gradovi kralja Matjaža, ki je Črno na Koroškem zaznamovala na več ravneh, bo že 31. zapovrstjo. Prvič so gradove, takrat še v Heleni, gradili leta 1993, sodelovalo pa je osem ekip. Od takrat so v Črni našteli že več kot 1400 snežnih gradov in skulptur. Številka se bo letos, ko prireditev ne bo podvržena epidemičnim razmeram, gotovo še precej povečala. V Črni vse, ki imajo željo sodelovati, že vabijo, da prijavijo svojo ekipo, ki lahko šteje od pet do osem članov. Organizatorji obljubljajo, da bo letos še posebej atraktivno ter zabavno in se bo morda kralj Matjaž s svojimi vojščaki prav tisti konec tedna prebudil iz spanja in obiskovalce pozdravil s spustom po jeklenici, s slalomsko vožnjo v soju bakel ali jih presenetil kako drugače.
Ena najbolj prepoznavnih prireditev na Koroškem bo med 27. in 29. januarjem. Tridnevno dogajanje se bo začelo v petek zvečer, ko bo na smučišču nočni slalom med baklami, osrednji dogodek bo nato sobotno tekmovanje v gradnji snežnih skulptur. Ekipe lahko za gradnjo uporabljajo le naravne materiale - sneg, vodo, led in šibje, pri čemer morajo orodje prinesti s seboj. Dobro je, da pri gradnji upoštevajo izvirnost, umetniški vtis in tehnično dovršenost.
Celodnevno gradnjo vsako leto spremlja pester zabavno-kulturni program, ki se bo tokrat nadaljeval dolgo v noč. "Dogajanje svoj vrhunec doživi s prižigom bakel in z razglasitvijo najlepših gradov. Takrat snežni gradovi še dodatno zažarijo. Nagrajeni bodo trije najlepši gradovi po izboru kralja Matjaža in strokovne komisije, ki bo ocenjevala le gradove in skulpture tematsko sorodne legendi o kralju Matjažu. Bo pa podeljena tudi nagrada za najlepši grad ali snežno skulpturo po izboru občinstva," sporočajo organizatorji. Nedelja bo tradicionalno namenjena otrokom, za katere pripravljajo zanimive animacije, lutkovne predstave, iskanje skritega zaklada, možnost jahanja … Takrat bodo podelili tudi nagrade za najboljša likovna in literarna dela na temo kralja Matjaža, ki so jih ustvarjali učenci slovenskih osnovnih šol.