V livarni Vuzenica, ki je bila pred petimi leti kot podjetje izbrisana iz sodnega registra in pripojena k skupini Cimos, ta sodi pod okrilje italijanskega TCH, so številni zaposleni nezadovoljni. V pismu, ki so ga poslali upravi in na občino Vuzenica, so zapisali, da so v zadnjih dveh letih v Vuzenici zamenjali več delavcev oziroma vodij na več ključnih položajih, nadomeščali naj bi jih z delavci iz mariborske tovarne, ki naj ne bi imeli ustrezne izobrazbe in znanja za opravljanje teh del. Delavci, okoli 240 jih je zaposlenih v tovarni, izražajo zaskrbljenost glede poslovanja in služb. Neuradno smo izvedeli, da naj bi vuzeniška tovarna - nekoč pomembno ime avtomobilske industrije v lokalnem okolju in širše - poslovala z izgubo. Ker po pripojitvi k Cimosu nima ločene bilance, se izida v uradnih podatkih ne da preveriti. Vse pogosteje se v zadnjem času pritožujejo tudi krajani, motijo jih izpusti v zrak, ki naj bi bili posledica povečane proizvodnje. To potrjujejo tudi na vuzeniški občini, ki se je že večkrat obrnila na vodstvo Cimosa. Več vprašanj smo jim tudi sami zastavili, a so nam po tednu dni odpisali, da nanje ne bodo odgovarjali.
Nekateri so sami odšli
Delavci pričajo o odpuščanjih in tudi poskusih odpuščanj, prerazporejanju oziroma združevanju delovnih mest, za kar da naj bi bili nekateri dodatno obremenjeni, izvajal naj bi se celo mobing, pritiski in pozivi k hitrejšemu delu. Če je delovodja prej odgovarjal za eno od linij v proizvodnji, zdaj za dve ali celo tri, pripovedujejo. Nekdanjim vodjem služb so po večini ponudili sporazumno odpoved delovnega razmerja, če pa so v podjetju ostali, naj bi jim bili vzeli naziv, delo pa opravljajo enako. Na njihova delovna mesta naj bi bili zaposlili odgovorne iz mariborske enote Cimosa, kjer pa naj bi po navedbah delavcev del proizvodnje že zaprli. Nekdanji delavec je poudaril, da sedanje vodstvo z delavci ni dovolj povezano, medsebojni odnosi so slabi. "Odpustili so enega od zaposlenih pri peči za topljenje, zdaj ga kličejo nazaj, ker drugi njegovega dela ne znajo opraviti. Na področju elektro vzdrževanja so odpustili delavca, ostal je le eden, ki pa je preobremenjen, saj mora delati za dva. Zaradi preobremenjenosti in pritiskov je dalo odpoved več delavcev v režiji," navaja eden od zaposlenih, ki se tako kot številni drugi ne želi javno izpostaviti z imenom, ker se boji morebitnega ukrepanja vodstva. Da gre pod taktirko novega vodstva vse samo še navzdol, še navaja več delavcev, ta del Cimosa naj bi po več virih prinašal izgubo, ki presega milijon evrov.
Občina za neodvisne meritve
Župan občine Vuzenica Franjo Golob je prebral pismo in tudi prisluhnil nekaterim zaposlenim v livarni, pogledi so takšni in drugačni, pravi. "Občina težko vpliva na kadrovsko zasedbo, disciplino in red, ki je zdaj očitno drugačen, kot je bil v času prejšnjega direktorja," pravi. Z odgovornimi iz Maribora so se že sestali, zatrdili so jim, da imajo kljub povečani proizvodnji vse pod kontrolo, pridobljena vsa dovoljenja. Glede delavcev niso ničesar komentirali. Slišimo, tako župan, da odpuščajo domačine, verjetno gre za posamične primere, na drugi strani pa tujci iščejo začasna prebivališča po občini. Želijo se sestati s predsednikom uprave družbe Ginom Bertijem, a na občinski odpis že skoraj tri tedne ni odziva. "Seveda si želimo, da bi livarstvo v Vuzenici ostalo še desetletja, a ne za vsako ceno. Dobro leto opažamo neprijetne vonjave, ki prihajajo iz livarne. Ugotovitve inšpekcije kažejo, da je vse v redu, v naravi pa je neprijeten vonj. Treba je dokazati verodostojnost tega, o čemer govori vodstvo. A to je odgovornost lastnika ali okoljskega ministrstva, da izvedejo neodvisne meritve. Če drugače ne bo šlo, jih bo naročila občina. Kako bomo potem ukrepali, bo seveda odvisno od rezultatov," sklene župan.
Skrbi jih, kaj smrdi
Drugi vidik ob notranjih razmerah pa so vplivi tovarne na okolje. Na občini Vuzenica so v zadnjem letu prejeli več pritožb zaradi povečanih izpustov v zrak, ki naj bi bili posledica povečane proizvodnje. Z vodstvom livarne so se sestali že večkrat. Kot so iz tovarne sporočili občini, so v zadnjem času odpravili nekatere pomanjkljivosti (dosledno zapirajo vrata, nanje so namestili tudi zaščitne gume, zamenjali so poškodovana stekla, redno opravljajo tudi pregled stanja vseh odvodnikov ...), ki naj bi prispevale k zmanjšanju izpustom. Kljub ukrepom okoliški prebivalci še vedno izpostavljajo neprijeten vonj po žveplovem dioksidu, ki jih duši in draži. Sprašujejo se, ali je zrak zdravju škodljiv, nekateri občani razmišljajo celo, da bi se odselili.
Dobiček Cimosa lani krepko padel
Tovarna Vuzenica, specializirana za litje centralnih ohišij sive litine, je ena izmed tovarn v sklopu koprskega Cimosa. Poslovanje družbe se ne vodi ločeno, ampak v sklopu skupine Cimos, ki je lani vknjižila 180.432 evrov dobička, potem ko je ta v letu 2018 dosegel 4,7 milijona evrov. Prihodki od prodaje skupine so lani znašali 184,9 milijona evrov (leta 2018 203,9 milijona evrov), poroča STA. Cimos, ki velja za enega od pomembnejših slovenskih proizvajalcev delov za avtomobilsko industrijo, je zabeležil dobre rezultate v matični družbi v zadnjem četrtletju preteklega leta. Čisti dobiček podjetja je dosegel 3,9 milijona evrov, kar je osem milijonov evrov več kot v predhodnem četrtletju, poslovni prihodki pa so se na ravni trimesečja zvišali za 5,7 milijona evrov ali 13,5 odstotka na 47,9 milijona evrov. "Za zdaj skupina posluje v skladu s planom poslovanja," so za STA pojasnili v Cimosu in še dodali, da odstopanja beležijo le pri novih projektih avtomobilskega proizvajalca Audi, "pri katerem se je zaradi razmer na vseh trgih zamaknil pričetek serijske proizvodnje". Je pa Cimos v zadnjem delu leta 2019 od švedskega Volva v kitajski lasti prvič dobil večje naročilo za izdelke pogonskega sistema. Večletna pogodba je težka 60 milijonov evrov.