Ko so v slovenjgraškem Mladinskem kulturnem centru (MKC) razmišljali o projektu Erasmus+, prek katerega bi po obdobju epidemije v mestu spet privabili mlade, ni šlo mimo digitalizacije. "V času covida se je vse preselilo na internet. Zato smo prišli do ideje, da moramo mlade še bolj opremiti s kreativnimi digitalnimi orodji in kompetencami. S projektom želimo izboljšati kompetence mladih, doseči večjo socialno vključenost, boljšo zaposljivost, povečati želimo socialno mrežo ter izboljšati samopodobo in samozavest udeležencev," pojasni Mitja Javornik iz MKC-ja. Poudarek mladinske izmenjave, ki so se je udeležili mladi v starosti med 15 in 20 leti, je bil torej na digitalizaciji, kot protiutež računalniškemu delu pa so pripravili dva športna dneva, enega na Kopah, drugega pa na reki Dravi.
Mlade smo "zmotili" na delavnici s Tomom Novoselom. "Osredotočamo se na to, da po izmenjavi dobijo nekaj zase. Naredili bomo video, v katerem bodo govorili sami sebi v prihodnost, o tem, kaj si želijo v naslednjih desetih letih. Najprej smo postavili sceno za intervju, nato smo snemali. Življenje se vseskozi spreminja, nikoli ni tako, kot si predstavljaš, da bo. Vedno je drugače, ker ne pomeni avtomatsko slabše ali boljše," pravi Novosel, ki se mu zdi, da so mladi precej vpeti v telefone, tablice, a da so čisto pozabili na uporabo računalnika. "Učimo se tudi o tem, kako uporabiti filmsko kamero, kako postaviti luči. Vidi se, da jih področje zanima." Pa so bili pred kamero sproščeni? "Nekateri zelo. Zdi se mi dobro, da smo se že dan prej spoznali, da nismo šli takoj v akcijo. Da sem jim tudi sam povedal nekaj o sebi, tako je lažje." Poleg Novosela so na delavnicah sodelovali še Maša Flogie, Neli Sovinc, Jernej Kovač Myint, Aljaž Kitak in Aleš Gangl.
Ena od udeleženk, Hana Dodig iz hrvaškega Osijeka, pravi, da s fotografijo ali filmom pred izmenjavo ni imela nikakršnih izkušenj. "Vse mi je novo in zanimivo. Na izmenjavo sem prišla radovedna, saj nam tudi profesor v šoli, ki nam je projekt predstavil, ni točno povedal, kaj bomo počeli. Dejal je le, da potrebuje ambiciozne ljudi, ki se radi učijo," se je nasmehnila Hana, ki je v Slovenj Gradcu uživala, zaradi izmenjave pa spoznala tudi veliko novih prijateljev. Zanimanje za izmenjave, ki jih v celoti financira EU, je tudi v postcovidnem obdobju veliko, pravi Mitja Javornik: "A je včasih kar težko dobiti udeležence. Odvisno tudi od tematike, ki jo pokrivamo. Je pa za udeležence vse brezplačno. Pot, nastanitev, prehrana in delavnice."